İki efsane Terry ve Totti için veda vakti

Futbolu başladığı takımda bırakanların sayısı artık yok denecek kadar azaldı. Bu sezon sonunda, iki örnek daha yeşil sahalara veda edecek. Biri Chelsea’nın kaptanı John Terry diğeriyse Roma’nın kaptanı Francesco Totti.

John Terry, Chelsea’nın kapısından adımı attığında takvim yaprakları 1995 yılını gösteriyordu. 3 yıl genç takımda oynadıktan sonra 18 yaşında profesyonel olarak Chelsea formasını giymeye başladı. Zaman zaman sinirlerine yenik düşüp gördüğü kırmızı kartlarla takımını eksik bıraksa da John Terry demek Chelsea demekti. Chelsea formasıyla 5 lig, 5 FA Cup, 4 Lig Kupası ve 1 Şampiyonlar Ligi sevinci yaşayan Terry’nin sezon sonu kramponlarını çıkarmasıyla efsanelerden bir yaprak daha düşmüş olacak. 36 yaşındaki Terry, İngiltere milli formasını 78 maçta giyip, 6 gol attı.
 Francesco Totti adı Roma ile özdeşleşmiş bir isim. 40 yaşındaki Totti, 1992’den bu yana aralıksız Roma formasını giydi. 13 yaşında adımını attığı Roma’nın daha 16 yaşındayken A takım kadrosunda yer buldu. Roma aşkı uğruna gelen transfer tekliflerini geri çevirdi. Zaman zaman teknik adamlarla ters düştü. Ayrılacak söylentilerine aldırmadan kalbinin takımı için her şeye katlandı. 784 maçta Roma formasıyla sahaya çıkıp 307 gole imza attı. 25 yılı aşan uzun kariyerinde sadece bir kez Serie A şampiyonluğu yaşayan Totti, 2’şer kez İtalya Kupası ve İtalya Süper Kupası sevinci yaşadı. Totti, İtalya milli takımı ile 2006’da Dünya Kupası’nı kaldırdı.

John Terry ve Francesco Totti başladığı takımda futbolu bırakan şanslı isimler. Zira son yıllarda oyuncular istese bile kulüpler, efsane isimlerin futbola başladığı kulüpte vedasına izin vermiyor.

KULÜPLERİ MÜSAADE ETMEDİ

İker Casillas, 9 yaşında adımını attığı Real Madrid kulübünün kalesini 18 yaşından itibaren korumaya başladığında kimse efsane olacağını bilmiyordu. Mourinho döneminde ilk kez yedek kulübesinde oturan Casillas, 16 yıl kalesini koruduğu yuvası Real Madrid’den 2015’te gözyaşlarıyla uçup FC Porto yolunu tuttu. Veda konuşmasını yaparken duygularına hâkim olamayan Casillas, ’25 yıl boyunca dünyanın en büyük takımının formasını en iyi şekilde taşımaya çalıştım. Real Madrid formasını ilk kez 9 yaşında giyerek hayallerimi gerçekleştirdiğim gün, dün gibi aklımda. Sizi asla unutmayacağım ve nerede olursam olayım Real Madrid’i desteklemeye devam edeceğim’ sözleriyle takımından ayrıldı.

Xavi Hernandez, Barcelona’nın efsane alt yapısı La Masia’dan içeriye adımını attığında 11 yaşındaydı. 1998’den itibaren Barcelona’nın değişmez ismi oldu. Adı ‘bypass’ olarak ünlenen Xavi, orta sahada takımını bir general gibi yönetti. Yüzlerce gol pası verdi, kazanmadığı kupa bırakmadı. 2015’te yuvadan uçarak Katar’ın Al Sadd takımına gitti. 36 yaşındaki yıldız Katalan ekibiyle 24 kupa, İspanya milli takımıyla ise 2 Avrupa Şampiyonluğu, 1 Dünya Kupası kaldırdı. 25 yıl sonra veda ederken dudakların şu cümleler döküldü: ‘Ben burada büyüdüm. Futbolu Barcelona’da öğrendim. 25 yıl boyunca çok güzel dostluklar kurduğum için çok şanslıyım. Kazandığımız ödül ve unvanlar, güzel günler ve edindiğim dostlukların yanında hiç kalır. Barcelona’da geçirdiğim uzun yıllardan geriye kalan en güzel şey de bu…’

Steven Gerrard 7 yaşında adımını attığı kulübü Liverpool’a 28 yıl sonra veda edip giderken tek üzüntüsü şampiyonluk sevinci yaşamamış olmasıydı. Gerrard’ın kariyerindeki en büyük başarı, 2005’te İstanbul’da kaptan olarak kaldırdığı Şampiyonlar Ligi kupasıydı. UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupası’nı da kazanan Gerrard, ligde ise FA Cup sevinci yaşayabildi sadece. 2015’te Liverpool’a veda edip ABD’nin Los Angales Galaxy takımına giden Gerard, bu sezon futbolu bıraktıktan sonra yuvaya tekrar dönüp 18 yaş altı takımın antrenörlüğünü yapacak.

Başladıkları takımda futbolu bırakan efsaneler

Başladığı takımda futbolu bırakan efsane Türk oyuncular


Originally published at www.tr724.com on May 17, 2017.

Like what you read? Give Efe Yiğit a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.