Evlenmeden Önce Dikkat

Evlilik Kararı Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Faktörler. Nasıl Bir Evlilik ve Eş Modeli İstiyoruz? Doğru Eş Seçimi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz? Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir?

Tunç Tataker
Mar 20 · 8 min read
Evlilik Kararı
Evlilik Kararı
Evlilik Kararı Almadan Önce Düşünün

Hayattaki en önemli seçim eş seçimidir. Bu seçimi sağlıklı ve doğru yapan bireyler yaşam boyu mutlu olurlar ve her anlamda yükselirler. Sağlıksız ve yanlış seçim yapanlarsa bunun bedelini maddi manevi kayıplar vererek ve her anlamda aşağıya giderek öderler. En önemlisi de asla geri döndürülemeyecek olan zamanı kaybederler.

Evliliklerde bir çok farklı psikodinamik (altta yatan ancak kişinin çoğu zaman farkında olmadığı psikolojik faktörler) rol oynar ve bir anlamda evliliğin geleceğini belirler. Evlilik öncesi göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli kriterler vardır.

Evlenmeyi düşündüğünüz kişinin;

  • Kişilik yapısı

ve daha bir çok faktör nasıl bir evlilik yaşayacağınızı belirleyecektir. Bu nedenle evlenmeden önce bu kriterler iyice analiz edilmeli, evlenmeyi düşündüğünüz kişiyle tartışılmalıdır.

Evlenmeden Önce Kendinize Sormanız Gerekenler

Ben kimim, ne istiyorum?

Hayatımızla ilgili önemli seçimler yapmadan önce oturtmamız gereken en önemli iki taş : “Ben kimim?” ve “Bu hayatta ne istiyorum?” taşlarıdır. Öncelikle bu iki taşı oturtmamız çok önemli. Bu iki kavramı sağlıklı bir şekilde oturtmadan evlilik seçimi yapan kişiler büyük ihtimalle yanlış ve mutsuz seçimler yapacaklardır.

Neden evlenmek istiyorum?

Neden evlenmek istediğiniz çok önemli bir sorudur. Aileden kaçış mı, sorunlardan kaçış mı, geç kalma korkuları mı, çocuk sahibi olmak istemeniz mi, yoksa gerçekten bir insanla evlilik bağıyla bağlanarak bir aile mi kurmak istiyorsunuz?

Neden bu kişiyle evlenmek istiyorum?

Neden başka biriyle değil de bu insanla evlenmek istiyorsunuz? Birbirinizi yeterince iyi tanıyor musunuz? Birlikte ortak sorumluluklar alınca ilişkiniz bundan nasıl etkilenecek? Birlikte aynı evin içinde uzun yıllar birbirinizi destekleyerek ve geliştirerek yaşayabilecek misiniz?

Nasıl bir eş modeli istiyorum?

Nasıl bir eş modeli istiyorsunuz? Koruyucu, modern, geleneksel, fedakar, serbest, farklı düşünen, anneniz gibi, babanız gibi vb. Evlenmeyi düşündüğünüz insan bu eş modelinize uygun yapıda mı? Yoksa evlendikten sonra onu değiştirebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? (Boşuna çabalamayın bunu asla başaramazsınız) Çiftlerin çoğu flört dönemlerinde olumsuz özelliklerini yalıtarak karşı tarafa hiç fark ettirmezler ve her zaman olumlu yönlerini abartılı bir biçimde karşı tarafa sunarlar. Oysa bizimle evlenmek isteyen birinin bizi her yönümüzle tanımış ve varoluşumuzu kabullenmiş olması çok önemlidir. Sakladığımız her olumsuz yönümüz evlilikte ciddi bir tartışma ve uyumsuzluk konusu olarak karşımıza çıkacaktır. Bu yüzden evlenmeden önce flört ya da nişanlılık döneminizde kendinizi olduğunuz gibi ortaya koymalı ve hiçbir yönünüzü birlikte olduğunuz insandan saklamamalısınız.

Hayata bakışımız paralel mi?

Hayata benzer bir pencereden bakabiliyorsanız birbirinizi her zaman için doğru algılamanız mümkün. Siz olayların hep olumlu yönünü gören ancak eşiniz hep olumsuz yanını gören bir yapıdaysa bu farklılığınız her zaman için çatışmalara kaynak oluşturacaktır. Hayatı, insanları, olayları ve olguları benzer bir zeminde algılayabiliyorsanız birbirinize uygunsunuz demektir.

Kişiliklerimiz uyumlu mu?

