Kilo vereceğim derken bebeğinizin sütünün kalitesini düşürmeyin!

Doğum sonrası kilo vermek için uygulanan bilinçsiz diyetler annede kas kaybına ve çeşitli hastalıklara yol açıyor. Hatta bu uygulamalar anne sütünün de kesilmesine sebep oluyor. Sütün kalitesini düşürmemek ve bebekte alerji riski oluşturmamak için annelerin emzirme döneminde beslenmelerine özen göstermeleri gerekiyor. Doğumdan sonra uzman kontrolünde uygulanacak sağlıklı beslenme programları ile ideal kiloya kavuşmak da mümkün.

Kahvaltı ihmal edilmemeli

Metabolizmanızı hızlandırmak için güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Genelde çok kalorili ve çok şekerli gıdaların süt yaptığı sanılır fakat bu, gereksiz kalori almanıza sebep olabilir. Kahvaltıda hem uzun süre tok kalmak hem de bebeğinizi emzirmenizi desteklemek için süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi kaliteli protein tercih etmelisiniz. Vücudunuzu ısındırmak ve sakatlıklara yol açmamak için egsersize yürüyüş ile başlayın. Açık havada yürüyüş veya yüzmek tercihler arasında. Zaman bulamadığınızı düşünüyorsanız egzersizinize bebeğinizi de dahil edebilirsiniz. Günlük yürüyüşünüzü bebeğinizle yapabilir veya esneme hareketlerini hem kendiniz hem de bebeğiniz için uygun olanlarını uygulayabilirsiniz. Hafif bebek egzersizleri bebeğinizin kas gelişimini de olumlu yönde destekleyecektir.

Emzirmek için ekstra 500 kkal enerjiye ihtiyaç vardır. Emzirirken günlük yaklaşık 600–800 kkal enerji harcarsınız. Gün içinde hafif uyku daha fazla yemenizi veya şekerli-yağlı yiyeceklere yönelmenizi engeller. Günlük uyku eksikliği egzersiz yapmanıza engel olacak, kendinizi yorgun hissetmenize sebep olacaktır. Ayrıca düzenli uyku metabolizma hızınızın düşmesini engeller ve belirli düzeyde kalmasına yardımcı olur.

Dehidrasyonu önlemek ve vücut enzimlerinin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için su tüketimi çok önemli. Unutmayın, gün içinde çay içiyor olmak size sıvı kazandırmaz, aksine çay diüretiktir ve sıvı kaybına sebep olmaktadır. Gün içinde 1,5–2 litre su içmek metabolizmanızın hızlanmasına, kilo kaybının kolaylaşmasına ve toksinlerden arınmanıza yardımcı olacaktır. Dehidrasyon seviyenizi idrarınızın renginden analiz edebilirsiniz. Eğer idrar renginiz koyu ise bu durum vücudunuza yeteri kadar sıvı almadığınıza işarettir. Kilo kaybı ve kilo sabitlemek için küçük porsiyonda yemek önemli. Küçük tabak seçmek daha az porsiyon tüketmenize yardımcı olacaktır. Küçük tabakta yediğiniz yemek, göz algınızı da tatmin edecektir.


Originally published at www.tr724.com on March 6, 2017.

Like what you read? Give Tr724 a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.