İfşaatları Erdoğan’ı kızdırmıştı: Dün gece avukat iki kızı gözaltına alındı

Tutuklu yargılanan İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kızları avukat Fatma Yılmazer ve avukatlık stajı yapan Rabia Yılmazer gözaltına alındı. Sakarya Barosu’na kayıtlı avukat Saadet Yılmazer’in evinde dün gece İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla arama yapıldı. Saadet Yılmazer, daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Rabia Yılmazer’in ise Ankara’da baro stajı yaptığı, Ankara’da gözaltına alındığı ve İstanbul’a getirildiği belirtildi.

Fatma Saadet Yılmazer, babasının Hırant Dink suikastinde kamu görevlilerinin ihmalininin soruşturulduğu davasında avukatlığını sürdürüyordu. Ali Fuat Yılmazer en son Dink davasında yaptığı ifşaatlar ile gündeme gelmişti. Duruşmada, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili dönemin Başbakanı Erdoğan’dan doğrudan talimatlar geldiğini söyleyen Yılmazer, “Benim hakkımdaki suç duyurusu dilekçesinde personeli nasıl yüreklendirdiğini dile getirdi. Madem Ergenekon bir kumpas ben neden yargılanmıyorum orada?” diye sormuştu.

İfşaatlarla Erdoğan rahatsız olmuş, yargıya açıktan talimat vermişti!

Bu açıklamalar üzerine Erdoğan ertesi gün açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Erdoğan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın itirafçılar üzerinden kendisine “operasyon çekilmeye çalışıldığını” düşündüğü, konuşmasında da “Bu oyuna asla gelmemek gerekiyor” yargıya talimat vermişti. Daha sonra HSYK yetkilileri ile Saray’da görüşmüştü.

SORGU YARIDA KALDI, DURUŞMA 10 NİSAN’A ERTELENDİ

Dink davasının dün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen 12. celsesinde, Ali Fuat Yılmazer “savunma hakkım kısıtlanıyor” diyerek savunmasını yarıda kesmişti. Yılmazer’in sorgusuna bugün devam edildi. Avukat Hakan Bakırcıoğlu Yılmazer’in iki kızının gözaltına alındığını bu koşulda sorgunun ertelenmesini istedi. Yılmazer de kızlarının gözaltına alınmasını protesto etti. Bu gelişmelerin ardından mahkeme heyeti duruşmayı sonlandırdı. Duruşmaya 10–11–13–14 Nisan’da devam edilecek.

Öte yandan Yılmazer’in evinde yapılan aramada devlet tarafından verilmiş 4 beylik silahı bulundu. Silahların Yılmazer gözaltına alındığında da evde olduğunu ve ruhsatlı olduğunu söylemesine karşın delil olarak alındı. Avukat Saadet Yılmazer’in de bylock kullandığı iddiasının kendisine yöneltildiği ileri sürüldü.


Originally published at www.tr724.com on March 16, 2017.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tr724’s story.