Futbolun ‘turuncu renkleri’ soldu

Dünya futboluna yön veren ülkelerin adı sayıldığında Avrupa kıtasında Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere’den sonra Hollanda adını zikretmek gerekir. Yetiştirdiği dünya çapında yıldızlarla herkesin adını ezbere bildiği bir futbol ülkesidir Hollanda. Ajax, PSV gibi kulüpleriyle Avrupa kupalarında söz sahibi olan Hollanda’da rüzgâr son yıllarda tersten esmeye başladı. Euro 2016’ya katılma şansını bulamayan Hollanda, 2018 Dünya Kupası trenini de kaçırmak üzere.

FİNALLERİN BÜYÜK KAYBEDENİ

1934 ve 38 Dünya Kupası finallerinde boy gösteren Hollanda, ardından gelen 6 kupa finallerine katılma şansını elde edememişti. 1970’li yıllarda Johan Cruyff, Johan Neeskens ve Ruud Krol gibi yıldızların varlığıyla ‘Portakallar’, Batı Almanya’nın ev sahipliğini yaptığı 1974 Dünya Kupası’nda finale kadar yükselmeyi başardı. Finali 2–1’lik skorla ev sahibi Batı Almanya kazanırken, Hollanda ‘total futbol’ kavramını dünyaya tanıtan bir performans ortaya koydu. Takım, aynı başarıyı 1978 Dünya Kupası’nda da gösterirken, bu kez yine ev sahibi ülkenin engeline takılıyordu. Arjantin, normal süresi 1–1 biten maçın uzatma devrelerinde bulduğu gollerle Hollanda’yı 3–1 yenip kupaya uzanmıştı. Üst üste iki kez finalde kaybeden Hollanda, 1982 ve 86 Dünya Kupası finallerine katılma hakkını elde edemeyerek futbol dünyasına şok yaşatıyordu.

1998 Dünya Kupası’nda 4. olan Turuncular, 2010 Dünya Kupası’nda bir kez daha adını finale yazdıracaktı. Bu kez rakibi İspanya’ya boyun eğen Hollanda, oynadığı 3 Dünya Kupası finalinde de hüsran yaşıyordu. Brezilya 2014’te ise final şansını yarı finalde Arjantin’e penaltılarda elenerek kaçırıyor, 3.’lük maçında ev sahibi Brezilya’yı 3–0 yenerek teselli oluyordu.

Hollanda, 1960’da başlatılan Avrupa Şampiyonası finallerine ilk kez 1976’da, 5. turnuvada katılırken, 3. sırada yer alarak şaşırtmıştı. 1984’te Avrupa Şampiyonası’na katılamamanın acısını Almanya’nın ev sahipliği yaptığı 1988 Avrupa Şampiyonası’nda kupayı kazanarak telafi etti. Sovyetleri finalde 2–0 yenerken, Van Basten’in attığı gol yıllardır hafızalardaki tazeliğini koruyor. 1992, 2000 ve 2004 Avrupa Şampiyonları’nda 3. olan Hollanda, Türkiye ile aynı grupta mücadele ettiği Euro 2016 grup elemelerinde 4. olarak uzun bir aradan sonra Avrupa Şampiyonası finallerine adını yazdıramıyordu.

DÜNYA KUPASI TRENİ YİNE KAÇABİLİR

24 ülkenin katıldığı Euro 2016’da Hollanda’nın olmaması ciddi bir kayıp olduğu kadar, ülke için de endişe verici bir durumdu. Hollanda futbolunun bir kriz yaşadığı belliydi. Ancak bu krizin derinliği konusunda net bir bilgi sahibi olmak için 2018 Dünya Kupası grup elemelerini beklemek gerekiyordu. A Grubu’nda Fransa, İsveç, Belarus, Bulgaristan ve Lüksemburg ile Rusya 2018’e katılma mücadelesi verecek olan Hollanda, kadro zenginliği ve futbol geçmişi dikkate alındığında Fransa’dan sonra grubun favorisiydi. Zlatan İbrahimoviç’in milli takımı bırakmasıyla İsveç’in gücünde ciddi kayıp olması Hollanda’yı avantajlı kılmıştı.

Grup maçlarına deplasmanda İsveç beraberliği ile başlayan Hollanda, evinde Fransa’ya yenilerek Euro 2016 sonrasında krizin devam ettiğini gösterdi. Grupta iki zayıf ekip Lüksemburg ve Belarus’u yenerek moral buldu ama Bulgaristan’a geçen hafta deplasmanda 2–0 yenilip, olumlu beklentileri boşa çıkardı. 2018 Dünya Kupası yolunun yarılandığı 5. maçlar sonunda Hollanda topladığı 7 puanla 4. sırada yer alıyor. Lider Fransa’nın 6, ikinci İsveç’in 3 ve Bulgaristan’ın 2 puan gerisinde olan Hollanda için 2018 treni büyük ölçüde kaçmış gözüküyor.

OYUNCU YETİŞTİREMİYORLAR

Robin van Persie’nin milli takımı bıraktığı, Arjen Robben ve Wesley Sneijder’in kariyerinin sonuna geldiği Hollanda’da alttan yeni yıldızlar gelmiyor. Büyük ümit bağlanan Memphis Depay, Manchester United’de hayal kırıklığı yaşarken, takımın gol ümidi olarak sadece Bas Dost var. Bundesliga’da fazla bir varlık gösteremeyen Dost, bu sezon geldiği Portekiz’in Sporting takımında gol yollarında fırtına gibi esti. 23 maçta 24 gol atan Bas Dost, 2018 Dünya Kupası yolunda milli forma ile çıktığı 5 maçta henüz gol atamadı. Dost’un 13 maçlık milli kariyerinde sadece 1 golü var. Esasında 27 yaşındaki futbolcunun Hollanda’nın gol ümidi olması bir anlamda Turuncular’ın içine düştüğü krizin boyutlarını da ortaya koyuyor.

Johan Cruyff, Ruud Gullit, Marco Van Basten, Dennis Bergkamp, Roy Makaay, Ruud Van Nistelrooy, Patrick Kluivert, Pierre van Hooijdonk, Dirk Kuyt ve Robin Van Persie gibi oynadıkları liglerde gol kralı olmuş oyuncular çıkaran Hollanda artık gol atacak forvet bulamıyor. Hollanda 2018’e katılması için son 5 maçında olağanüstü bir performans ortaya koymak zorunda. Bunu başaramazsa -ki görüntü o yönde- Hollanda futbolu uzun süreli bir gerileme dönemine girmiş olur.


Originally published at www.tr724.com on March 27, 2017.

Like what you read? Give Efe Yiğit a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.