Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu neden tutuklatsın!

AKP Genel Başkanı (Cumhurbaşkanı) Tayyip Erdoğan’ın “böyle bir şey gündemimde yok” sözleriyle ilan ettiği yeni durumu, hık deyicisi Bekir Bozdağ tamamladı. ‘Şimdilik’ kaydıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutuklanmayacağını söyleyebiliriz. Ancak Kemal Bey çok da rahat olmasın, Reis her an fikrini değiştirebilir. CHP liderinin sigortası kendisi ve partisinin icraatları. Tutuklu olursa bu gaflardan hiçbirini yapamaz, bir de mağdur pozisyonuna düşer endişesi Erdoğan’ı frenliyor. Yoksa sırf 17–25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarındaki sert konuşmalarının intikamı için içeri tıkmak ister.

Erdoğan’ın gelgitlerinin sebebi, CHP’nin bazı muhalefet girişimlerini sahici zannedip paniklemesinden. Adalet Yürüyüşü’nün başlangıcında epey tedirgin oldu. Fakat sonra rahatladı. Nihayetinde ülkenin bir muhalefet partisine de ihtiyacı var. Racon kesilecekse onu da yapan ‘terleyen Cumhurbaşkanı’ndan bir de muhaliflik beklemeyelim artık. Gerçi iktidar partisinin genel başkanı ama hakkını yemeyelim, ana muhalefete de katkısını esirgemiyor. Hiç gündem sıkıntısı yaşatmıyor! Ne konuşacaklarını, nasıl konuşacaklarını belirleyip önlerine koyuyor, daha ne yapsın!

SKOR ÜRETEMEYEN MUHALEFET

CHP topu sürüp karşı kalede topla beraber auta çıkan futbolcular gibi, son hareketi bir türlü yapamıyor. Herkesi heyecanlandıran Adalet Yürüyüşü’nden geriye atlet tartışması kaldı. O yürüyüşün meyvesi diye sunulan kurultay, iki kutu biranın gölgesinden kurtulamadı. O kadar özgüvensiz davranıyorlar ki kıytırık yandaş medyanın oyuncağı olmaktan kurtulamıyorlar. Tartışmayı, “Biz CHP olarak tasvip etmiyoruz, kimseye içki servisi de yapmadık. Ancak suç değil, insanların şahsi tercihine de karışamayız. Nerede ne içeceklerine karar verebilecek yaştaki insanlardan söz ediyoruz” diye kestirip atmaları gerekirdi.

CHP, kendi hamlesinin altında kalan güreşçi gibi her yaptığı Erdoğan’a yarıyor. Hep savunmadalar. ‘FETÖ’ suçlamasının Erdoğan’ın elinde dokunduğu insanı yok eden sihirli bir değneye dönüşmesinde CHP’nin katkısı büyük. Hâlâ Kemal Bey adalet kurultayında kendisinin FETÖ’cü olmadığını ispata çabalıyor. Tam da AKP Genel Başkanının istediğini yapıyor.

KHK’LARLA GELEN UYUM YASALARINA NE YAPILACAK?

Meclis’i anlamsız hale getiren, milletvekili dokunulmazlığının altını boşaltan Kanun Hükmünde Kararnamelere (KHK) ne tepki verildi? Kemal Bey, uyum yasalarının KHK ile çıkarılmasını kırmızı çizgi ilan etmişti. Hatta Meclis’ten çekilmeyi düşüneceklerini söylemişti. AKP gözünün içine baka baka kırmızı çizginin üstünde zıplıyor; dişe dokunur bir tepki yok. Uzmanlar ekonomideki kötü gidişe dikkat çekiyor. Enflasyon, işsizlik, iç ve dış borç stoku alarm zilleri çaldırıyor. AKP istatistik oyunları ve manipülatif başarı haberleriyle göz boyuyor. Ana muhalefetten birkaç milletvekilinin sosyal medya hesabı dışında yaprak kımıldamıyor. En kolay dönüş alınan, en verimli muhalefet alanı ekonomi oysa. Hepsi bir yana vatandaşı uyarmak muhalefetin görevi.

CHP’LİLER KOLAY TUZAĞA DÜŞÜYOR

CHP yöneticileri çok kolay tuzağa da düşüyor. Tam adalet kurultayı öncesi patlattıkları Adil Öksüz bombası öyle oldu. Türk Hava Yolları birkaç yıldır MİT’in arka bahçesi. Oradan gelen bilgiyi kırk süzgeçten geçirmeden kullanmak en hafif ifadeyle saflık. Haberi okur okumaz, “Adamın Elazığ’da ne işi var? Karayoluyla o şartlarda nasıl gidebilmiş?” gibi pek çok soru sordum. Sahte belgeyle kandırmışlar diye düşündüm, isim benzerliği çıktı. Erdoğan’ın avukatı ve yandaş medya da Öksüz’le ilgili abuk sabuk senaryolar yazıyor. Gürcistan’da restoranda gören, Almanya’da otel lobisinde karşılaşan gırla gidiyor. O pozisyonda olan biri kamuya açık alanlarda dolaşır mı diye kimse sormuyor. Üstelik bunları ciddiye alıp Almanya’ya nota bile verildi.

CHP’nin böyle bir lüksü yok, kılı kırk yarmak zorunda. Ana muhalefetten her şeye rağmen toplumun umudu ve beklentisi var. Eleştirilmesi de o yüzden. Bakın MHP’ye kimse dönüp bakmıyor bile. Artık umutsuz vaka.


Originally published at www.tr724.com on August 29, 2017.