Efsane, parasızlıktan madalyalarını müzyedede sattı

1972 Münih Olimpiyatları’nın en çok konuşulan sporculardan biriydi Sovyet jimnastikçi Olga Korbut. Kendi adıyla tarihe geçen ve tehlikesi sebebiyle yapılması yasaklanan hareketlerin sahibi efsane sporcu, madalyalarıyla birlikte şahsi eşyalarını geçim sıkıntısı sebebiyle ABD’deki bir müzayedede sattı.

Korbut’un Münih Olimpiyatları’nda aldığı iki altın ve bir gümüş madalyanın da aralarında bulunduğu yedi parça eşya 183 bin 300 dolara alıcı buldu. RusGazeta.ru sitesinin verdiği habere göre, Korbut uzun süredir geçim sıkıntısı çekiyor. Site haberi “Madalyaları Korbut’u açlıktan kutardı” başlığı ile verdi.

1972 Olimpiyatları’nda daha 17 yaşındayken performansıyla Batı’da da birçok kişinin hayranlığını kazanmıştı. Boyu sadece 1,5 metre olan sporcuya “Minskli Serçe” adı verilmişti. Korbut, üç altın ve bir gümüş madalya almıştı. 1976’daki Morntreal Olimpiyatları’nda da bir altın ve gümüş madalya kazanmıştı. Açık artırmada satılanlar arasında Korbut’un olimpiyatlarda giydiği bir mayo, 1972’de aldığı BBC Yılın Spor İnsanı Ödülü, çeşitli sovyet madalyaları ve kapağını imzaladığı bir spor dergisi de var. Asimetrik paralelde yaptığı “Korbut dönüşü” adı verilen hareketi daha sonra çok tehlikeli olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştı. Arizona’da yaşayan 61 yaşındaki sporcu 1991’de ABD’ye yerleşmişti.


Originally published at www.tr724.com on February 28, 2017.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tr724’s story.