Dani Alves’in en zor maçı

Şampiyonlar Ligi çeyrek final ilk maçında Juventus sahasında Barcelona’yı ağırlarken, Dani Alves hayatının en zor maçına çıkacak. Dile kolay tam 8 sezon Barcelona formasını giydikten sonra eski takımına karşı oynamak oldukça zor olacak. Alves, Barcelona ile kazanmadığı kupa bırakmadı. 33 yaşında olmasına rağmen hala mevkiinde dünyanın en iyilerinden biri.

GUARDİOLA’NIN SİSTEMİNE ÇABUK ADAPTE OLDU

Profesyonel kariyerine 2001’de Brezilya’nın Vitoria takımında başlayan Alves 2002’de Bahia formasını giyerken Sevilla’ya transfer oldu.

Mayıs 2008’de Pep Guardiola Barcelona’nın teknik patronu olduktan sadece 2 ay sonra Dani Alves’i kadrosuna katmıştı. 32 milyon Euro bonservis ödenen Alves için Guardiola, ‘Dani ve Messi, sağ kanatta dünyanın en iyi iki oyuncusu. Bu oyuncular formunda olduğunda bizi tutacak takım olmayacak’ diyordu. Guardiola’nın bu sözlerini her iki oyuncu ortaya koydukları futbolla doğrulamıştı. 6 sezon boyunca Sevilla formasıyla yıldızı parlayan Alves, Barcelona’nın ünlü alt yapısı La Masia kökenli Xavi, İniesta, Messi, Gerard Pique, Sergio Busquets ve Pedro’ya kısa sürede uyum sağladı. Katalan ekibinin sağ bekinin artık tek sahibi Alves’ti. Başarılar peş peşe geldi. Lig, kupa ve Şampiyonlar Ligi kupası Dani Alves’in kazandığı kupalar arasında yerini aldı.

Dani Alves’i farklı kılan özelliği, hücuma verdiği katkının yanı sıra topu kaybettiğinde pres yapıp topu kazanmasıydı. La Masia’dan gelmemişti ama Barcelona’nın hızlı kısa pas sistemine çabuk uyum sağlamıştı. Hızlıydı. Bunu rakibin arkasına atılan uzun toplarda kullanıyordu. Bir başka özelliği ise serbest vuruşlardaki ustalığıydı. Xavi ve Messi ceza alanı dışında kazanılan serbest vuruşlarda topun başına geçerken, uzak mesafelerdeki serbest vuruşları Brezilyalı kullanıyordu. Sert ve düzgün vuruşlarıyla kalecileri daima zor durumda bırakıyordu.

JUVENTUS’A TECRÜBE GETİRDİ

Dani Alves, 8 sezon top koşturduğu Barcelona ile 23 kupa kazandı. Artık yaşlanıyordu. Ama formundan bir şey kaybetmiyordu. 2015’te Barcelona yönetimi, bir yıl sonra sözleşmesi bitecek Alves’e yeni sözleşme önermediği gibi Sevilla’dan Aleix Vidal’i transfer ederek Brezilyalı oyuncunun günlerinin sayılı olduğu mesajını vermişti. Ancak Alves, kendinden 6 yaş daha küçük Vidal ile girdiği rekabette üstün çıkacaktı. Vidal 6 maçta sahaya ilk 11’de çıkarken, Alves 24 maçta sahaya çıkıp, ilerleyen yaşına rağmen sağ bekin tek hâkimi olduğunu gösteriyordu. Sezonun bitmesiyle Alves’in Barcelona ile sözleşmesi nihayete ererken, yönetimden teklif gelmeyince Brezilyalı oyuncu istikametini Serie A’ya çevirdi.

Juventus, 2012’den bu yana Serie A’da rakiplerine üstünlük sağlıyordu ama aynı başarıyı Şampiyonlar Ligi’nde gösteremiyordu. 2015 Şampiyonlar Ligi finalinde Juventus — Barcelona karşı karşıya gelmiş, gülen taraf 3–1’lik skorla İspanyol ekibi olmuştu. Juventus, ligde elde ettiği 32 şampiyonluğa rağmen Şampiyonlar Ligi’ni sadece 2 kez kazanmıştı. Ligdeki rakibi Milan’ın 7 kez kazandığı bu kupayı, sadece Dani Alves 8 yıllık Barcelona döneminde 3 kez kazanmıştı. Bu sezon Paul Pogba’yı Manchester United’e satan Juventus, Gonzalo Hugain, Miralem Pjanic ve Dani Alves’i kadrosuna kattı. Ligde en yakın rakibi Roma’nın 6 puan önünde olan Juventus’un Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak için Alves gibi tecrübeli isme ihtiyacı vardı.

LEBRON JAMES GİBİ YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Dani Alves, Barcelona’dan Juventus’a gitmeyi ‘Büyük bir takımı başka bir büyük takıma gitmek için terk ettim’ olarak yorumlarken, her iki takımın da kadro kalitesi olarak birbirine eşit olduğunu ifade ediyordu. Alves, Juventus’a da kısa sürede uyum sağladı. İlerleyen haftalarda sakatlığı yüzünden takımını yalnız bıraksa da özellikle Şampiyonlar Ligi maçlarının biri hariç hepsinde sahadaki yerini aldı. Çeyrek finalde eski takımı ile karşılaşacağını öğrenince Dani Alves, Barcelona’nın çıkmasını arzu etmediğini söyledi. Ama gerekçesi başkaydı: ‘Barcelona ile finalde karşılaşmayı tercih ederdim.’

Brezilyalı oyuncunun ilginç bir özelliği ise forma numarası seçimi. Alves için forma numarasının anlamı vardır her zaman. Barcelona’da 2 numaralı formayı giyerken, kanser olan takım arkadaşı Eric Abidal’e saygı için onun 22 numaralı formasını, daha sonra ayrılan takım kaptanı Xavi’nin 6 numaralı formasını ve 1970’te Brezilya’yı Dünya Şampiyonu yapan takımın kaptanı Carlos Alberto’nun ölümü üzerine bir maçta 4 numaralı formayı giydi. Juventus’ta 23 numarayı tercihi ise ilginç. Basketbol yıldızı LeBron James 2 NBA şampiyonluğu yaşadığı Miami Heat’ten Cleveland Cavaliers’e gidince 23 numaralı formayı giymişti. İşte Alves de James gibi yeni bir başlangıca 23 numaralı forma ile başlıyordu.

Dani Alves kariyerinin en zor maçına bu akşam çıkacak. Bir tarafta 23 kupa kazandığı Barcelona diğer tarafta yeni takımı Juventus. Her yönüyle zor bir maç olacak.


Originally published at www.tr724.com on April 11, 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.