Dikkat! Memurlar.net’te tuzak var

Gazeteciliğin yapılamaz hale geldiği Türkiye’de şimdi de okuyucularına tuzak kuran, “tuzakçı gazetecilik” türedi. Memurlar.net sitesi, okuyucularını hapse attırmak, kendi aleyhlerine polise delil verdirmek için tuzak haberlerine bir yenisini ekledi.

Bilindiği gibi Bylock listeleriyle binlerce kişi tutuklanmış ancak, tutuklananların Bylock kullandıklarına ilişkin delil bile sunulamamıştı. Bunun üzerine Emniyet “operasyonlarda delil konusunda sıkıntı yaşandığını, dosyalarda hiçbir delil olmadığını, bunun tutuklananların aklanması sonucunu doğuracağını bu nedenle dosyaların muhakkak ifadelerle desteklenmesi gerektiğini” içeren bir yazı göndermişti tüm birimlere.

Bu yazı doğrultusunda dosyaları doldurabilmek için devreye Memurlar.net girdi. “Ailesinin geleceğini düşünen Bylock’cular acele etmeli” başlığıyla, insanları aileleriyle tehdit ederek, itirafçı olmaları yönünde Memurlar.net’te hemen hergün bir haber yayınlanıyor.

Yalanlarla dolu son örnek şu şekilde:

“Sitemizi ziyaret eden ve bylock programını bir şekilde kullanmış olanlara son bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Bylock kullananlar, terör örgütü üyeliğinden 15 yıla kadar hapisle yargılanacaktır. Eğer 15 yıl hapis cezasıyla yargılanmak istemiyorsanız, Türk Ceza Kanununun 221. maddesi doğrultusunda Savcılığa gidip bildiklerinizi anlatmanız gerekmektedir. Türk Ceza Kanunun 221. maddesinin ikinci fıkrası şu şekildedir: “Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.’ Bu madde çok açıktır. Bylock kullananlar, eğer Savcılığa gidip bildiklerini anlatırlarsa, öldürme, hırsızlık gibi başka bir suça bulaşmamış iseler hapis cezasına muhatap olmayacaklardır.”

MEMURLAR NET ARTIK OPERASYON SİTESİ

Türkiye’de bugüne dek bu maddeden yararlandırılan olmadığı gibi, bu madde “terör” suçları için de geçerli değil. Durum, Memurlar.net’in, Hükümetin boş ve delisiz Bylock dosyalarını itiraflarla doldurmak için haber yapmasından ibaret.

BYLOCK KULLANMAK SUÇ DEĞİL

Yargı makamları bugüne dek “Bylock kullanmadım” diyen hiç kimsenin kullandığını ispat edemedi. Tutuklamalar buna rağmen yapıldı ve tamamı hukuksuz. Panik halde insanlara “kullandım” dedirtilmeye çalışılıyor. “Kullandım” diyen ise sadece kendi hakkında taraflı yargıya delil vermiş oluyor.

Ayrıca Bylock ya da başka bir iletişim uygulamasını kullanmak suç değil. O uygulamadan suç içeren yazışmalar yapmak gerekiyor. Devletin elinde tek bir yazışma dahi olmadığı bugüne kadar tutuklanan binlerce kişi hakkında mahkemeye hiçbir yazışma sunulamamasından görülebiliyor.

Kaldı ki, yazışma tespit edilse bile, bu yazışmanın “yasal delil” olabilmesi için yasal olarak elde edilmiş olması gerekiyor. Yani MİT eliyle değil, mahkemeden bir kişi hakkında teknik takip kararı çıkartılmış olması ve o kişinin o mahkeme kararından sonra suç içeren yazışma yapmış olması gerekiyor. Ancak Bylock’un kullanıldığı dönem içerisinde hiçbir mahkemeden bu yönde teknik takip kararı alınmadığı ortaya çıkmıştı. Yani Bylock’la ilgili MİT’in elinde olduğu iddia edilen verilerin tamamı hukuksuz delil niteliğinde ve mahkemeye sunulamaz.

Tek delil, kişilerin “kullandım” diye itiraf etmeleri. Memurlar.net’in hemen her gün bu tip tuzak haberler yazmasının sebebi bu.


Originally published at www.tr724.com on October 15, 2016.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tr724’s story.