Kış soğuğuna hazırlık yaptınız mı? Zencefili deneyin!

Artık dünyanın kuzey yarımküresinde kış soğuklarının etkisi iyiden iyiye hissediliyor. En kuzeyde kar yağışları çoktan başlamışken, orta kuşakta henüz kar görülmese de, soğuk ayaz baş gösterdi. Haliyle hastalıklar da sökün etti.

Kışın en sık görülen hastalık, malum, üst solunum yolları rahatsızlıkları ya da en bilinen örneğiyle grip, nezle, soğuk algınlığı.

Birçokları, kışın soğuğundan korunmak için ‘sıkı giyinmeyi’ bir tedbir olarak düşünse de, sadece vücudunuzun üstünü örtmekle soğuktan korunabilmeniz mümkün değil.

Adı üstünde ‘üst solunum yolları’ rahatsızlıkları olarak bilinen bu hastalıklar, nefes yoluyla da edinilebiliyor. Vücudun zayıf düşmesini bekleyen bu hastalıklar, kırılgan bir anınızda hemen etkisini gösterebiliyor. Bunun için öncelikle vücudunuzun iç ısısını yüksek tutacak, vücut direncinizi güçlendirecek önlemler almalısınız.

Mesela sabahları yataktan kalktığınızda biraz hareket etmek, 15–20 dakika da olsa kültür fizik hareketleriyle kan dolaşımının hızlanmasını sağlamak, dışarı adımınızı atmadan önce size iyi bir koruma kalkanı sunar.

Diğer yandan vücudunuzda özellikle boğazınızı korumalısınız. Dışarı çıkarken yanınıza atkı almak, bu sebeple çok önemli. Eğer üşüdüğünüzü hissediyorsanız, hemen sıcak bir şeyler içmek de, vücudu geri dönülmez bir kırgınlığa girmekten kurtaracaktır.

Bütün bunlar gayet güzel ama vücudunuzu kış boyu hazırlıklı tutmak için en çok önerilen yöntem, zencefil çayı içmek.

Alternatif veya geleneksel tıpta da çokça kullanılan zencefili çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz ancak özellikle taze zencefili rendeleyip, üzerine bir kaşık bal katarak ve yarım limon sıkarak sıcak suyla tüketmek en etkili yöntem. Günde en az bir kez bu formülü tükettiğinizde, vücudunuza olan olumlu etkileri hemen görebileceksiniz.

Zencefilin faydaları sadece soğuk algınlığı ya da vücut direncini arttırmakla sınırlı değil üstelik. Ağır bir işten sonra, kaslarınızı yumuşatmaya yardımcı oluyor. Sindirim problemlerinizi çözüyor. Eklem yeri ağrıları ve kireçlenmeye iyi geliyor. Kan şekerini ve kolestrolü düşürüp kalp krizi riskini azaltıyor.

Kış aylarını sadece güzelliklerine odaklanarak geçirmek istiyorsanız, hemen gidip taze zencefil alın…