Siz değil diyetiniz konuşsun!

Sağlıklı kilo vermek için ulaşılabilir hedefler koymak diyet süresince motivasyonu kaybetmemek önem taşıyor. Diyetisyenlere göre sağlıklı kilo vermek isteyenlerin haftada ortalama bir kilo kaybetmesinin normal olduğunu söylüyor. Bu gerçeğin bilinmesinin önemine işaret eden uzmanlar, aksi halde bir takım yanlışların içine düşüldüğünü belirtiyor. Nedir o yanlışlar ve neler yapılmalı?

Kendinize güvenin

Birkaç kez diyet yapıp sonuç alamamış olmak, bunu hiçbir zaman başaramayacağınız anlamına gelmez. Diyet yapmaya başlandığında da kişi öncelikle kendinize güvenin. Sabır, azim ve istikrarın sonucunda başarı kaçınılmazdır.

Sık sık tartılmayın

Pek çok kişi diyet yaparken her gün kilo vereceğini veya küçük kaçamaklardan sonra hemen kilo alacağını düşünmekte. Ancak kilonun günlük olarak değişmeyeceği ve yapılan küçük kaçamakların hemen kilo artışına neden olmayacağı unutulmamalıdır. Diyet boyunca haftada bir kez tartılın.

Pes etmeyin

Diyete başlandıktan sonra ilk haftalarda kilo kaybı iyi giderken, ilerleyen haftalarda vücut yapısına göre direnç gösterebilir ve kilo kaybı durabilir. Bu dönemde diyeti bırakmadan azimle verilen kilolar düşünülerek kendinizi motive edin, kilo verme kararından vazgeçmeyin.

Mütevazi hedefler koyun

Birçok insan diyete başladığında hızlı sonuç almak ister. Küçük hedefler koymak ve ulaşmak diyetin devamlılığını sağlayacaktır. Hızlı kilo vermek istendiğinde beslenme alışkanlığı değişmediği için verilen kiloların hızla geri alınacağı unutulmamalıdır.

Sürekli diyet konuşmayın

Sürekli diyet hakkında konuşmak, kişiye diyette olduğunu hatırlatırken, çevresindekilerin de üzerinde bir baskı kurmasına neden olur. ‘Sen nasıl diyettesin ne kadar çok yiyorsun’, ‘bu hafta kilo verdin mi’, ‘ne gerek var niye diyet yapıyorsun’ gibi yorumlar sık olmaya başladığında kişiyi yorar ve motivasyonunu düşürür. Bu nedenle diyet yapıldığı herkesle paylaşılmamaya çalışılmalıdır.


Originally published at www.tr724.com on April 29, 2017.

Like what you read? Give Tr724 a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.