29. doğum günümde -sanırım- söyleyeceklerim var:

‘Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.’ -Samuel Beckett

Şimdi bu sözü her noktasında uzun uzun durarak, sindirerek oku.

29. doğum günümde bunun haricinde hızlıca söyleyeceğim bazı şeyler şunlar:

Bir şeyler yaparken eğitimini unut. Üniversitenin kendi alanında marka olması sadece o alandaki marka yerlere girmeni sağlar, orada harika şeyler yapmanı değil. Zaten 10 yıl sonra üniversite gibi eğitimler anlamsızlaşacak; Stanford’ın dersleri, online tüm işlerin nasıl yapılacağı herkese açıkken yapman gereken sadece derslerin ismine tıklamak.

Üniversitede öğreneceğin en önemli şey vizyon. Hep onu genişletmeye çalış. Sana vizyon katmayan her dersi TED videolarıyla telafi edebilirsin. Ama o dersi her şeye rağmen geçmek sana hayattaki tüm mantıksız şeyleri alt etmende fayda sağlayacak. Hayatta sen değiştirene kadar, mantıksız çok şey olacak.

Mantıksız düzenlerin içinde bile, hep harika şeyler yap. Arkana baktığında sadece övündüğün veya hatırladığın değil, seni tanımlayan şeyler onlar olacak ve bir sonraki harika şeyi yapmanda seni onlar yönlendirecek.

Yaptığın her şeyi daha harika yapmak için her gün yeni bir şey izle, dinle ya da gözlemle. Sonuçta hayat bunları biriktirmekle ilgili. Çok fazla saçma şey var edinebileceğin. Seçici ol. Facebook’un, Onedio’nun yerine kullanabileceğin inanılmaz şeyler var. Araştır, değiştir ve güne onlarla başla.

Ve güne erken başla. Çok zor, biliyorum. Ama bir şeyler yapmak %60–70 filan, buna bağlı. En azından bende öyleydi, sen de biraz araştır bunu.

‘Hayattaki en önemli savaş kendinle olandır’ diyor ya şair, -hele ki tembelliğe meyilli bir bünye için- inanılmaz doğru. Her zaman bir şeyi yapmaMAnın dayanılmaz çekiciliği orada olacak. Bir şeyleri becerebilmiş tüm insanlar bu çekiciliğe karşı koyanlar aslında.

Kendini hep affet. Çünkü hatıra değer bir sonucun en son katkı maddesi şanstır. Çok/akıllı çalışmak, hazır olmak hep bir taraftan da şansı bekleyen şeyler. Olmadıysa, ‘bu sefer’ olmamıştır belki, buna ihtimal ver.

Lanet olsun ki, bir şeyler yapabilmek hep çalışmakla ilgili. Bu konuda değişik söyleyebileceğim tek şey, bu çalışmanın lineer olmak zorunda olmadığıdır (lineer çalışmak da kesinlikle gerekli ayrıca). O yüzden her şeyi öğren. Kapı kilidinin nasıl çalıştığından yamaç paraşütü ekipmanının nasıl seni düşürmeyeceğine kadar*. Her şeyi sor. Çocukluğundan sana arta kalan en önemli şey merak olmalı.

Çocukluk demişken; heyecanı, merakı ve samimiyeti öldürme. Kravatlar, ‘siz’ler, ‘biz’ler; hep olanı daha iyi göstermek için icat edilmiştir. Aralarından sıyrıl, mümkünse yakın çevreni sıyır.

Bir söz var, sana en yakın 5 kişinin ortalaması olursun, diye. Bu başarı odaklı bir söz, ama sen oradan alma sadece. Bu kişilerin ilginçlikleri kadar ilginç olursun asıl. Sen en zayıf halkayı değiştirmek yerine onu geliştir. O zaman hepimizin başarısı artar.

Başarılı (?) olmak yerine, sofistike olmaya zaman harcarsan karşılığını ‘sen’ daha çok alırsın. Çok sevdiğim bir söz, hayatının sonuna kadar sadece kendinlesin (sevgilin ve dostların hep sınırlı zamanda yanında). Kendini mümkün olduğunca katmanla ve sevdiğin biri haline getir ki hayatın hep süper geçsin.

