MWC 2016 Samsung Unpacked Lansman Etkinliği. Kaynak: https://www.facebook.com/zuck

“360 İletişimin Geleceğini Görselle Anlatınız”

Tek bir kare ile paragraflarca cümle kurabilir, hatta geleceğe dair bir fikriniz olabilir mi?

Nadiren de olsa; bazen böyle şanslı anlara tanık oluyoruz. Bu hemen yukarıdaki fotoğraf da böyle bir kare bence. Deklanşöre basan kişiye herhangi bir yerde bir ödül getirir mi bilinmez, ve hatta görüntünün tuhaf, dahası korkutucu olduğu da bir gerçek ama dünyayı bekleyen yakın geleceğe dair önemli ipuçları verdiği de bir gerçek.

“360 iletişim”. Markaların ve ajansların kullanmayı en sevdiği kalıplardan birisi. Belki de ilki. TV’den basına, oradan açıkhavaya ve oradan da dijitale uzanan yolculuğu, tüm mecraları kapsamayı ifade etmek için kullanılır. Ancak belki de ilk defa gerçekten tam adının hakkını vererek kullanılacak, “360 derece görerek”

VR, sanal gerçeklik yani, 360 derecelik kayıtlar ile hayatımıza sonunda girdi. VR hep ortalıktaydı ancak teknolojik olarak insan gözüne ve insan hareketinin hassaslığına ulaşamamıştı, ta ki bu seneye kadar.

Eğitimlerimde sürekli altıı çizdiğim bir cümle var; “Dünya olarak 2.rönesansı yaşıyoruz. Sizden tek ricam bunun farkına varmanız.” İşte bugünlerde de yine önemli bir yol ayrımındayız. Ve bu kare de işte bu yüzden benim için çok önemli.

Şimdi biraz inceleyelim isterseniz bu kareyi.

Yer?

Mobil DünyaKongresi (MWC), yani mobil dünyasının devlerinin -Apple hariç, malumunuz o sadece kendi lansmanlarına katılıyor- gövde gösterisi yaptığı, her sene mobil teknoloji tutkunlarının merakla beklediği önemli bir etkinlik. Yani dünyanın mobil iletişimde bir sonraki hatta bir kaç adım sonrasında geleceği yeri görebilmek adına en önemli yerlerden birisi.

Etkinlik?

Samsung’un yeni “amiral gemisi” cihazı Galaxy S7 lansman etkinliği. Ve sonrasında anladık ki bu sadece telefon tanıtımı değil, Oculus Rift ve Google Cardboard ile başlayan 360 derece sanal gerçeklik (VR) dünyasına yönelik yeni oyuncularını tanıttığı bir “dünya” sunumu oldu.

Fotoğrafta dikkat çekenler?

Koltuklarda oturmuş, korku filminden çıkmış gibi gözüken bir sürü sanal gerçeklik gözlüğü takmış insan, ve aralarından gülümseyerek geçen gri t-shirtlü, karımla aynı Nike’ları giyen bir Mark Zuckerberg.

Elde ve gözde Android tabanlı cihazlar, kucakta MacOS tabanlı cihazlar.

Sonuç?

  • Her markaya aynı mesafede durması esas olan bir medya devinin, ve hatta en tepesindeki kişinin, bir markanın bütün bir yıl boyunca çalıştığı en önemli etkinliğine konuk olarak katılıp destek vermesi. Üstelik kendi platformunda 360 derecelik videolar yayınlamaya başlamasının üzerinden bir kaç hafta geçmişken.
  • Apple’ın bir uçta, Android’in bir uçta komple durduğu devir giderek son ayaklaşıyor. Apple ne kadar çabalarsa çabasın, bu ekosistem dışında kendi ekosistemini yaratma çabası böyle giderse sonu halini alabilir. Zaten ortada olan ürünleri kullanmak varken sıfırdan kendi ürününü bu anlamda yaratmaya çalışması ekonomik açıdan ne getirir tartışılır. Ama Apple bu, sağı solu da belli olmaz.
  • Sosyal medyanın sosyal mecraya, sosyal mecranın sosyal internete evrildiği günümüzde sosyal internetin de mobile evrilişinin ayak sesleri artık hemen kapımızın önünde. Türkiye olarak teknolojiye ne kadar uzaksak; teknolojik oyuncaklara o kadar yakın olduğumuz için bizdeki evrimi izlemek enteresan olacak. Ancak her evrimde olduğu gibi, burada da güçlü ve hazırlıklı olanlar hayatta kalacak.
  • Yıllarca sadece oyunlar ve oyun konsolları ile bağdaştırılan sanal gerçeklik gözlüklerinin, 360 derecelik dünyaların; Google’ın “Bilgisayara bağlı kalmaya ne gerek var, zaten bilgisayarı cebinizde taşıyorsunuz” demesi ileCardboard sayesinde gündelik hayata dahil olmaya başlaması. Ha Google gerisini tam getiremedi, başka şeylere kanalize oldu ancak Samsung ışığı gördü ve o aralık kapıdan içeri daldı. Samsung’un en iyi yaptığı şey zaten öncü olmaktan ziyade, öncünün açtığı yola girip hızlanarak öncüyü yakalamak ve hatta geçmek. Burada da benzer bir durum oluyor.
  • Hareket sensörleri, jiroskoplar, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik derken tüm sektörleri bambaşka bir gelecek bekliyor. TV cep telefonlarına ve tabletlere dayandı, ancak bu yeni dalga ile süreç nasıl işleyecek göreceğiz. Fakat bir düşünsenize; en sevdiğiniz diziyi içinden izlemek istemez miydiniz? Karakterlerin etrafınızda dolaştığı, hatta belki size bile konuştukları. Diyorum ya, artık hayal ya da fantazi denilebilecek şeyler bile o kadar gerçek ki…

Sosyal internet; cep telefonları ile taşınabilir hale geldi. Şimdi, aynı şekilde, “yaşanabilir” hale geliyor.

Ha bu arada, Samsung bunları yaptı ama benim kişisel has markam LG boş mu durdu? Tabi ki hayır. O da kendi amiral gemisi olan LG G5'i tanıttı ve hatta yanında -bence- Samsung’dan çok daha fazla ve yenilikçi ürünler ile.

Kaynak: GSM Arena

LG konuyu daha da ileri götürüp, yepyeni bir iletişim platformu haline getirdi bu VR dünyasını. Yukarıda sağ üstte duran top şeklindeki BB-8 kılıklı yeni kamera aparatı LG Rolling Bot gerçekten beni en fazla heyecanlandıran ürünü oldu.

Sözün özü, VR gümbür gümbür geliyor. Yeni reklamlardan, yeni kampanyalardan daha fazlasını sunma vaadi barındırıyor. Cihazlar şu anda çok parçalı ve büyük olabilir, ancak hepsinin ne hale geleceğini ilk bilgisayardan bugüne geldiğimiz noktaya bakarak bile anlayabiliriz.

Yeni yaşantınıza hazır mısınız?