Adobe, Experience Design ile mobil uygulama tasarımı ve prototipleme alanında Sketch’e kafa tutuyor!

Yaklaşık birkaç ay önce Adobe tarafından Project Comet kod adıyla duyurulan Adobe Experience Design adıyla gün yüzüne çıktı.

Mac kullanıcılarının Sketch‘e olan hayranlığından sonra Adobe kullanıcıları için Sketch’e gerçekten sağlam bir alternatif olacak olan Adobe Experience Design, birden fazla platform için wireframe, tasarım ve prototipleme yapmanıza olanak sağlıyor!

Adobe XD Açılış Ekranı

iPhone, iPad ve web için hazır şablonlar bulunduruan Adobe XD’de istediğiniz ebatta da çalışabiliyorsunuz. Ayrıca iOS, Material Design ve Windows Phone için tasarım kitleri de içinde geliyor. Böylece mobil uygulamalar için tasarım kütüphanesi aramak zorunda değilsiniz.

Adobe XD içinde yer alan Apple GUI Kiti

Repeat Grid adı verilen özelliği sayesinde Adobe XD, mesela bir müzik uygulaması tasarlarken albümleri sıralamanız gerektiğinde yahut bir galeri tasarlarken küçük resimleri dizmeniz gerektiğinde sizi uğraştırmadan tek tıkla yapmanıza olanak sağlıyor. Tek yapmanız gereken görseli seçip Repeat Grid butonuna tıklamak ve çıkan kutuyu boyutlandırmak.

Ayrıca Repeat Grid ile oluşturduğunuz bir grubun içine görselleri rastgele sürüklerseniz hepsini çizdiğiniz nesnelerin içine otomatik dolduruyor.

Repeat Grid

Bir diğer harika özellik ise Adobe XD ile prototip yapabiliyor olmak. Hızlı bir şekilde birbirine bağladığınız Artboardları anında prototipe dönüştürüp paylaşım linkini gönderdiğinizde ekip arkadaşlarınıza tıkladığınızda çalışan bir formatta ve Creative Cloud üzerinden gönderim yapabiliyor.

Son olarak bahsedeceğim özellik ise Framer.js gibi uygulamalarla prototip hazırlarken ekran kaydetme yazılımları ile uğraşmaktan bizi kurtaran bir özellik: Record yani Kayıt.

Evet, Adobe XD ile prototipiniz üzerinde tıklayıp ileri geri hareket ederken bunu bir video olarak kaydedebiliyorsunuz. Böylece sunum yapmak çok daha kolay bir hale geliyor ve ekstra kod yazmanıza yada farklı bir araç kullanmanıza gerek kalmıyor.

Hatta sizler için ufak bir deneme yaptım:

Adobe XD şu an Preview yani önizleme olarak ve sadece Mac kullanıcıları için yayınlandı ancak merak etmeyin. Sketch’in aksine Windows platformu için çalışmalar devam ediyor.

Adobe XD hakkında siz neler düşünüyorsunuz?


Bu yazı, 14 Mart 2016 tarihinde www.ferdicildiz.net adresinde yayınlanmıştır.