Flört döneminde zıt karakterler birbirlerini çekse de evlilik sürecinde uyumlu karakterlerin daha uzun ve sağlıklı ilişkiler sürdürdüklerini görmekteyim. Flört döneminde yaşadıklarınız ileride yaşayacağınız asıl filmin küçük bir fragmanıdır. Bunu asla unutmayın ve flört döneminde yaşadıklarınızı önemseyin. “İleride değişir” gibi bir düşünce yanılgısına düşmeyin. Evlenmeyi düşündüğünüz ve sevdiğiniz kişinin bir kişilik bozukluğu veya patolojisinin olup olmadığı son derece önemlidir.

Cinsel uyumumuz nasıl?

Evliliklerin yarıya yakını cinsel uyumsuzluk ya da cinsel sorunlar yüzünden bitmektedir. Bu yüzden evlenmeden önce cinsel uyumunuzu kültürünüze ve değerlerinize göre test etmek zorundasınız. Ne yazık ki ülkemizde ve kültürümüzde toplum ve ahlak değerleri evlilik dışı cinsel ilişkiyi onaylamamaktadır. Bu yüzden evlilik bir anlamda özgür cinselliği yaşamanın alanı olarak algılanmaktadır. Ancak evlilik sadece cinsellik demek değildir. Evlilik öncesi hiç bir cinsellik yaşamamış ve cinsel uyumlarını bilmeyen çiftler için evlendikten sonra yaşayacakları cinsellik bir anlamda sürpriz yumurta gibidir. İçinden ne çıkacağını asla bilemezsiniz. Belki de siz her gün cinsellik yaşamak isteyen birisiniz ancak eşiniz ayda 1–2 kez cinselliği kendisi için yeterli bulmaktadır. Ya da bunun tam tersi söz konusu olabilir. Bu uyumsuzluk aldatma ya da aldatılma da dahil evliliğinizde bir çok sorunun alt yapısını oluşturacaktır. “Ben eşimi asla aldatmam” şeklinde düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bunun kişilik yapısıyla hiçbir ilgisi yoktur. Bu, “İnsan doğası”. Evliliğinizde bir türlü doyuma ulaştıramadığınız yönünüz tüm çabalarınıza rağmen hala eşiniz tarafından doyuma ulaştırılmıyorsa giderek kızgın ve öfkeli bir hale gelmeye başlarsınız. Ve bu öfke ilişkinizin her boyutuna olumsuz yansıyacaktır. Bu nedenle siz siz olun evleneceğiniz kişiyle cinsel uyumunuzu bir şekilde test edin.

Evlenmek İstiyorum
Evlenmek İstiyorum
Evlenmek İstiyorum

Evliliğe Giden Süreçte Önemli Noktalar

Flört Dönemini Çok Uzatmayın

İlişkiler doğası gereği gelişmek ve ilerlemek zorundadır. Gelişemeyen ve ilerleyemeyen ilişkiler bir süre sonra sıkışmaya ve acı çekmeye başlarlar. İlişki ortalama 2–3 yıl sonra farklı bir zemine geçmek ve ilerlemek zorundadır. Çok uzun flört dönemlerinden sonra evliliğe giden çiftlerin bir süre sonra boşanma noktasına geldiklerini görmekteyim. Uzun süren flört ilişkilerinde evlenmek artık adeta bir zorunluluk gibi algılanmakta ve çiftler kendilerindeki ve ilişkilerinde değişimi farketmeden, sorgulamadan, sırf yıllardır birlikte oldukları için evliliğe gitmektedirler.

İlişkinize Erken Anlam Yüklemeyin

İlişkiniz belirli bir olgunluğa ulaşmadan erken anlamlar yüklemeyin. Bu durum, tıpkı yeni doğmuş bir bebeğin üzerine ağır bir çuval koymak gibi etki yaratacaktır. İlişkilerde yaşayan bir canlı varlık, organizma gibidir. İlişki henüz hazır olmadan ona erken anlamlar yüklemek ilişkinizin bu anlamların baskısı altında ezilmesine ve hatta bitmesine yol açabilir. Bir çok çift erken anlam yükleme hatasına düşerek aslında çok güzel olabilecek ilişkilerinin bitmesine yol açmaktadır. İlişkimiz henüz olgunlaşmadan ve güçlenmeden evliliği konuşmak, geleceğe dair planlar yapmak, doğmamış çocuğumuza isimler koymak vb. davranışlar erken anlam yüklemeye örnek verilebilir.

Belirli Bir Yaşa Gelmeden Evlenmeyin

Erkeklerin ve kadınların evlilik sorumluluklarını üstlenebilmek için belirli bir yaşa gelmeleri gerekir. Bu yaş çok genel olarak erkekler için ortalama 29–30 yaş civarı, kadınlar içinse 25–26 yaş civarıdır. Daha önceki yaşlarda yapılan evliliklerde ciddi sorunlar yaşandığını görmekteyim. Kişiler bu yaşlarına geldiklerinde “nasıl bir yaşam istiyorum”, “nasıl bir ilişki istiyorum”, “nasıl bir eş istiyorum” kavramlarını yerine oturtmaya başlarlar. Bu yüzden belirli bir kişilik yapısının oturması, hayattan ne istendiğinin bilinmesi ve belirli bir olgunluk düzeyine ulaşılmış olması sağlıklı bir evlilik için kaçınılmazdır. Aksi takdirde erken bir evlilik yapıldığında çiftler birbirlerini ve ilişkilerini çok fazla yıpratmakta ya da 30'lu yaşlarına geldiklerinde belirli bir değişim geçirerek artık ilişkiyi istemediklerini fark etmektedirler.

