[Çeviri] Tomaž Vesel, FIFA Denetim ve Uyum Kurulu Başkanlığı İçin Atanmaya Uygun Değil miydi?

Josimar Fotballblad’ın 22 Eylül 2016 tarihli şu makalesinden Türkçe’ye çevrilmiştir.

Tomaž Vesel: Slovenya Sayıştay Başkanı, FIFA Denetim ve Uyum Kurulu Başkanı ve NZS Eski Gençlik Kurulu Başkanı

Geçtiğimiz Temmuz’da FIFA, Denetim ve Uyum Komitesi’ne yeni bir bağımsız başkan atadı — Slovenya’dan Tomaž Vesel. Vesel’in bu pozisyon için atanmaya uygun olmadığını ispatlayan dokümanlar Josimar’ın elinde bulunuyor.

Pål Ødegård, Håvard Melnæs and Andreas Selliaas [Çeviri: Cem ARGUN]


FIFA’nın Yönetişim [Governance] Kurallarının 5. maddesinin 1. fıkrası [En altta #1] açıkça şunu belirtiyor: Bağımsız kurullarının “Başkan veya Başkan Yardımcıları göreve başlamalarından dört yıl öncesine dek, herhangi bir ulusal federasyon veya uluslararası konfederasyon seviyesinde resmi görev almış olamaz.”

Josimar bu konuyu FIFA Hukuk Bölümünden Ludovic Deléchat ile görüştü:

Josimar: “FIFA Yönetişim Kuralları Madde 5.1’de yer aldığı şekilde, bağımsız bir FIFA kurulu olan Denetim ve Uyum Komitesinde, başkan veya yardımcılığı görevine gelmeden dört yıl öncesine dek [futbolda federasyon veya konfederasyon seviyesinde] herhangi bir kurulun üyesi olamayacağı doğru mudur?”
Deléchat: “Evet, doğru.”
Josimar: “Bu kuralın istisnaları söz konusu olabilir mi?”
Deléchat: “Hayır, asla.”

Josimar, FIFA’nın yeni Denetim ve Uyum Komitesi Başkanı Tomaž Vesel’in 2011’den 2016 yılının ortalarına dek Slovenya Futbol Federasyonu NZS bünyesinde görev yaptığını açıklıyor. 2011’den 2014’e kadar Gençlik Kurulu Üyeliği yapan Vesel, 2014’te NZS’de aynı kurulun Başkan Yardımcılığı görevine getirilir. [#2][#3] FIFA Denetim ve Uyum Kurulu Başkanlığı’na atandığında da hâlâ bu görevde bulunuyordu.

Kilit Pozisyon

FIFA’da Denetim ve Uyum Kurulu Başkanlığı oldukça kilit bir görev, zira FIFA’da kimsenin hakkında inceleme açılması riski olmaksızın kafasına göre davranmasını engelliyor. Pozisyondaki kişi aynı zamanda, FIFA Kongresi tarafından onaylanan reform sürecinin hayata geçirilmesini sağlamakla da yükümlü.

Tomaž Vesel’in Denetim ve Uyum Kurulu Başkanı olarak hâlefi, FIFA Başkanı Gianni Infantino ve Strateji Direktörü Kjetil Siem’e oldukça zor anlar yaşatan İsviçre İtalya çifte vatandaşı olan Domenico Scala’ydı.

Infantino Meksika’daki son FIFA Kongresinde kendisine bağımız kurul başkan ve yardımcılarını istediği gibi atayıp kovma yetkisi veren bir maddeyle ilgili son dakikada kongreyi ikna etmeyi başarmıştı. Gerçekte olan, bağımsız kurulların bağımsızlıklarının bir yıllığına askıya alınmasından başka bir şey değildi.

Kongre bu maddeyi onayladı. Oylama başlamadan az öncesine dek çoğu delegenin oylanacak öneri hakkında bir fikri yoktu. Sonrasında bazı delegeler de esasen neyi oyladıklarından pek de emin olmadıklarını kabul ettiler.

Bu durum, Denetim ve Uyum Kurulunun güçlü başkanı Domenico Scala’yı çok sinirlendirdi ve bunun bir darbe olduğunu belirterek derhal geçerli olmak üzere görevinden istifa etti.

