O rakam Ocak’ta işten attıklarınızın yarısı bile etmiyor

İstihdam seferberliği değil referandum seferberliği

Talimatla enflasyonu düşürdüğünü zannedenler bu defa işsizlere de aynı metotla iş bulacaklarını iddia ediyorlar. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu 1,3 milyon üyesi adına Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan’a ‘huzurda’ işsizliği azaltma sözü verdi. ‘Gümbür gümbür’ sözlerin sarf edildiği toplantının üzerinden neredeyse bir ay geçti.

İş âlemi, akademi ve medya, Saray’ın kapı kulu haline geldiğinden bu yana Türkiye’de makuliyetten uzak hiçbir mevzua muhalefet edilmiyor, edilemiyor. Paralel Hazine ve ballı ihalelerin ilk safhasında olduğu gibi işsizliği talimatla azaltma teşebbüsüne de itiraz gelmedi. Aklı başında biri çıkıp, “Dalga mı geçiyorsunuz? Şirketler maaş vermekte zorlanırken nasıl ilave eleman istihdam edecek?” demedi, diyemedi.

İŞSİZE BİR PARMAK BAL

16 Nisan’da referandum sandığı kurulacak. O tarihe kadar işsizliğin azalmayacağını bizzat bu kampanyaları tertip edenler gayet iyi biliyor. Maksat ‘çalışıyoruz, hallolacak’ mesajı vermek. Kampanyayı tertip edenlerin maksadı sadece oy ütmek. İşsizin ağzına bir parmak bal çalıp referandum köprüsünden karşıya geçmekten başka bir gayeleri yok.

İstihdam seferberliğine verilecek en isabetli isim ‘referandum seferberliği’ olurdu. Trafik cezalarını bile tebliği ettirmeyecek kadar ayrıntıları hesap eden hükümet, parti kursalar yüzde 10 barajını rahatlıkla geçebilecek nüfusa (iş bulma ümidini kaybedenlerle yüzde 19,5) sahip işsizlere dâir propagandayı ihmal eder mi hiç!

Seferberliğin sebebi belli. Devletin ve özel sektörün imkânları, meselelere kalıcı çareler bulmak için değil sandıktan ‘evet’ çıkmasını sağlayacak kısa vadeli menfaatlere feda ediliyor. ‘Altay Tankı’na TÜMOSON motoru’ yalanının hakikatmiş gibi takdim etmekten emekliye 8 lira maaş promosyonu vermeye kadar serapa popülizm kokan adımlar bunlar… Yalan, hakikatin o göz alıcı elbisesi ile dolaştırılıyor, milyonlar kandırılıyor.

AKP 14 SENEDE YAPAMADIĞINI 3 AYDA YAPACAK!

İşsizlik AKP devr-i iktidarında yüzde 10'dan aşağı inmedi. Tek parti iktidarları arasında işsizlik sicili en bozuk parti AKP. Başarısız olduğu bu sahada 14 senede yapamadığını iki ayda mı yapacak? Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 1 Şubat’tan itibaren 120 bin kişiye iş imkânı sunulduğunu söylüyor. ‘Gümbür gümbür’ istihdama bakın!

Her yeni elemanın bir senelik masrafı İşsizlik Fonu’ndan karşılanacağı halde beyan edilen rakam devede kulak misali. 120 bin istihdam, Erdoğan’ın da teşrif ettiği, hatta Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’ı “Benimle pazarlık mı yapıyorsun.” diyerek azarladığı o meşhur kampanya açılışına gölge düşürdü. Talimatla hareket etmeyi içine sindiren patronlar yakında bu fiyaskodan sigaya çekilebilir!

OCAK’TA 293 BİN 399 KİŞİ İŞSİZLİK MAAŞI İSTEDİ

‘İstihdam seferberliği’ sloganıyla allayıp pulladıkları kampanyanın içinin ne kadar boş olduğunu ispat eden daha çarpıcı bir rakamı paylaşayım. Ocak ayında işsizlik maaşı almak üzere 293 bin 399 kişi müracaat etti. Artış 2016 Ocak ayına nazaran yüzde 23,5. İşsizliğin ne kadar hızlı yükseldiğine işaret ediyor bu veri.

İstihdam seferberliğini tertip edenler kusura bakmasın amma velakin milletin aklıyla alay ediyorlar. Sadece Ocak’ta işten attıkları insan sayısı 293 bin 399. Şubatta seferberlik ilan ettiklerine göre en azından Ocak’ta işten attıkları kadar kişiyi geri almaları beklenirdi. Öyle olmadı. Bunun yarısı kadarını bile iş vermediler.

REFERANDUMDAN SONRA İŞTEN ATMAK SERBEST

İşsizlik Ocak’ta başka, Şubat’ta başka davranarak azalmaz. Hele hele şirketlere, ‘ne yapıp edin asgarî 3 ay çalıştırın’ nevinden referandum ayarlı şartlarla hiç azalmaz. Bunun ‘Nisan’dan sonra işten atsanız da olur’ demekten ne farkı var! Hükümet işsizliğin ortalığı kırıp geçirdiği Türkiye’de 3 aylığına verilen işi lütuf sayabilir. Vatandaşın, hassaten işsizlerin penceresinden ahval öyle görünmüyor. Zira çalıştıkları dönemde peşinen ödedikleri paralarla ayakta duran İşsizlik Fonu’ndan iktidarın işine geldiği şartlarda iş/maaş hakkı tanımak işsizlere yapılmış en ağır hakarettir.

Hülasa… Yeni istihdamın getireceği 12 milyar TL yük, İşsizlik Fonu’ndan karşılanıyor. Mamafih şirketler ocakta işten attıklarının yarısını bile geri almıyor. İstihdam edilen kişiler nispeten talihli sayılabilir. Amma velâkin onları da ‘üç ay tutma’ mecburiyeti var. Referandum geçtiğinde kriz sürerse ilk onlar feda edilecek. AKP senelerin kronik meselesi işsizliğe tenakuzlarla dolu kampanyayla mı çare bulacak? Kimse işsizleri istismar ederek hayal tacirliği yapmasın. İşsiz sayısı düşmediği gibi artıyor.

Bunun ismine de ‘istihdam seferberliği’ deniliyor.

Ne kadar da ikna edici değil mi?

….

AKP İŞSİZLİĞİ DÜŞÜREMEDİ

SENE ORAN (Yüzde)

2000 6,5

2001 8,4

2002 10,3

2003 10,5

2004 10,8

2005 10,6

2006 10,2

2007 10,3

2008 11,0

2009 14,0

2010 11,9

2011 9,8

2012 9,2

2013 9,7

2014 9,9

2015 10,3

2016 12,1*

(*)Kasım itibarıyla

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Semih Ardıç’s story.