Süper olduğunu düşündüğün sabit bir fikrin, uzun vadede kendine zarardan başka hiçbir yararı yok. Hugh Laurie’nin; hazır diye bir şey yoktur, ‘şimdi’ vardır; dediği biraz da budur. Sahip olduğun her ‘şey’, düşünce, bakış açısı, his; şimdi’nindir. Geleceği sürekli değişir. O açıdan sen aslında her gün geleceği baştan yazabilme şansına sahipsin. Kullan bunu. Fikrini daha iyisini bulduğunda değiştirmek kadar güzel bir ‘gelişim’ yok.

Hayatta her insanın, başka bir insanın düşüncesine ve tercihlerine gerçek bir saygıyla var olmasına karışmamak kadar kendini geliştirmek zorunluluğu var. Eğer bir insana katlanamıyorsan sorun MUTLAKA sende, çözüme kendinden başla.

Tam burada şunu söylemeliyim: 3 sene önce laf ettiğim, olumsuz konuştuğum HER ŞEYi şu an, en azından biraz, anladım. Yani tüm o tepki cahilliğimden kaynaklanıyormuş. Onu deneyimlememekten yani. Birileri veya bir şeyler hakkında olumsuz konuşuyorsan bu, %95 filan, ona benzer bir şeyi yaşamamaktan kaynaklanıyor. Bunu hep düşün, buna hep ihtimal ver.

Yukarılardaki gibi uzun cümlelerden kaçın, her şeyi ilk öğretim 3'teki çocuğa anlatır gibi anlatabil. Önemli olan anlaşılmakken formaliteyle vakit kaybetme. Uzun vadede işini uzatmaktan başka bir şeye yaramıyor.

Başarı, kendi başarı kriterlerini belirleyip ona göre yaşayabilmektir. Komşunun, annenin, arkadaşlarının kriterlerine göre başarı yaşama. Nasıl aslında din, Allah’la insanın arasında bir şeyse; başarı da kendinle aranda bir şey. Onu kendinle tartmanın yolunu hayatın boyunca ara.

Hayattaki her sırrını ve düşünceni, her seferinde başka biri olabilir bu, biriyle paylaş. O zaman evrenle bir olursun. Bu biraz balık ağı analojisi (benzerliği) gibi, ağında ne kadar şey biriktirirsen o kadar yavaşlarsın. Tüm balıkların gelip gittiği bir koy olmak, bir balık çiftliği olmaktan çok daha harika bir şey. Kısa vadede biraz sorun çıksa da uzun vadede en harikası bu.

Vadeni bekle. Her şeyin gerçekten de bir vadesi var. Ve bu çok büyük ihtimalle senin düşündüğünün en az 3 katı:/

Off, para. Çok zor konu. Becerebileceksen lütfen bana hayatı boyunca harcayabileceğinden fazla biriktirenlerin dünyalarını açıkla. Güven ağını kendi bilgi birikimin, aile, arkadaşların ve bağlantılarınla kur, parayla değil. Biliyorum, zor bu da. Çevrendeki herkesi bu mantığa çekmek daha da zor. Düşünsene tüm servetini ölünce hayır kurumuna bağışlayan insanlar var. Neden hepsini şimdi bağışlayıp sonuçlarını şimdi görmüyorlar? Sürekli bu soruları düşün. Açıklayabildikçe insanları aydınlat. Açıklayamazsan daha çok aydınlat.

İyilik yap. Bunun zevki parada yok. Her günü en az bir iyilikle kapatırsan, düşünsene, kalan hayatında yıl * 365 iyilik yapmış olursun. Daha iyi ne bırakabilirsin dünyada? Daha büyük bir planın varsa iyilik konusunda, yapmaya hemen başla.

Başladığın her şeyde biraz endişe normal. Yardım al buralarda insanlardan. Biraz da kaybol hep. Biraz kaybolmadan kendi yolunu bulamazsın.

SON: Noktalama işaretlerine, trafik kurallarına ve benzer her şeye biraz dikkat et. Ama kuralı bil, sonrası sana kalmış.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.