Sofra tuzunu sadece yemekte mi kullanıyorsunuz!

Sofrada kullandığınız tuzun, evinizde birçok alanda işlerinizi kolaylaştırdığını biliyor muydunuz? İşte size 10 pratik öneri:

1-Mumun erirken yanlara saçılan döküntüler hoş görünmez. Bunu önlemek için mumunuzu kullanmadan önce tuzu bol bir suda bekletmeyi deneyin.

2-Sivrisinek ve arı ısırmalarından sonra sizi rahatsız eden kaşıntıyı ortadan kaldırmak için yapmanız gereken bir parmağınızı nemlendirmek ve tuza bandırmak. Sonra da parmak ucunuzdaki tuz ile sineğin ısırdığı yeri ovuşturmak.

3-Duş perdelerinin kalıplaşmasını ve birkaç ton daha açık olmasını isterseniz sofra tuzu en büyük yardımcınızdır. Ayrıca duş perdesini hiç kullanmadan hemen tuza yatırırsanız küflenmesini önlersiniz.

4-Evinizde kolayca bulabileceğiniz maddeleri kullanarak, kendi ev yapımı boyalarınızı çocuklarınız için yapabilirsiniz. 1 su bardağı unu 1 fincan tuz ile karıştırın, ardından 1 bardak su ve birkaç damla gıda boyası ekleyin, doğal boyalarınız hazır.

5-Kötü kokan ayakkabıların bez torbalarını tuzla doldurarak kokusundan arındırabilirsiniz.

6-Kış girerken tuzlu suya batırılmış bir süngerle pencerelerinizin iç kısmını ovun. Böylece pencerelerinizde don oluşmasını engelleyin.

7-Kızartma yaparken, et ve balıklarınızı yağın içine atmadan önce tavaya bir miktar tuz koyarsanız yağın üzerinize ve etrafa sıçramasını önlersiniz.

8-Tuz ile yapılan temizlik bakır kaplarınızı ışıl ışıl yapacaktır. Tuzu, sadece sirke ve un ile karıştırın veya üzerine biraz limon suyu ekleyin zedelenmiş bakır yüzeylere sürün. Farkı gözlerinizle görün.

9-Limon suyu ve tuzdan yapılmış bir macun ile paslanmaz çelik lavabo ve armatürlerinizi parlatabilirsiniz.

10-Et ve sebze doğradığınız kesme tahtanızı temizlemek için tuz iyi bir tercihtir. Soğan kokusunu gidermek için ellerinizi tuzla ovmanızın yeterli olduğunu aklınızda bulundurun.


Originally published at www.tr724.com on September 14, 2017.

Like what you read? Give Tr724 a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.