2016 ‘da Görmeyi Beklediğimiz Web Tasarım Trendleri / 01

Genellikle birkaç yıl aralıklarla tasarımın modası diye tabir ettiğimiz trendler gözle görülebilir şekilde değişiyor. Özellikle Web tasarım trendleri son yıllarda sık sık giderek hızla hareket eden ve değişkenliği kabul eder bir hale geldi. Bu değişimde web’e olan ilgili daha da artıracağına inanıyorum.

Yine de trendlerin değişimlerden sonra bazıları ile şuan halen çalışıyoruz ya daha önce çalışmıştık diyebilmek mümkün. Duyarlı Web Tasarım, Düz tasarım, Kullanıcı deneyimini mükemmelleştirmek gibi durumlarla karşılıyoruz ve daha önce karşılaştık. Ancak, 2016 yılında yeni ortaya çıkan değişimlerden bir kaçını sizler için derledim. Bakalım bu yıl içerisinde bizleri neler bekliyor.

Kullanımı kolay süper Menüler

Örneğimizde takip ettiğim ve tarz olarak beğenmiş olduğum ,dijital ajans olan shellshock yola çıkarak bir kaç özelliği anlatmak doğru olur diye düşündüm.

Dijital tasarımcı olarak, sadece bir web sitesinin kullanımının hatta bir menüsünün basit durmadığını ve menülerle aşağı yukarı oynarken, aslında kullanabilirliğin ne kadar net anlattığını ve iyi bir işciliğin meydana çıktığını fark edebildim.

Hamburger simgesi dediğimiz menü özellikle son zamanlarda çok kullanılmaya başlandı. Menü o kadar tarz bir hale geldi ki sıradan bir menü artık yanında basit kalıyor diyebilirim. Muhtemel hamburger simgesini tetikleyen işlerden birisi mobil uyumlu sitelerde bu ikonu sıkça görmemizdir diye düşünüyorum. 2016 yılıyla fonksiyonellik açısından menü daha çok karşımıza çıkarak bilinirliğini artıracak gibi görünüyor.

Dönelim shellshock’a bize vitrin gibi önemli içerik sunarak ekranı rahatsız etmeden 2'ye bölüp kullanılabilirlik özelliğini güzel bir hale getiriyor. Bana göre en iyi olan diğer kısımsa rakamlarla beraber Büyük Harf kullanımı ve belirli doğrusal düz çizgiler ön plana çıkıyor..


Daha az scroll kullanımı ya da hiç kullanmamak

Yeni olarak karşımıza çıkan bir diğer trend sayılan kullanıcıya az scroll (kaydırma) yaptırarak kullanıcıyı odak noktasında bırakmaktır. Az Scroll kullanımı muhtemelen 2016 yılında bazı siteler içerisinde uzun süre kalmayacağı kanısındayım. Hatta Scroll War (: diye böyle bir savaşın olacağından bile iddaa edenler var.
Uygulamaya geçerse nasıl kolaylıklar olur diyorsanız, kullanılabilirlik tasarımı üzerine proje geliştiren Uppercase ‘den örnek verebiliriz.

Avantajları ;

Kullanıcı kaydırma seçenekleri gibi durumla karşılaşmadan direk olarak nereye ulaşması gerektiğini tek bir pencerede görebiliyor.

Daha fazla ilerlermeye gerek kalmadan sayfanın yüklenmesi gibi durumlarla karşılaşılmıyor. Bu da siteyi ziyaret eden kullanıcıya hız kazandırıyor.

Eğer böyle bir durumda scroll kullanmayı düşünmüyorsanız unutmamanız gereken bir durumda tasarımınızı doğru olması ve kullanılabilir olması.

Dezavantajları;

Yukarıda bahsettiğim avantajların dışında pek çok dezavantajlarında olduğunu göz ardı etmemek lazım. Trend verilere göre Kullanıcıların %54 ‘ü siteyi ziyaret ettiğinde alışkanlıklardan dolayı scroll yani kaydırma özelliğini kullanıyor.

Eğer yaratıcı işlerle uğraşmıyorsanız bu size göre özellik olmayabilir. Detayları gösterebileceğiniz mutlak suretle başka alt sayfalarınız olacaktır.Alışılmış dışında bir kullanıcı tasarımını, ziyaretçilerinize inandırmanız zamanınızdan çalarak sizi yarı yolda bırakır.

2013 yılının başlarında efsane haline gelen One Page( Tek Sayfa ) özelliği taşıyan sayfalı tasarımların halen kullanıldığını unutmamak gerekiyor. Tek sayfalı tasarımlar da scroll bildiğiniz veli nimet gibi çalışırken scroll’u takip eden yapışkan menü oldukça zengin bir şekilde tarayıcıyla iç içe ön plana çıkmış durumda…

savaşmaya devam edilsin bakalım kimler galip çıkar .

Modüller ve Bileşenlerle Tüm sayfalarda Tasarım

Modüller ve bileşenler, tasarımın içerisinde doğru bir hareket yerine belirli bir web sayfası içinde tüm düzenleri sağlayıp ve kompozisyonları kendi aralarında sıralamak daha doğru olduğunu gösteriyor .Bu bileşenler genellikle işlevselliği ortaya çıkardığından dolayı nasıl çalışıldığını ve nasıl tasarım yapıldığını da göstermektedir.

Farklı ekranlarda tekrarlanan unsurlar var ve bu unsurlar bağımsız olarak çalışan tasarımlar sadece sitenizin geri kalanında çalışabilir.

Konuyla ilgili detayları güzel bir kaynak olarak kullanabileceğiniz detaylı anlatımının yapıldığı yer Brad Frost’s Atomic Web Design.

Bir sonraki yazım için, lütfen yorum yapınız öneri ve eleştirilerinizi bekliyor olacağım.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.