Gazeteciler büyük tehlike altında

Gazetecilik dünyadaki en tehlikeli mesleklerden biri hâline geldi. Son olarak Malta’daki offshore hesaplarda yapılan ve dünyanın önde gelen siyasî liderlerinin karıştığı usulsüzlükleri gündeme getiren, ‘tek kişilik Wikileaks’ olarak anılan Daphne Caruana Galizia, arabasına bomba konularak suikasta kurban gitti.

Malta’da yaşayan, blog sayfasında yayınladığı belgeler ve Panama Papers gibi büyük çapta ifşaatlarla tanınan Galizia için basın dünyasında ‘tek kişilik Wikileaks’ nitelemesi yapılmıştı.

Galizia yakın zamanda mesleği sebebiyle öldürülen tek gazeteci değil. Özellikle savaş bölgelerinde görev yapan gazeteciler, sivil ölümlerini umursamayan yönetimlerin tehdidi altında. Suriye iç savaşında bugüne kadar Suriye Gazeteciler Örgütü’ne göre 153 gazeteci hayatını kaybetti. Çatışma bölgelerinin yanı sıra, Meksika ve Filipinler gibi ülkelerde özellikle uyuşturucu kartelleriyle devlet arasındaki çatışmalarda gazeteciler de hedef oluyor.

Rusya’da muhalif gazetecilerin öldürülmesinin ardından yürütülen soruşturmalar çoğu zaman bir yere varmıyor. Benzeri bir durum Mısır’da da var. Ülkede, 2013’teki askerî darbeden bu yana, gazeteciler için zorlu bir süreç başladı.

Medya ve ifade özgürlüğünün bayraktarlığını yapan ABD’de Başkan Donald Trump’ın televizyonların lisanslarını iptal etmekten, köklü medya kuruluşlarını kapatmaktan bahsetmeye başlaması, alarm zillerini çaldırıyor.

ABD’de bile durum böyleyken, diğer ülkelerde hak mücadelesi vermek giderek zorlaşıyor. Gazeteci örgütlerinin yaptığı çalışmalarda, muhabirlerin artık haber yazarken oto-sansür yapmaya başladığı ortaya çıkıyor. Gazeteciler takip edildiklerini ya da hayati tehlikeye sahip olduklarını belirtiyor.

Türkiye ise son dönemde gazeteciliği ‘yok etme’ konusunda en önde. Çin ve Rusya’yı bile geride bırakarak dünyada en çok gazeteciyi hapse atan ülke konumuna gelen Türkiye, internet sitelerini kapattırma ve sosyal medya hesaplarına erişim yasağı koymasıyla da dünya çapında ün sahibi.

Dünya bir kez daha siyasetin hayli kirlendiği dönemleri yaşarken, gazeteciliğe yöneltilen bu saldırılar, sıradan insanların özgürlüklerini de tehdit ediyor. Malta’da yaşanan suikast, özellikle ‘parayı takip eden’ gazetecilerin daha büyük tehlike altında olduğunu gösteriyor.


Originally published at www.tr724.com on October 19, 2017.