R.Bakutis. Ar reitingų karalius nesuklups Vilniuje?

Kurį laiką net prezidentę Dalią Grybauskaitę ir premjerą Algirdą Butkevičių populiarumu lenkęs Saulius Skvernelis apsisprendė, kur varžysis dėl mandato naujame rudens Seime. Ar nesuduš S. Skvernelio legenda Vilniaus Karoliniškių apygardoje?


Landsbergiui pirštinės nemetė

Anksčiau politikos kuluaruose kalbėta, kad galbūt net apie prezidento postą svajojantis S. Skvernelis skrydį į politines padanges nori pradėti labai triukšmingai — pavyzdžiui, nugalėdamas Kaune kandidatuosiantį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininką Gabrielių Landsbergį.

Visgi galiausiai S. Skvernelio ambicijos pasirodė kiek kuklesnės — spalį vyksiančių parlamento rinkimų metu jis kandidatuos sostinės Karoliniškių apygardoje, kur kartu dėl vietos Seime grumsis su Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatu Artūru Zuoku, šiuo metu šioje apygardoje išrinktu buvusiu Dalios Grybauskaitės patarėju Linu Balsiu, teisingumo ministru, socialdemokratu Juozu Bernatoniu, parlamentarais konservatoriumi Kęstučiu Masiuliu bei „darbiečiu“ Valdu Skarbaliumi, taip pat Liberalų sąjūdžio atstovu Rimantu Remeika.

Iki šiol Karoliniškių apygarda savo aiškaus favorito neturėjo. 2004-ųjų ir 2008-ųjų parlamento rinkimuose joje triumfavo konservatorė Danutė Bekintienė, o antri liko Darbo partijos bei „Tvarkos ir teisingumo“ kandidatai, tačiau nugalėtojos pranašumas išaiškėdavo tik antrajame ir ture nebūdavo triuškinamas. 2012 m. D. Bekintienę antrajame ture nukarūnavo jau minėtas L. Balsys.

Politologas: tai — „žvaigždžių“ apygarda

Politologas Algis Krupavičius naujienų portalui Alfa.lt teigė, kad S. Skvernelio sprendimas sprendimas bandyti savo politinę laimę Karoliniškėse signalizuoja didelį jo pasitikėjimą savimi bei pačia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), su kuria jis šiuo metu bendradarbiauja.

Pasak jo, savo sprendimą kandidatuoti Karoliniškėse paskelbęs S. Skvernelis „neabejotinai yra pirmasis pretendentas laimėti“, tačiau jo konkurentai taip pat labai tvirti. A. Krupavičiaus manymu, realiausius šansus pasipriešinti S. Skverneliui turi A. Zuokas, L. Balsys bei K. Masiulis.

„L. Balsys yra laimėjęs apygardoje, turėjo gan neblogą kadenciją Seime, buvo matomas, tad tikrai bent dalis žmonių už jį vėl balsuos.
A. Zuokas turi didelį įdirbį sostinėje, tačiau šio kandidato trūkumas tas, kad jo dabar nėra nė viename valdžios lygyje ir pastaraisiais metais jis ganėtinai pasyvus.
K. Masiulis yra praleidęs daug kadencijų Seime, ganėtinai patyręs. Pagal savo darbotvarkę jis taip pat daug artimesnis miesto rinkėjams nei provincijai“, — kalbėjo politologas.

S. Skvernelio privalumas — jis yra pakankamai naujas politikas, tad iš vienos pusės akcentuodamas modernumą, o iš kitos tvarką bei rūpestį vargingaisiais dar gali pritraukti tiek nauja TS-LKD vadovybe nusivylusius konservatorių rinkėjus, tiek L. Balsį bei „tvarkiečius“ ir „darbiečius“ palaikantį protesto elektoratą.

Kas bus, jei pralaimės?

Tokių žinomų kandidatų apsuptyje S. Skverneliui gali ir nepasisekti. Kaip tuomet klostytųsi šio neabejotinai aukštesnių ambicijų turinčio politiko karjera? Pasak A. Krupavičiaus, tai priklauso nuo to, kada S. Skvernelis pralaimėtų ir kaip tokiu atveju sektųsi LVŽS.

„Pirmame rate labai sunku laimėti bet kam, tad, čia pralaimėjus, nieko tokio nebūtų. Jei bus pralaimėta antrajame ture, viskas priklausys nuo to, kiek balsų gaus LVŽS. Jei pastaroji pasirodys sėkmingai, tai net S. Skvernelio prastas pasirodymas vienmandatėje apygardoje nereikš jo pabaigos, nes visi manys, kad jis timptelėjo partiją bendrame sąraše. Tačiau to sąlyga — LVŽS finišas Seimo rinkimuose pirmoje arba antroje vietoje“, — kalbėjo politologas.

Konkurentai žada spurdėti

S. Skvernelio konkurentai Karoliniškių apygardoje vengė kritikuoti savo būsimą konkurentą. Prieš ketverius metus čia triumfavęs L. Balsys teigė neturįs jokių komentarų.

„Man visi svarbūs priešininkai. Niekaip nekomentuoju šio fakto“, — portalui Alfa.lt sakė parlamentaras.

K. Masiulio manymu, S. Skvernelio atėjimas sumažino likusių kandidatų šansus, tačiau pats politikas vis vien žadėjo „spurdėti“.

„Kiekvienas žmogus, kuris ateina į apygardą, sumažina visų likusių šansus. Net pats nepopuliariausias. Aišku, kad situacija darosi įtemptesnė, bet ne tik man. Nesakau, kad iškeliu rankas ir pasiduodu — spurdėsiu, konkuruosiu“, — kalbėjo konservatorius.

Portalui Alfa.lt nepavyko susisiekti su A. Zuoku bei J. Bernatoniu. Jų ir kitų kandidatų šioje apygardoje komentarai bus pridėti prie teksto, jei jie susisieks su redakcija.

Vilniečius bandys patraukti nepartiniais ekspertais

Ketvirtadienį Valstiečių ir žaliųjų sąjunga paskelbė savo kandidatus ir kitose vienmandatėse sostinės apygardose. Žmogaus teisių gynėja Dovilė Šakalienė kandidatuos Naujamiesčio, ekonomistas Stasys Jakeliūnas — Senamiesčio, buvęs pareigūnų profesinių sąjungų vadovas Vytautas Bakas — Lazdynų apygardoje.

Vieną atstovę parlamente šiuo metu turinti LŽVS per praėjusius metus smarkiai išpopuliarėjo ir reitingų lentelėje iškopė į antrą poziciją. Pastarųjų visuomenės nuomonės apklausų duomenimis, „valstiečius“ Seimo rinkimuose palaikytų apie 12 proc. rinkėjų.

Perspausdinta iš Alfa.lt