Kalbinize iyi bakın!

Uzun ve zinde bir yaşam için kalp sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Son yıllarda kalp hastalıklarındaki artış, genç, yaşlı herkesin bu konuda tedbirli olması gerektiğini gösteriyor. Kalbe iyi bakmanın yolu ise dengeli beslenme ve hareketten geçiyor. Hastalıkla yüzleştikten sonra değil, henüz sağlıklıyken hayatımızı düzenlemek için neler yapabiliriz? Uzmanlar, düzenli yürüyüşlerin hem tansiyon hem de kolesterolün kontrol altına alınmasında önemli bir adım olduğuna dikkat çekiyor. Peki başka neler yapılabilir ? İşte uzmanlardan önemli ipuçları:

*Yürüyüş öncesi ve sonrasında hafif gıdalar tüketilmesi önemli. Kalbe en iyi gelen sporlar, yürüyüş ve yüzme. Özellikle kalp hastaları koşu, tenis ve mücadele gerektiren futbol, basketbol gibi sporlardan uzak durmalı.

*Sık sık kilo alıp vermek kalp sağlığına zarar veriyor. Kendinizi iyi hissettiğiniz belli bir kiloyu korumayı çalışın.

*Gün içinde 2 litre su tüketmeyi unutmayın.

*Özellikle kadın, çocuk ve yaşlıların D vitamini ve kemik gelişimi açısından günde 15–20 dakika güneşe çıkması önemli. UV ışınlarının en aza indiği sabah ve ikindi vaktinde 15–20 dakika güneşten faydalanmak kalbe de iyi gelir.

*Haftada bir gün kuru fasulye, nohut, barbunya, börülce, bakla gibi bir çeşit bakliyat yemeyi alışkanlık haline getirin.

*Yapılan son araştırmalara özellikle günde bir fincan Türk kahvesi içindeki anti-oksidanlar sebebiyle kalp sağlığına iyi geliyor.

*Kırmızı et tüketiminde ‘azı karar çoğu zarar’ sloganıyla hareket edin. Ayda bir kilo yağsız kırmızı et ile sınırlayın. Bol miktarda sebze, meyve ve tahıllı ürünler tüketilmesi hem sindirim hem de kolesterol için çok faydalı.

*Katı yağlardan uzak durun, zeytinyağı tüketin.

*Tam tahıllı buğday, çavdar, kepek ekmeği tercih edin.

*Yoğurt çok faydalı bir besin ancak yağsız ve kaymaksız olanı tercih etmek gerek. Mümkünse geleneksel ev tipi yoğurdu mayalayarak kullanın.


Originally published at www.tr724.com on April 11, 2017.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tr724’s story.