Galatasaray ‘altyapı hocasını’ gönderdi ‘stajyeri’ getirdi

Galatasaray, beklendiği gibi teknik direktör Jan Olde Riekerink’in görevine son verdi. Bardağı taşıran son damla Kayserispor yenilgisi olsa da Galatasaray taraftarının Riekerink’le kimyası hiç uyuşmadı. Altyapı sorumlusu iken A takımı çalıştırmaya başlayan Hollandalı teknik adam, daima ‘ikinci sınıf’ teknik adam olarak görüldü. Ancak buna rağmen Riekerink’in yerine Karabükspor’un teknik direktörü Igor Tudor tercih edildi. Tudor’un kariyerine bakılırsa, ona ancak ‘stajyer hoca’ denebilir.

GELENİN GİDENİN HADDİ HESABI YOK

Galatasaray, son 10 yılında çorap değiştirir gibi teknik adam değiştirdi. 2007–17 arasında tam 12 hoca görev yaptı. Bu isimlerden ikinci sezonu sadece Fatih Terim görebildi. Üçüncü Terim Dönemi olarak tanımlanan bu dönem Temmuz 2011’den Eylül 2013’e kadar sürdü. Karl-Heinz Feldkamp, Michael Skibbe, Bülent Korkmaz, Frank Rijkaard, Gheorghe Hagi, Roberto Mancini, Cesare Prandelli, Hamza Hamzaoğlu, Mustafa Denizli ve Jan Olde Riekerink ya bir yıl ya da daha az süre görev yapan isimler.

Bu isimlerden şüphesiz en başarılısı Hamza Hamzaoğlu’ydu. 2014–15 sezonuna Prandelli ile başlayan Galatasaray, alınan kötü sonuçlar sonrası Kasım ayında İtalyan hoca ile yollarını ayırırken, ‘geçici’ olarak gördüğü Hamza Hamzaoğlu’na takımı sezon sonuna kadar teslim etti. Ancak Hamzaoğlu, takımı hem ligde hem de kupada şampiyonluğa taşıyınca mecburen sözleşmesi uzatıldı.

FIFA FİNANSAL FAİR PLAY YÜZÜNDEN

Başarısına Süper Kupa’yı da ekleyen Hamzaoğlu, 2015–16 sezonunda Avrupa’da alınan kötü sonuçlar bahane edilerek gönderilirken, takım ‘uzun yıllar görev yapacağım’ diyen Mustafa Denizli’ye teslim edildi. Denizli’nin iddialı açıklamaları kâğıt üzerinde kalırken, peş peşe alınan kötü sonuçlar sebebiyle Mart 2016’da görevi bıraktı. Sezonun bitimine haftalar kala gelen bu istifayla görev yine ‘geçici’ olarak Şubat 2016’dan itibaren altyapı hocası Hollandalı Jan Olde Riekerink’e verildi. Hollandalı Hoca, Türkiye Kupası’nı kazanınca yeni sözleşme imzalandı. Riekerink’le sözleşme yenilenmesinin tek sebebi kupa değildi elbette. UEFA Finansal Fair Play yüzünden oyuncuya ve teknik adama harcayacağı para kısıtlanan Galatasaray yönetimi böyle bir karar almıştı. Nitekim Sarı Kırmızılı ekip UEFA’nın bu kriterini yerine getiremediği için daha önce 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası yedi.

Kariyeri boyunca hep yardımcılık görevi üstlenen Hollandalı Jan Olde Riekerink, sadece 2002–03 sezonunda Belçika’nın Gent takımını çalıştırmıştı. Galatasaray gibi hedefi olan bir kulüp için sıradan bir isimdi. Biraz da mecburiyetten başlayan Riekerink dönemi Şubat 2017 itibariyle son buldu.

IGOR TUDOR’UN KARİYERİ YOK

Fakat Riekerink’in yerine gelen Igor Tudor da öyle kariyerli bir hoca değil. 38 yaşındaki Hırvat teknik adam, futbolculuk kariyerinde uzun yıllar Juventus formasını giydi. Defansif orta saha olarak yeşil sahalarda ter döken Tudor, 1998–2007 arasında top koşturduğu Juventus’un 111 maçta formasını giydi. Bu arada 2005–06 sezonunu Siena’da kiralık olarak geçirdi. Futbolu 2008’de sakatlıktan dolayı 30 yaşında kariyerine başladığı Hajduk Split’te bırakan Tudor, teknik adamlık kariyerine 2013’te yine bu kulüpte başladı. Yunanistan’ın PAOK takımını 2015–16 sezonunda çalıştıran Tudor, sezon başında Karabükspor’la anlaşmıştı.

Tudor’un 4 yıllık teknik adamlık kariyerinde tek başarısı 2013’te kazanılan Hırvatistan Kupası oldu. Hajduk Split’in başında 69 maçta sahaya çıkan Tudor’un galibiyet oranı yüzde 46 olurken, PAOK’ta 45 maçın yüzde 37’sinde sahadan galip ayrılabildi. Karabükspor’un başında ise 21 maçın yüzde 38’inde sahadan 3 puanı kopardı.

LİGDE İLK 2 GELMEZSE, SEZON SONU GİDEBİLİR

3 takımdaki galibiyet ortalaması yüzde 42 olan Hırvat hocanın, Galatasaray’da göstereceği performans merak konusu. Türkiye Kupa’sından elenen, Avrupa’da olmayan Galatasaray için tek hedef ligde şampiyonluk. Liderin 5 puan gerisindeki Sarı Kırmızı ekip, sezon sonunda ilk ikide yer almazsa Tudor’la yolların ayrılacağını söylemek kehanet olmayacaktır.

Galatasaray yönetiminin Tudor’la anlaşmasında da yine FİFA Finansal Fair Play kuralı etkili oldu. Etik olmayan ise, Karabükspor’la sözleşmesi devam eden bir isimle, kulübünden izin almadan yapılan görüşme. Nitekim Karabükspor Başkanı Ferudun Tankut, Igor Tudor ile ilgili gelişmeleri basından takip ettiklerini, kendilerine gelen bir şey olmadığını söyledi. Tankut, “Antalya maçı öncesinde bombalandık” ifadesini kullanarak, “Kesinlikle tasvip etmiyorum, Galatasaray Yönetimi yaptığı bu davranış ile uzun yıllar töhmet altında kalacaktır” dedi.


Originally published at www.tr724.com on February 15, 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.