Scala’nın görevleri arasında Infantino’nun maaşının pazarlığını yapmak, FIFA seçim kampanyasında verdiği bağış sözlerinin uygulanabilir olup olmadığını değerlendirmek de bulunuyordu.

Toplantı Tutanağı Kaydı

Bu yılın Haziran ayında Alman ve İsviçre gazeteleri FIFA Yönetim Kurulunun Meksika’da yapmış olduğu bir toplantının ses kayıtlarını yayınladılar. Kayıtta Gianni Infantino’nun — tüm itibarını gözardı edercesine — başka bir üyeyi Domenico Sacala’dan kurtulmaları konusunda ikna etmeye çalıştığı duyuluyordu. [#4]

Infantino, maaş olarak kendisine yılsa sadece 2 milyon İsviçre Frangı teklif edildiği için “aşağılandığını” düşünüyordu. Toplantıda, Yönetim Kurulu üyelerine Zürih’te pahalı bir ev satın almak istediğini söyleyip, şaka yollu bu durumda evi satın alabilmek için ona borç vermeleri gerekeceğini söylüyor. Infantino’nun Scala’ya maaş konusunda talep ve baskıları Domenico Scala’yı bıktırmış ve Infantino’yu Etik Kurulu’na şikayet için harekete geçirmişti.

Ses kayıtlarına ek olarak, Infantino’nun FIFA Hukuk Kurulu Başkanı Marco Villiger’e gönderdiği bir e-posta da medyaya sızdırılmıştı. [#5] Infantino bu e-postada söz konusu Yönetim Kurulu toplantısının tutanak ses kaydının silinmesini emrediyordu. Buradaki temel sıkıntı, bu yazılı emrin bu tür toplantıların ses kaydının alınmasını ve arşivlenmesini öngören FIFA Kuralları’nı ihlal olup olmadığıydı.

Čeferin’in Takımdaşı

6 Temmuz günü FIFA, Tomaž Vesel’in yeni Denetim ve Uyum Kurulu Başkanı olarak atandığını belirten bir açıklama yayınladı. FIFA medya departmanına göre, Denetim ve Uyum Kurulu Başkanlığına Tomaž Vesel’i öneren, kurulun geçici Başkanı Güney Afrikalı Sindi Mabaso-Koyana’dan başkası değildi.

“Bu, kurumumuzda kilit bir pozisyon, Bay Vesel’in Slovenya Sayıştay Başkanı olarak uzmanlığı ve uluslararası tecrübesi paydaşlarımızı rahatlatacak ve FIFA’ya olan güvenin yeniden tesisini mümkün kılacaktır.” — Gianni Infantino
“FIFA’nın, uluslararası standartlara uygun işlemesini, reform planının da ön şartı olan iyi yönetişim yolunda emin adımlarla ilerlemesini temin edeceğimin sözünü veriyorum.” — Tomaž Vesel

31 Ağustos’ta FIFA, Gianni Infantino’nun bir yıl sonraki kongreye dek, herhangi bir bonus söz konusu olmaksızın, birtakım yan haklarla birlikte, yıllık 1.5 milyon İsviçre Frangı maaş alacağını belirten bir açıklama yapar. [#6]

Başka bir deyişle, Infantino üç ay önce Scala’nın o kadar aşağılayıcı bulduğu teklifinden daha bile kötüsünü memnuniyetle kabul etmişti. Maaş, Denetim ve Uyum Kurulu’na bağlı olan Ücret Tespit Alt Kurulunda Tomaž Vesel tarafından belirlenmişti. Kurul açıklamasında “iki bağımsız uzmanın görüşünü de dikkate alarak bir çok faktörü göz önüne alarak karar verdik.” diye belirtmişti.

Takımdaşlar

Josimar’ın daha önce de bildirdiği gibi, bir çok kaynak Gianni Infantino’nun — strateji danışmanı Kjetil Siem aracılığıyla — Aleksander Čeferin’in UEFA Başkanı seçilmesini aktif olarak desteklediğini söylüyor. Josimar olarak, Čeferin ve Tomaž Vesel’in uzun zamandır birbirlerini tanıdıklarını, hatta — her ikisinin de tarafımıza doğruladığı şekilde — aynı takımda birlikte futbol dahi oynadıklarını ayrıca yazmıştık.

Josimar, Kopenhag’da Vesel’in Denetim ve Uyum Kurulu’na seçilmesinde herhangi bir rolü olup olmadığını Čeferin’e sormuştu:

“FIFA’dan biri benimle bu konu hakkında irtibata geçti. [Vesel’in] Fazlasıyla yetkin olduğunu söyledim. Slovenya’yı denetleyebiliyorsa FIFA’yı da denetleyebilir dedim. Bundan ibaret. İnsanlar bir Sloven görüyor, sonra bir başkasını daha görünce bir heyecana kapılıyor. Lakin önemli olan kişinin milliyeti değil, yetkin olup olmaması.” — Aleksander Čeferin

FIFA’nın Sessizliği

Josimar bugün Tomaž Vesel’e 3 soru yöneltti:

  • 2011’den 2016’ya kadar Slovenya Futbol Federasyonunun Gençlik Kurulunda üye miydiniz?
  • Eğer öyleyse, bunu FIFA’ya söylediniz mi?
  • FIFA size bu iş teklifinde bulunduğunda, bu durumun da bildirilmesi gereken bir deklarasyon formu doldurdunuz mu? [#7]

FIFA Denetim ve Uyum Kurulu Başkanı bu sorularımıza şöyle cevap verdi:

“Bu durumu ve bunun sadece danışmanlık kapsamında olduğunu uygunluk sürecinde elbette Değerlendirme Kurulu’na bildirdim. — Saygılarımla Tomaž Vesel”

Josimar, bunlara ek olarak FIFA Medya Departmanı’na da yönelttiğimiz çeşitli soruların da cevaplarını bekliyoruz.

Not: Philippe Auclair ve Cem ARGUN bu makaleye katkıda bulundular.


Josimar Makalesini Destekleyici Dipnotlar:

[1]. FIFA Yönetişim Kuralları (FGR) Md. 5.1

FIFA Governance Regulations (FGR) Art. 5.1

kurul

Bir işi yapmak, yönetmek veya bir kurum ve kuruluşu temsil etmek için görevlendirilmiş kişilerden oluşmuş topluluk, heyet, konsey, asamble.
İng. committee
Bir ortaklığın ya da kurumun yapılacak işlerin yönetimini sağlamak üzere aralarından seçecekleri sorumlu topluluk.

Görüş:

FIFA’ya üye bir federasyonda Kurul Üyeliği veya Kurul Başkan Yardımcılığı resmi [official] görevlerdir. Kesinlikle danışmanlık kapsamında [unofficial] gayri resmi değerlendirilemezler, zira kurul üyeleri belirli bir görevi yerine getirmek, yapmak, yönetmekle sorumluluğuyla federasyonu o konuda temsil etmek için, temsil ettikleri bütünün doğal üyeleri olarak atanır/seçilirler.


[2]. Tomaž Vesel’in NZS Bünyesindeki Görevleri

Bu Tomaž Vesel kardeşimiz, onca işinin gücünün arasında gençlere futbol oynama imkanı sağlamak ve Slovenya altyapısına futbolcu akışını sürdürülebilir kılmak ve geliştirmek için için yıllarca adeta kendini vakfetmiş…

Linkleriyle ve sırasıyla 14 Ağustos 2011, 19 Şubat 2015, 1 Nisan 2016
22 Eylül 2016, Vesel ayrılmış, kurul 9 kişiye düşmüş: 1 Nisan-22 Eylül arası bu sayfa arşivlenmediği için Vesel’in bu iki tarih arasında görevden ayrıldığını varsayıyoruz

Lâkin güzel oyunun kaynağına giderken, gururla taşıması gereken, “FIFA bilgisi ve onayı dahilinde olduğunu da iddia ettiği” bu şanlı görevlerini FIFA öz geçmişine koymayı ihmal etmiş. Ah, unutkanlık! B12 haplarını almayı sakın unutma Tomaž kardeş…


[3]. İsim Benzerliğine Karşı Önlem

Josimar’ın kaynakları Vesel’in NZS görevini teyit etmesine ve Tomaž Vesel’in ikrar cevabı da gelmeden önce herhangi bir isim benzerliği ihtimalini azaltmak ve işi sağlama almak için yaptığımız araştırmalarda Tomaž Vesel’in — Slovenya Futbol Federasyonu Gençlik Kurulu Başkan Yardımcılığı göreviyle de paralel olarak — 2 ayrı gençlik futbol kulübü yönetim kurulunda üyelik yaptığını da fotoğraflarıyla belgeledik.

Zira insan, kamu hesaplarını ve kamu görevlilerini denetleyen parlak kamu görevlisi, koskoca Slovenya Sayıştay Başkanı Tomaž Vesel’in, Avukat Aleksander Čeferin’in — kamu kaynaklarını talan eden politikacı ve işadamı müvekkilleri ile çelişen ve belki de çakışan* — dukalığı konumundaki küçücük futbol federasyonundan, gençlik kurulu üyeliği gibi tali ve geri planda bir görevi neden kabul ettiğini anlamakta zorlanıyor. Bari o kurulun başkanı ol, kamu kapsamı dışında olduğu için denetleyemediğin o federasyonun denetçisi ol be adam!

* Čeferin’in müvekkilleriyle Vesel’in denetimlerinin ortak kümesinden de başka bir hikâye çıkacak gibi duruyor.

NK AŠK Bravo (Akademik Futbol Kulübü) YK Üyeliği 2013/14

NK AŠK Bravo’nun Ocak 2013’teki Yönetim Kurulu Toplantısı

NK ASK Bravo Genç Futbol Kulübü YK Üyeliği 2013/2014 Sezonu

NK Ivančna Gorica YK Üyeliği Mart 2014 (2014/15 Sezonu)


[4]. Gianni Infantino’nun FIFA Yönetim Kurulundaki Toplantı Tutanağı Kaydı

Infantino, Meksika’daki FIFA Konseyi Toplantısı’nda
“Bu maaş teklifini aşağılayıcı buluyorum. Bir önceki Başkanın aldığının [€6M] yarısından bile az.” — Gianni Infantino FIFA Başkanı

[#5]. Gianni Infantino’nun Marco Villiger’la Yazışması


[#6]. FIFA’nın Maaş Açıklaması

FIFA Başkanı Maaşı
Yıllık Brüt Maaş:
CHF 1,500,000
2016 Bonusu: 0
Yan Haklar: Makam arabası, görevi süresince ücretsiz ev tahsisi ve masrafları için FIFA Harcırah Kuralları kapsamında ayda CHF 2,000

Madde 4: Uygunluk Kontrolleri

İlgili FIFA Statüleri gereğince, Konsey’in (Başkan dahil), daimi komisyonların, bağımsız komisyonların tüm üyelerinin ve ayrıca Genel Sekreterin de, (yeniden) seçilme ve (yeniden) atanmaları öncesinde, bu kuralların Ek 1’i çerçevesinde uygunluk kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Madde 72: Uygunluk (Seçilebilirlik) Kriterleri

  1. Tüm adaylar Ek 1 uyarınca Değerlendirme Kurulu tarafından uygunluk kontrollerine tabi olacaktır.
  2. Değerlendirme Kurulu, uygunluk kontrolünü FIFA Genel Sekreterliğinden adaylık bildirimini aldıktan 21 gün içinde gerçekleştirecektir.
  3. Değerlendirme Kurulunun gerçekleştirdiği uygunluk kontrolü çerçevesinde adayla ilgili Değerlendirme Kurulu karar iletecektir.

Tomaž Vesel’in de Doldurduğu FIFA Yönetişim Kuralları Ek 1'deki Uygunluk Formu İlgili Maddeleri

4. FIFA Etik Kurallarına, Statülerine, dürüstlük kapsamındaki diğer FIFA kurallarına bağlı tasarruflara tabi olduğumun farkındayım ve bu tasarruflara tamamen uyacağım. Bu bağlamda, FIFA Etik Kurallları’nın yürürlüğe girdiği tarihten öncesindeki fiilleri de bağladığını anlıyorum. (FIFA Etik Kuralları Md. 3)

5. Futbolla ilgili, hali hazırda aşağıdaki görevleri icra ediyorum:

6. Aşağıda sıralayacağım bilgi ve içinde bulunduğum koşullar benimle ilgili olası bir çıkar çatışmasına yol açabilir. (FIFA Etik Kuralları Md. 19 ve FIFA Yönetişim Kuralları)

7. Mevcut durumla ilgili olası ilgisi olabilecek gözlem ve tespitlerim: