Mourinho’nun korkulu rüyası: 3. sezon sendromu

Tarih, 2 Haziran 2004. Chelsea’nin yeni teknik patronu Jose Mourinho, Stamford Bridge Stadı’nda ilk kez basınla buluşuyor. ‘Lütfen beni kendini beğenmiş biri olarak görmeyin’ diye söze başlayıp devam ediyor: ‘Ben Avrupa şampiyonu bir hocayım. Sıradan biri değil, özel biriyim (the special one).’ İngiliz basını böylece daha ilk basın toplantısında sıra dışı bir isimle karşılaştığını anladı. Gelgelelim FC Porto, Chelsea, İnter ve Real Madrid’de şampiyonluk yaşayan, Avrupa’da sayısız kupa kaldıran Jose Mourinho’nun ilginç bir zaafı var: ‘üçüncü sezon sendromu’.

GOOGLE’A BAKTIK

Bir İngiliz gazetecinin üçüncü sezon sendromu sorusunu ‘Google’ı aç bak, aptalca soru sorma!’ diye cevaplayan Mourinho’nun tavsiyesine uyup Google’a baktığımızda karşımıza gerçekten de ‘üçüncü sezon sendromu’ diye bir şey çıkıyor. Hikâyesi şöyle: 2004’te Chelsea’de göreve başlayan Mourinho, ilk iki sezonu Premier Lig’de şampiyon olarak tamamladı. Üçüncü sezonunda takım ikinci olurken, asıl dramatik düşüş galibiyet oranında gerçekleşiyordu. İlk iki sezonda galibiyet oranı yüzde 76’ydı, 3. sezon ise bu oran yüzde 63’e düşmüştü. Nitekim dördüncü sezonun daha 8. haftasında, alınan kötü sonuçlardan sonra Mourinho kovulacaktı.

Portekizli teknik adam, Chelsea sonrası gittiği İnter’de iki sezona iki şampiyonluk sığdırdı. Hemen belirtelim, o yıllarda şikeden dolayı küme düşürülen Juventus bir yıl sonra geri döndüğü Serie A’da eski günlerinden çok uzak olduğu için Mourinho’lu İnter şampiyonluk yarışında bir anlamda rakipsizdi.

REAL MADRİD GÜNLERİ HÜSRANA DÖNDÜ

İtalya’da üçüncü sezonu görmeden 2010’da La Liga’nın yolunu tutup Real Madrid’le anlaşan Jose Mourinho, ilk yılında Barcelona’nın gerisinde kalarak ligi 2. sırada bitirdi. Real Madrid için ikincilik başarı değildi elbette. Nitekim ikinci sezonunda Real Madrid şampiyon olurken, Mourinho hem karizmasını hem de kariyerini kurtarmıştı. Fakat Madrid’deki 3. sezonu tam bir felakete dönüştü. Sezonu Barcelona’nın 15 puan gerisinde tamamlamıştı. Sezon içinde İker Casillas ve Sergio Ramos ile yaşadığı problemler bardağı taşırmış, sezonun bitmesiyle Mourinho’nun Real Madrid günleri tarih olmuştu.

2013’te Mourinho’nun ikinci Chelsea dönemi başladı. Ünlü Alman teknik adam Ottmar Hitzfeld, yıllar önce ‘Bir teknik adamın en büyük hatası, daha önce başarılı olduğu kulübe ikinci kez gelmesidir’ demişti. Mourinho’nun Chelsea’ye ikinci kez gelirken hayali, sadece Premier Lig değil, Şampiyonlar Ligi’nde de kupaya uzanmaktı. Portekizli teknik adam, ikinci Chelsea döneminin ilk sezonunda ligi üçüncü sırada tamamladı, ikinci yılında şampiyonluk sevinci yaşadı. Mourinho’nun üçüncü sezon sendromu için 2015–16 sezonu önemliydi.

İNGİLTERE’DE GİDİP GELİYOR

Ancak 2015–16 sezonu Mourinho’nun kariyerine ‘kara yıl’ olarak geçti. Son şampiyon olarak sezona başlayan Chelsea adeta maç kazanmayı unuttu. Oynanan 16 maçın 9’undan sahadan puansız ayrılması kulübün sahibi Roman Abramovich’in sabrını taşırdı. Teknik adam kovmak Chelsea’nin patronu Abramovich için sıradan bir olaydı. 12 yılda 9 teknik adam değiştiren Abramovich, 100 milyon Euro’ya yakın tazminat ödeyerek Mourinho dahil Scolari, Ancelotti ve Villas-Boas gibi ünlü isimleri kovmuştu. Nitekim Jose Mourinho aynı akıbeti ikinci kez yaşayacaktı.

Jose Mourinho 2016’da bir türlü yeri doldurulamayan Alex Ferguson sonrası giderek sıradanlaşan Manchester United’ı çalıştırmaya başladı. Artık şampiyonluk yaşamak isteyen United taraftarları bu yıl da hayal kırıklığına uğrarken, tesellileri kazanılan UEFA Avrupa Ligi kupası oldu. Manchester United ligi 6. sırada bitirdi ancak UEFA Avrupa Ligi’ni kazandığı için Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etme hakkını alabildi.

‘İKİ YILLIK TEKNİK ADAM’

Jose Mourinho’dan beklenti önümüzdeki sezon daha da yüksek. Bu yıl takımı tanımıyordu. Kredi tanındı. UEFA Avrupa Ligi kupasıyla taraftarın az da olsa gönlünü aldı. Bu sezon da şampiyonluktan uzak kalırsa üçüncü sezon sendromunu yaşamadan Manchester’dan gönderilebilir.

Efsane teknik adam Sepp Piontek, Cristoph Daum için ‘İki yıllık teknik adam’ demişti: ‘Daum tüm bildiklerini iki sezonda tüketir, üçüncü sezon tekrara düşer. Akıllı kulüp Daum’u ikinci sezon sonunda kovar.’ Piontek’in tespiti sanki Jose Mourinho için de geçerli gibi. En azından bugüne kadar gösterdiği performansı bu yönde bir intiba bırakıyor.


Originally published at www.tr724.com on June 9, 2017.