Martta, nisanda sofranızdan eksik etmeyin!

Mevsiminde yenilen sebze-meyvelerin metabolizmanızı desteklediği uzmanlar tarafından her fırsatta dile getirilir. Çünkü bu sayede vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral, lif, protein, yağ ve karbonhidrat dengesi sağlanmış olur. Dolayısıyla her mevsimin meyve ve sebzelerini tüketmek sağlıklı beslenme açısından büyük önem taşımaktadır. Bahara girilirken mevsimi gelen ve metabolizmanızı güçlü tutacak yiyecekleri masanızdan eksik etmemeye çalışın. Peki, bu gıdalar hangileridir ve faydaları nelerdir? İşte onlardan bazıları:

Bakla: Demir açısından zengin olan bakla mükemmel bir lif kaynağıdır. Demir eksikliğinde metabolizmanız yavaşlar. Ayrıca baklada porsiyon başına 7 gram yağsız, kas yapan protein bulunur.

Turp: İlkbaharın çok yönlü sebzelerinden biri turptur. Turpun suyunu içerseniz metabolizma hızınız yükselir. Suyu bol, kalorisi az olan turpu salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Enginar: Lifle dolu bir sebze olan enginar, sindirimi, kan şekerini ve iştahı düzenlemeye yardımcıdır. Yarım kase enginarda 7 gram lif bulunur ve lif uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Kuşkonmaz: Az kalorili, yüksek besin değerine sahip olan kuşkonmazın pişmiş bir kâsesinde sadece 30 kalori vardır. Ancak önerilen günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 73’ünü, K vitamininin yüzde 180’ini ve folat (bir tür B vitamini) ihtiyacınızın ise yüzde 61’ini karşılar. Ayrıca kuşkonmaz doğal bir idrar söktürücüdür. Vücudunuzdaki aşırı sodyumu atar.

Çilek: Küçücük olmasına rağmen besin değeri yüksektir. Bir kâse çileğin kalorisi 50’nin altındadır ve günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 150’sini karşılar.

Kayısı: Altın renginde, bal tadında kayısılar adeta demir deposudur. Günde çeyrek kâse kuru kayısı ya da 2–3 tane taze kayısı yiyerek demir ihtiyacınızın neredeyse yüzde 20’sini karşılarsınız.

Karalahana: Mevsiminde tüketilen karalahana çok besleyicidir. Kâse başına içerdiği 137 miligram ile kalsiyum deposudur. Ayrıca içindeki lifler metabolizmanızı hızlandırır.

Kan portakalı: Bol miktarda C vitaminiyle dolu olduğu bilinen kan portakalı, tatlı şeylere karşı olan iştahınızı doyurur. Kan portakalının suyunu içmek yerine kendini yiyin, çünkü portakaldaki lifler sindirime yardımcı olur.

Karahindiba: Karahindiba özellikle A ve K vitamini açısından zengindir. Doğal bir idrar söktürücüdür, şişkinliği ve su tutulmasını hafifletir, iştahı bastırır ve sindirimi düzenler. Bu nedenle bu sebzeyi salatalarınıza eklemelisiniz.

Şeker bezelye: Bu tatlı kıtır sebzeler sizi şişirmeden tok tutar. Bir kâsesinde 35 kalori vardır, lif açısından zengindir, şişkinlikle savaşır.


Originally published at www.tr724.com on February 28, 2017.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tr724’s story.