Ailelerle Erken Tanışmayın

İlişkiniz belirli bir olgunluğa ulaştıktan ve artık bu kişiyle evliliğe doğru bir yolculuğa çıkmaya karar verdikten sonra ailesiyle tanışmanız çok daha faydalıdır. Aile üyeleriyle tanıştıktan kısa süre sonra bir çok ilişkinin bittiğini görmekteyim. Özellikle kızın erkeğin ailesiyle tanışmasından kısa bir süre sonra erkeğin aniden kızı terk etmesi terapilerimde çok sık gördüğüm bir durum. Doğal olarak böyle bir durumda kişi ani bir şok ve duygusal travma yaşamaktadır. Aile üyeleriyle tanıştıktan kısa bir süre sonra evliliğe gitme yolunda somut adımlar atmalısınız.

Ailenize Tepki Olarak Evlenmeyin

Kültürümüzde ne yazık ki baskıcı, tutucu ve kontrolcü anne baba tutumları yüzünden bir çok genç kız bir an önce evlenip o evden kurtulmak gibi bir düşünceyle evliliğe gitmektedir. Bu son derece yanlış ve sağlıksız bir düşünce biçimidir ve genellikle kişinin ileride mutsuz olmasına yol açacak olaylar zincirini başlatmaktadır. Bazı kişiler çocukluklarından beri ailelerine biriktirdikleri bilinçaltı öfkelerini boşaltmak amaçlı ailelerinin hiç onaylamayacakları eş seçimleri yapabilir ve o kişiyle evlenmek uğruna çılgınca çabalar gösterebilir.

Bir Önceki İlişkinize Tepki Olarak Evlenmeyin

Genellikle uzun süren ve üzücü bir şekilde sonlanan ilişkilerden sonra kişiler bir anlamda hırs yaparak kendilerini asla üzmeyecek birine yönelmekte ve onunla hızlı bir şekilde evliliğe gitmektedirler. Bu son derece yanlış bir eğilimdir ve bu şekilde yapılan evlilikler genellikle boşanmayla sonuçlanmaktadır. Bir önceki ilişkinizin bir sonraki seçiminizi etkilemesine izin vermeyin. Bunun için biten ilişkinizle ilgili duygularınız tamamen iyileştikten ve normale döndükten sonra yeni bir ilişki seçimi yapmalısınız.

Uzun Süre Flört Ettiniz Diye Evlenmeyin

Uzun yıllar flört eden çiftler sanki artık sıradaki iş evlenmekmiş gibi evliliğe adım ataralar ve evlenmek için uyumlu olup olmadıklarını gözden geçirmezler. İlişkide yüksek düzeyde alışkanlık ve bağımlılık gelişir ve kopamadıkları için kendilerini adeta evliliğe gitmek zorunda hissederler. Bazen de özellikle bayan tarafı için evlenmek adeta bir hırsa dönüşebilir. Ayrıca uzun yıllar flört eden çiftlerin ilişkilerinde çok fazla yıpranma olduğunu görmekteyim. Tüm bu yıpranmalar ve üzeri örtülen sorunlar çift evlendikleri andan itibaren patlamaktadır ve çifti 1–2 yıl içerisinde boşanma noktasına getirmektedir. Kaç yıl flört etmiş olursanız olun sırf geçmişten kopamadığınız için evliliğe gitmeyin ve mutlaka şu anki uyumunuzu test edin. İki tarafın da artık geçmişteki insanlar olmadığını unutmayın.

Ailenizi Mutlu Etmek İçin Evlenmeyin

Her çocuk kaç yaşına gelmiş olursa olsun anne baba sevgisini ve onayını kazanma ihtiyacı içindedir. Anne babaların çocuklarının evlendiğini görmek, torun sahibi olmak gibi beklentileri bazen çocuklarının evlilik konusunda aceleci davranmalarına yol açmaktadır. Özellikle yaşlı veya hasta bir aile üyesi varsa onu kaybetmeden mutlu etmek adına kişiler evlilik konusunda aceleci davranabilmekte ve bu da yanlış seçimler yapmalarına yol açmaktadır. Kimseyi mutlu etmek adına evlenmeyin. Amacınız kendi mutluluğunuz olmalı. Siz mutlu bir yaşam ve evlilik sürdürdüğünüzde sizi seven insanlar da gerçek anlamda mutlu olacaklardır.

