‘TÜRGEV’in Polisi’ yükselmeye devam ediyor

[Haber-İnceleme: Orhan Altınbaran]

Son emniyet müdürleri kararnamesi ile AKP’nin 17 Aralık sonrası hukuksuz işlerinde kullanılan birçok emniyetçi tasfiye edildi. Buna karşılık bir ismin yükselişi gözlerden kaçmadı. O isim, 17 Aralık operasyonunu yapan eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı’nın yerine getirilen Hakan Sıralı.

17 Aralık’ın üstünü örtmek için cansiperane mücadele eden Sıralı, önce İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı’na getirilmişti, şimdi de teamüllere aykırı bir şekilde daire başkanı yapıldı. Sıralı, Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Daire Başkanı oldu. Daha birkaç ay önce 1. sınıf emniyet müdürü olan Sıralı, kendisinden çok daha kıdemli emniyet müdürleri sırada beklemesine rağmen daire başkanlığı ile ödüllendirildi. Böylece 17 Aralık’taki hizmetlerinin karşılığını almış oldu.

‘Sözümüzden hiç çıkmayacak bir çocuk’

Hakan Sıralı’nın adı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı TÜRGEV’le ilişkileri ile gündeme gelmişti. Eski TÜRGEV Başkanı Ahmet Ergün’ün, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’i arayarak Sıralı’nın iyi bir yere atanması için referans olduğu ortaya çıkmıştı. İkili arasındaki bir konuşma olduğu iddia edilen ses kaydında, Ergün, Güler’e “Sözümüzden hiç çıkmayacak bir çocuk. Çok iyi bir yerde değerlendirmeliyiz” demişti. Bu konuşma, 17 Aralık şüphelilerinden Muammer Güler’in mahkeme kararı ile dinlenmesi sırasında teknik takibe takılmıştı. Dolayısıyla 17 Aralık fezlekesine de girmişti.

İnceleme talebi reddedildi

Yakub Saygılı 18 Aralık’ta görevden alınırken, yerine Hassas Bölgeleri Koruma Şubesi’nden Hakan Sıralı mali şube müdürü olmuştu. Gerçekten de Sıralı, ‘büyüklerinin sözünden çıkmamış’ ve ‘hassas bölgelerin korunması’ görevini harfiyen yerine getirmişti. Başında bulunduğu şubenin operasyonunu kapatabilmek için mücadele eden Sıralı, 25 Aralık operasyonu için talimat veren dönemin savcısı Muammer Akkaş’ın emirlerine de karşı gelmişti.

1 Eylül operasyonu ile gözaltına alınan Saygılı da savcılık ifadesinde bu durumu gündeme getirerek, “Kendisi göreve getirildikten sonra 17–25 Aralık soruşturmasında görev alanlarla ilgili onlarca soruşturma açtırarak, diyetini layıkıyla ödemiştir” demişti. Saygılı, Ahmet Ergün’ün ricasından yola çıkarak bu atamanın incelenmesini istediyse de herhangi bir inceleme yapılmamıştı.

4 ay önce 1. sınıf emniyet müdürü oldu

Hakan Sıralı’nın adı daha sonra bir başka skandala daha karıştı. Kendisiyle ilgili teknik takip kayıtlarını delil klasörlerinden, herhangi bir gerekçe göstermeden çıkarttırdığı tespit edildi. Kasım 2015’te İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olan Sıralı, 4 ay önce de 1. sınıf emniyet müdürlüğüne terfi etmişti.

Son kararnamede, onun gibi başka 1994 mezunu genç isimlerin, kendilerinden çok daha kıdemli emniyet müdürlerine rağmen kritik noktalara gelmesi de dikkat çekti.


Originally published at www.tr724.com on October 31, 2016.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.