Napoli iflastan tekrar zirveye çıkmayı başardı

İtalya Serie A’da Juventus’un son yıllardaki rakibi Napoli’nin inişli çıkışlı bir hikayesi var. Bu sezon oynadığı 6 maçı da kazanarak gol averajıyla Juventus’u geçip liderlik koltuğuna oturan Napoli, 2004’te iflas etmiş bir kulüptü. Sezon sonu mutlu sona ulaşır mı bilinmez. Ancak Napoli oynadığı futbolla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan bir kulüp hâline geldi.

MARADONA İÇİN TARAFTARLAR SEFERBERLİK OLDU

1926 yılında kurulan Napoli’nin kurucuları İngiliz ve İsviçre kökenlilerdi. Napoli adını İnternaples ve Naples takımların birleşmesiyle aldı. Napoli, Serie A’da şampiyon olmak için tam 61 yıl bekledi. Daha doğrusu Maradona’nın gelmesini bekledi. 1986 yılında Barcelona’dan transfer edilen Maradona için ödenen para tam 5 milyon Euro’ydu. O yılların futbol piyasasına göre oldukça yüksek olan bu transfer ücretini ödemek için kulübün kasasındaki bütün para kullanılmasına karşılık açık kapanmıyordu. Başkan Ferlaino Corrada, çareyi taraftarından para toplamakta buldu. Maradona’yı takımlarında görmek isteyen Napoli taraftarı yardım için San Paolo Stadı’nda uzun kuyruklar oluşturdu.

1986 Dünya Kupası’nı Arjantin’e kazandıran adam olarak Napoli’ye merhaba diyen Maradona ilk sezonda Napoli’yi Serie A’da zirveye taşıdı. Maradona’lı Napoli 1989 yılında UEFA’da ve 1990 yılında Serie A’da şampiyonluk yaşayarak Avrupa’da ses getirdi. Maradona artık ateşli Napoli seyircisinin sevgilisiydi. Şehrin birçok yerini Maradona bayrakları süslüyordu. 1991 yılında Maradona’nın kokain kullandığı ortaya çıkıp Napoli’den ayrılmasıyla Napoli’nin de düşüşü başladı.

BAŞARISIZLIKLARLA GELEN İFLAS

1998 yılında Serie B’ye düşen Napoli, tekrar Serie A’ya 1999–2000 sezonunda çıkmayı başardı. Ancak Serie A’da sadece bir yıl tutunabildi. 2004’te Serie B’de 14. sıradayken kulüp iflas edince kendini bir anda Serie C’de buldu. 70 Milyon Euro borcu olan Napoli’nin gelirleri de sadece kulübün telefon paralarını karşılayacak kadardı. Dönemin İtalyan Futbol Federasyonu Başkanı Franco Carraro, Napoli’nin kapanmasına çok üzüldüğünü belirtip, ‘Futbol bize bugün ağlıyorsan, yarın gülümseyebilirsin, ertesi gün gülmeyi öğretti. Umarım Napoli gerekli maddi kaynağı bulursa yaşamını devam ettirir’ açıklamasını yapacaktı.

İtalya’da iflas eden bir takımı başka bir şahıs veya şirket satın alırsa tekrar kaldığı yerden lige devam edebiliyordu. Napoli’nin imdadına prodüktör Aurelio De Laurentiis yetişecekti. Takım Napoli Soccer adıyla yeniden doğarken yıllarca kullandığı Società Sportiva Calcio Napoli adını bırakmak zorunda kaldı. Yoluna Serie C’den Napoli Soccer adıyla devam ederken, 2005–06 sezonundan itibaren kulüp başkanı De Laurentiis, 45 milyon Euro ödeyip kulübün eski isim hakkını satın aldı. Serie C’de mücadele ettiği yıllarda dünyada eşine ender rastlanır bir takım-taraftar dayanışması gerçekleşecekti. 51 bin kapasiteli statta kapalı gişe oynayarak İnter ve Milan’dan sonra en fazla taraftara sahip takım hâline geldi. Napoli’nin Serie C’deki bu seyirci rekoru hâlâ kırılabilmiş değil.

YILDIZ OYUNCULARIN ADRESİ

2005–06 sezonu sonrası Serie B’ye yükselen Napoli, 2006–07 sezonu sonunda ise ait olduğu yer olan Serie A’ya döndü. Napoli’nin yeniden doğuşunda 2004’te kulübü iflastan satın alan Başkan Aurelio De Laurentiis’in katkısı büyük oldu. Halen kulübün başkanlığını yapan De Laurentiis, ekonomik olarak sıkıntı yaşamayan bir kulüp kurdu.

Dino Zoff, Maradona, Antonio Careca, Gianfranco Zola ve Fabio Cannavaro gibi efsanelerin formasını giydiği Napoli son dönemde kadrosunda Edison Cavani, Gonzalo Higuian, Ezequiel Lavezzi, Marek Hamsik gibi yıldızlara yer verdi. Napoli, Cavani’yi PSG’ye 65 milyon Euro’ya, Higuian’i ise Juventus’a 90 milyon Euro’ya satarak kasasını doldurdu.

Haziran 2015’ten itibaren Maurizio Sarri’nin çalıştırdığı Napoli’de geçen sezon Belçikalı forveti Dries Mertens 28 gol atarak, başarıya katkı sağlamıştı. Jose Callejon ve Lorenzo Insigne gol yollarında diğer etkili isimler. Orta sahanın yükünü ise Slovak oyuncu Marek Hamsik çekiyor. Napoli tekrar Maradona’lı yıllara dönüş sinyalini verirken bu yıl hedefine lig şampiyonluğunu aldı. Juventus’tan sonra en değerli kadroya sahip bulunan Napoli, bu hayaline şimdilik emin adımlarla ilerliyor. Bakalım sezon sonunda mutlu sona kim ulaşacak?


Originally published at www.tr724.com on September 27, 2017.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.