Minnet veya Acıma Duygularıyla Evlenmeyin

Bir insan sırf zor dönemlerinizde yanınızda oldu diye onunla evliliğe gitmeyin. Her anlamda uyumunuzu ve mutlu olup olamayacağınızı iyi tartın. “Hastanede başımda bekledi, babam öldüğünde yanımda o vardı” gibi minnet duygularıyla evlilik kararı almanız sağlıklı olmayacaktır. Ayrıca birlikte olduğunuz kişi bağımlı kişilik yapısındaysa sizde yüksek dozda acıma duyguları uyandıracaktır. Danışanlarımın “ondan ayrılsaydım yıkılacaktı, bu yüzden onunla evlendim” tarzı sözlerine fazlasıyla tanık oldum. Ancak bunu diyen kişiler yıllar sonra eşlerini terk eden kişilere dönüşmekte ve onların yaşamlarına her anlamda daha fazla zarar vermektedirler.

Aşıksanız Evlenmeyin

Birisine aşıksak onun her türlü garip ya da bize aykırı gelen kişilik özelliğini normal algılamak gibi bir eğilim içine gireriz. Ancak aşk kimyası geçtikten sonra o normalize ettiğimiz özellikler ilişkide bir bir bizi rahatsız etmeye başlar ve bir süre sonra ilişkimiz bizim için katlanılamaz düzeye gelebilir. Aşıkken asla evlilik kararı almayın. Aşk duygusu geçmeye ve mantığınız yeniden yerine gelmeye başladıktan sonra evlilik kararı alırsanız daha sağlıklı bir karar olma ihtimali artacaktır.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir?

İlişkinizde bir sorun olsun veya olmasın partnerinizle birlikte mutlaka evlilik öncesi danışmanlık desteği almanızı öneririm.

Çiftler genellikle uzun yıllar evlilik sürdürdükten ve ilişkilerinde bir çok kavramı zedeledikten sonra “hadi bunu da denememiş olmayalım” tarzında bir anlayışla terapiye başvurmaktadırlar. Oysa ideal olan evlenmeden önce gelinmesidir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık
Evlilik Öncesi Danışmanlık
Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik öncesi danışmanlık sürecinde çiftlerin bir çok açıdan uyumlu olup olmadıklarını masaya yatırırız.

  • Aile Yapılarının Uyumu

gibi pek çok önemli noktayı analiz eder ve ileride yaşayabilecekleri olası sorunları büyük ölçüde önceden tespit ederek bu sorunları nasıl ortadan kaldırabilecekleriyle ilgili adımlar atmaya başlarız. Böylelikle çift her anlamda ilişkileri ve birbirleriyle ilgili farkındalık kazanarak diğer çiftlerin düştükleri tuzaklara düşmeden, çok daha sağlam ve sağlıklı adımlarla evliliğe varabilir.

Evlilik Kararı Alırken

Tüm bu bilgilerin ışığında kendinizi ve evlenmek istediğiniz insanı değerlendirmelisiniz. Kendinizi kandırmayın. Unutmayın, insanın kendisini kandırmayı başardığı gibi kimse bunu daha iyi başaramaz. Romantik bir coşkuyla değil, gerçeklerle evliliğe adım atın. Gerçeklere ne kadar gözlerinizi kapatırsanız bir gün gerçeğin duvarına o kadar hızlı çarparsınız. Ve evlilikle ilgili aklınızda en ufak bir soru işareti bile varsa mutlaka bireysel veya çift olarak bir uzmandan evlilik öncesi danışmanlık desteği alın. Uzmanın bilgi ve deneyimleri mutlaka size yol gösterecektir.

Unutmayın, hayattaki en önemli seçim, eş seçimidir.

  • Evlenmeyi düşünüyorsunuz ancak aklınızda soru işaretleri mi var?

Blog | Tunç Tataker

Uzman Psikolojik Danışman

Tunç Tataker

Written by

Uzman Psikolojik Danışman | Evlilik ve İlişki Terapisti tunctataker@gmail.com

Blog | Tunç Tataker

Tunç Tataker, Uzman Psikolojik Danışman. Aile Danışmanı, Evlilik ve İlişki Terapisti, Cinsel Terapist, Online Psikolog.

More From Medium

More on Evlilik Terapisi from Blog | Tunç Tataker

More on Evlilik Terapisi from Blog | Tunç Tataker

Yanlış Bir Evlilik Yaptım

More on Evlilik from Blog | Tunç Tataker

More on Evlilik from Blog | Tunç Tataker

Hayat Arkadaşım Olur musun?

More on Evlilik Terapisti from Blog | Tunç Tataker

More on Evlilik Terapisti from Blog | Tunç Tataker

Eşim Aşırı Kıskanç

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade