2016'da adlarını daha sık duyacağımız sanal gerçeklik cihazları

Oculus Rift VR

Sanal gerçeklik teknolojisi bilim dünyasının uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bir alan. Bilgisayar işlemci gücünün artmasıyla birlikte özellikle son bir kaç yılda büyük mesafe katetti. Artık küçük çiplerle büyük işler yapmak mümkün. Hal böyle olunca birbirinden farklı markalar bu alana yatırım yapıyor. Donanıma yapılan yatırım beraberinde yazılım ve içerik sektörünü de geliştirecek. 2020 yılında sanal gerçeklik (VR) ve zenginleştirilmiş gerçeklik (AR) teknolojilerinin 150 milyar dolarlık pazar oluşturması bekleniyor. Bu vesileyle 2015'te duyurusu yapılan ve 2016'da piyasaya çıkacak başlıca markaları bir hatırlayalım…

HTC VIVE

HTC’nin Valve şirketiyle ortaklaşa geliştirdiği bu cihazın üzerinde 70 farklı sensör ve 360 derece kafa takip sistemi var. Bu sistem sayesinde sanal dünyanın içerisinde yürüyebiliyor, hareket edebiliyor veya boşlukta resim çizebiliyorsunuz. Oda içerisine yerleştirilen iki ayrı sensör hareket alanınızı kontrol ediyor. Eğer duvara çok yaklaşırsanız bu sensörler çarpmayı engellemek için uyarı sinyali gönderiyor.

Güvenliğiniz için odadaki sert cisimleri önceden kaldırmanız şart. Görüntü yenileme hızı 90Hz. Bu sayede görüntüler çok net. HTC Vive 2015’in sonlarına doğru ABD ve İngiltere gibi bir kaç ülkede satışa çıkacak. Türkiye’ye gelmesinin de 2016’nın ortalarını bulacağı ifade ediliyor. Satışa çıkacak cihazın fotoğrafları geçtiğimiz günlerde internete “düştü”

OCULUS RIFT

Oculus VR’ın geliştirdiği Rift, sanal gerçeklik furyasını başlatan cihaz olarak tanınıyor. 21 yaşındaki mühendis Palmar Luckey tarafından 2013 yılında geliştirilen bu cihaz, yeni fikirler için yatırım desteği toplanan Kickstarter platformında ünlendi. Kısa bir sürede Oculus Rift 2.5 milyon dolarlık muazzam bir destek aldı. Şirket 2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alındı. Bugüne kadar sadece yazılım geliştiriciler için prototip bir ürün olarak kullanılan Oculus Rift, 2016’nın ilk çeyreğinde tüketicilerin kullanımı için satışa çıkacak. İki adet kablosuz Oculus Touch kumandasına sahip olan ürün Xbox One oyun konsollarını da destekleyecek. Oculus, geliştiriciler için ürün gönderimine başladı bile.

SONY PLAYSTATION VR

Sony’nin sanal gerçeklik kaskı 2016’nın ilk yarısında satışa çıkacak. PlayStation VR adlı bu ürün adından da anlaşıldığı gibi Sony’nin oyun konsolu PlayStation’la uyumlu olarak geliştirilmiş. 5.7 inç genişliğinde OLED ekrana sahip olan ürünün saniyede 120 kare gibi çok yüksek bir yenileme oranı var. Bu sayede kullanıcılar çok üstün kaliteli görüntü elde ediyor. Kullanıcının hareketlerini algılayabilen özel sensörlere sahip olan bu cihaz sanal görüntülerdeki gerçeklik duygusunu arttırıyor.

SAMSUNG Gear VR

Oculus Rift’in desteklediği bu cihaz Samsung Galaxy Note 4 ve Galaxy S6 akıllı telefonlarıyla çalışıyor. Kasım ayı sonunda Amerika’da satışa çıkan yeni versiyonu uygun fiyatı 99 dolarlık uygun fiyat etiketi nedeniyle yok satıyor! Bu yeni versiyon Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+ ve Note 5 gibi cihazlarla uyumlu. Kullanımı oldukça basit. Samsung marka akıllı telefonunuzu Gear VR’ın önüne yerleştirmeniz yeterli. Hali hazırda internette Gear VR için geliştirilmiş bir çok içerik mevcut. Samsung, geçtiğimiz Aralık ayının başında Gear VR için özel bir web tarayıcısı yayınladı. Böylece sanal gerçeklik cihazı üzerinden internete girmek de mümkün. Bu yeni tarayıcı klasik web anlayışına yeni bir boyut getirebilir.

MICROSOFT HOLO LENS

Teknoloji dünyasının merakla beklediği bu cihazın hem sanal hem de zenginleştirilmiş gerçeklik özelliği var. Yani gözlüğü taktığınızda içinde bulunduğunuz fiziki ortam üzerine bilgisayar görüntüleri ekleniyor. Gerçek nesneler, holografik görüntülerle zenginleştiriliyor. Böylece oturma odanız uzaylılarla savaştığınız bir oyun salonuna dönüşebiliyor veya çalışma masanızın üstünde gerçek zamanlı mimari çizim yapabiliyorsunuz. Windows 10’la uyumlu çalışan HoloLens’in çıkış tarihi ve fiyatı henüz belli değil. Ama muhtemelen 2016 içerisinde olacak.

CANON VIRTUAL REALITY PROJECT

Canon Paris’te düzenlediği Expo 2015 fuarında sanal gerçeklik gözlüğünü de tanıttı.

Sanal gerçeklik teknolojisine ilgi duyan dev şirketlerden bir tanesi de Canon. Henüz prototip aşamasında olan ürün diğerlerinden farklı olarak kafaya takılmıyor, iki elle göz hizasında tutuluyor. Bu açıdan bakıldığında biraz yorucu. 5.5 inç genişliğinde bir ekrana ve yüksek görüntü kalitesine sahip olan bu ürünün resmi adı henüz açıklanmış değil. Piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı da belirsiz.

GOOGLE CARDBOARD

Sanal gerçeklik teknolojisiyle tanışmak istiyor ama bunun için çok para harcamak istemiyorsanız Google Cardboard iyi bir çözüm olacaktır. Google’ın kartondan ürettiği bu cihaz Android telefonlarla ve iPhone’la uyumlu çalışıyor. Türkiye’de satışta olan Google Cardboard’un fiyatı 30 TL civarında. Sanal gerçeklik teknolojisini denemek için Google Cardboard’un ön kısmına akıllı telefonunuzu koymanız ve YouTube gibi platformlarda yayınlanan ücretsiz içerikleri açmanız yeterli.

APPLE TV

Apple’ın 4. nesil medya oynatıcısı elbette bir sanal gerçeklik cihazı değil ama geçtiğimiz gün yayınlanan bir haber nedeniyle listede olması gerektiğini düşünüyorum. Haber şu: Disney’in sahibi olduğu Littlstar adlı şirket, yayınladığı 360 derece videoların artık Apple Tv üzerinden de izlenebileceğini duyurdu. İzleyenlere olayın içindeymiş gibi his veren 360 derece video desteğinin Apple Tv’de olması, bu tip içeriklerin yaygınlaşması adına önemli bir adım olacak.

DENİZ ERGÜREL — Teknoloji yazarı. Sosyal girişimci.