Pilotlar artık ‘Uçuş mesafemiz 20 km, süremiz 8 dakika’ diyemeyecek!

Uçağın kalkmasıyla inmesi sadece 8 dakika süren dünyanın ilk ve tek uluslararası uçuşu kısa bir süre sonra tarihe karışacak. Kasım ayında People’s Viennaline havayolları Almanya’nın Friedrichshafen şehrinden İsviçre’nin ltenrhein şehrine en kısa uluslararası uçuşu başlatmıştı. İki şehir arasındaki mesafe 20 km olurken, uçuş süresi sadece 8 dakika sürüyordu. Hattın kapatılmasının sebebi, yolcu azlığı olurken çevre örgütleride hattın açılmasına başından beri karşı çıkıyordu. People’s Viennaline havayolları, Köln ve Bonn gibi büyük şehirlere bağlantı uçuşları vererek hattı cazip hale getirmek istemesine karşılık, beklediği ilgiyi bulamadı. Çevre örgütlerinin hattın açılmasına karşı çıkmasının nedeni pervaneli uçaklar yerine jet motorlu uçakların kullanılmasıydı. Mesafenin kısalığı ve uçuş irtifasının alçak olmasından dolayı çevreye normalin çok üzerinde karbondioksit salınıyordu. Havayolu şirketinin ‘çevre dostu uçuş olacak’ sözünün lafta kalmasından dolayı çevre örgütü Bund hattın açıldığı kasım ayından itibaren muhalefet ediyordu.

Uzun mesafeler için kullanılan uçakların en kısa mesafeli iç hat uçuşu ise İskoçya’da bulunuyor. Mesafe sadece 2,7 km, uçuş süresi ise 1 dakika. Şaka gibi ama gerçek! İskoçya’nın Orkney takım adalarından Westray ve Papa Westray arasındaki mesafe 2,7 km. Bu hat dünyanın en kısa hattı olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor. 1967’de açılan hattın uçuşunu Loganair havayolları gerçekleştiriyor. 9 kişilik pervaneli uçaklarla başlayan bu yolculuk sadece 1 dakika sürüyor. Bu adalarda bulunan arkeolojik çalışmalardan dolayı daha çok bilim adamları ve araştırma öğrencileri en kısa mesafeli uçuşun müdavimleri arasında bulunuyor.

Konu uçuş mesafesinden açılmışken, dünyanın en uzun süren uçuş süresine değinmeden geçmeyelim. Şubat ayında Katar Havayolları 14 bin 535 kilometre yol kat eden Boeing 777 tipi uçakla başkent Doha’dan Yeni Zelanda’nın Auckland kentine 17,5 saat süren dünyanın en uzun ticari uçak yolculuğunu gerçekleştirdi. Bundan önceki en uzun ticari uçuş rekoru, yine Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri, havayolu Emirates’e aitti. Dubai’den Auckland’e ilk ticari uçuş, Mart 2016’da gerçekleşti. En uzun mesafeli ticari uçuş rekoru ise, Hindistan Havayolları’na ait. Yeni Delhi’den San Francisco’ya yapılan uçuş 15 bin 298 kilometre mesafede ancak 14 saat 30 dakika sürüyor. Singapur Havayolları da Airbus A350 tipi uçaklarıyla Singapur’dan New York’a uçuşlarını 2018’de yeniden başlatma kararı aldı. Bu uçuş, 19 saat sürecek.

(HASAN CÜCÜK)


Originally published at www.tr724.com on April 5, 2017.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tr724’s story.