Fast-food’tan vazgeçemiyorsanız, sağlıklı olanını tercih edin!

Sağlığa zararları ile gündeme gelen fast-food restoranları artık müşterileri için sağlıklı seçenekler sunmaya başladı. Salatalar, çorbalar ve lezzetli sandviçler fast-food dünyasının kuralı olmaya başladı. Birçok restoran zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar kullanmaya başladı. Peki gerçekten sağlıklı bir fast-food olabilir mi?

Popüler dergi restoranlardaki sağlıklı fast-food seçeneklerini yazdı:

Salatalar: Birçok insan otomatik olarak sağlıklı yiyeceklerle salataları eşit tutuyor. Salatada, kıvırcık ve havuç olması düşük kalorili öğle yemeği olduğu anlamına gelmiyor. Tüketici grupları belirli salataların fazla yağ ve kalori içerdiğini belirtiyor. Peki, hangi salataların sağlıklı olduğunu nasıl anlayacağız? Öncelikle, salatada marul ya da roka gibi yapraklı yeşillikler olmasına özen gösterin. Marulun bu tipinde göbek salatadan daha fazla besin değeri bulunuyor. Ayrıca, içinde brokoli, havuç, karnabahar ve biber gibi farklı renklerde sebzeler olan salataları tercih edin. Hatta bazı fast-food restoranları organik sebze kullanıyor. Salata sosları yüksek miktarda yağ ve kalori içerdiği için salatanızı sadece zeytinyağı ve sirkeyle süsleyin. Kızarmış etten uzak durun, bunun yerine ızgarada tavuğu seçin.

Sandviçler: Fast-food sandviçlerde yüksek miktarda doymuş yağ, kalori ve sodyum bulunuyor. Tam tahıllı ekmekle yapılan ve içinde çeşitli sebzeler bulunan bu sandviçleri tercih edebilirsiniz. Burgerlara alternatif olarak taco (bir tür Meksika böreği) tercih etmelisiniz.

Pizza: Pizza hamurunun antioksidan bakımından zengin olması önemli. Araştırmacılara göre, tam tahıllı buğday hamurunun mayalanma zamanı, fırın sıcaklığı ve fırınlanma süresinin artırılmasını antioksidan içeriğini de arttırıyor. Örneğin, hamuru fırında 7 dakika yerine 14 dakika tutmak antioksidanları yüzde 80 oranında artırıyor. Yüksek fırın sıcaklığının da (200–285 santigrat derece) de antioksidan oranını yüzde 60 arttırdığını söyleyen kimyagerler, 18 saatlik genel mayalanma süresini 48 saate çıkarırsanız antioksidanların yüzde 100 arttığını vurguluyor.

Pizzanın sağlıklı olmasını belirleyen diğer faktörler ise üzerinde kullanılan malzemeler. Domates sosu bir problem oluşturmazken, peynir çok yağlı bir besin. Bu nedenle üzerine koyacağınız yiyeceklerin de taze sebzelerden oluşması önemli. Örneğin, antioksidan bakımından zengin hamurun üzerine az yağlı peynir, ıspanak ve az yağlı hindi sosisi koyarsanız, pizza gibi görünen sağlıklı bir yemek elde edersiniz.


Originally published at www.tr724.com on October 26, 2017.