Amerika’da bilişim(IT) sektörü çalışma şartları.

Konu başlıkları ve İçerik
-IT’de başlangıç, ilerleme ve gelişim
-Amerika’da bilişim(IT) sektörü çalışma şartları
-Amerika’da yaşam üzerine

Amerika’da bilişim(IT) sektörü çalışma şartları

Bir müddet Türkiye’de yaklaşık 2 yıl kadar görev yaptım yazacaklarımı ona göre mukayese ederek yazacağım bilginiz olsun

Türkiye’de IT bir kurumun içinde yer alan ve bilgisayar ile her alana bakan bir birim genelde iş bölümü yok çalışanlar neredeyse her şeyden anlıyor ve yetersiz kaldıkları yerde dış kaynaktan destek alıyorlar. Gördüğüm kadarıyla işlerin büyük kısmına hakimler ve iyi çalışıyorlar ama ücret olarak karşılığını almıyorlar bu konuda mutlu değiller.

Peki Amerika’da nasıl?
Amerika’da bilgisayar teknolojisi telekomünikasyon tarafında daha güçlü. Kişi eğer mühendis statüsünde ya da sizin deyiminizle 2 yıllık ön lisans mezunu ise alanında iş bulmakta zorlanmaz. Telekomünikasyon tarafı demişken burada alt yapı çalışmaları gibi şeylerde dahil bir mühendisi 40 metrelik bir direğin tepesinde merdivende santral ayarları yaparken görebilirsiniz. Türkiye’de buna pek şahit olmadım bu tip işleri genelde teknikerler yapıyor mühendisler direk kıdemliymiş gibi başlıyor.

Türkiye’de IT genelde kullanıcı desteği, kurulum ve onarımdan ibaret gibi sanki. Amerika’da entegrasyon ağırlıklı ya da entegrasyonda buna dahil diyebilirim. Yani şöyle anlatayım IT personeli teknoloji ile alakalı özellikle saha buna dahil her yerde görebilirsiniz bu bir santral uzmanı da olabilir kablo uzmanı da olabilir. Kurum büyüdükçe işler genelde uzman bazlı olur eğer sistem içerisinde SAP ya da Vmware var diyelim hem SAP hemde ekstra bir şey bilen değil sadece SAP bile ve sadece ondan sorumlu bir kişi olur bunlara örnek olarak, Oracle,SQL ve analiz gibi. Bir Amerikan vatandaşı ömrü boyunca ortalama 10 kere şehir ve ev değiştirir. Buna örnek olarak bizimle çalışan bir arkadaşımız var Firebird’de uzman kendisi CA’dan geldi daha önce Montana’daymış oradaki şartları beğenmemiş farklı bir yerde kendine uygun bir iş bulmuş ve geçiş yapmış Firebird’de çok iyi uzman olan sıkıntı olduğunda çekirdeği ve kabuğu tekrar kodlayabilecek kaç kişi var ki? Yada adını duymadığınız bir SCM’de gözü kapalı troubleshooting yapabilen biri değerlidir mesela böyle enteresan durumlar olabiliyor hatta bir keresinde Vmware’de çok iyi sorun çözdüğünü duyduğum birini Amerika’daki bir pozisyon için tavsiye etmiştim çok elite bir arkadaşımızdı. Anlayacağınız bu tarz transferler çok normal ama Türkiye’deki bir çok kişi şehrini dahi bırakmakta zorlanıyor aile içi bağlarınız harika bence bu her şeyden önemli.

Peki çalışma şartları nasıl bir IT çalışanı hangi haklara sahip olur? (Ortalama şeyler)

-Maaş yıllık olarak teklif edilir (75k-120k gibi)(yere göre değişir)
-Sağlık sigortası ya da kendi sigortanız varsa bunun tamamını ya da bir kısmını ödeyebilir
-Eğer işe gidip gelirken kendi aracınızı kullanacaksanız o aracın sigorta ve yakıt masraflarını karşılayabilirler tabi yere göre değişir bu
-Mesela yiyecek üzerine ya da giyim firması ise alışverişe teşvik edecek hediye çekleri verebilirler bu da bir nevi verdikleri parayı geri alma şekli diyebilirim
-Yeni çıkan programları öğrenmeye teşvik etmek amaçlı ücretsiz lisanslar

-Sorumlu olduğunuz kişi başına ek prim verilebilir
-İşe soktuğunuz ve 6 ayını dolduran bir kişi için size 500 dolar gibi bir rakam hediye edilebilir bu da yere göre değişir
-Eğer eğitim görüyorsanız bu konuda maddi destek ya da bir takım sertifika sınavlarına giriyorsanız bu konuda eğitim ve sınav ücretlerini ödeyebiliyorlar(Tabi bellir bir süre daha çalışma sözüyle, bir firmdan Gold parter ünvanı almak için belli bir sayıda o sertifakaya sahip birilerini çalıştırmak zorunda)
-Eğer taşınacaksınız taşınma konusunda yardımcı olabiliyorlar maddi anlamda
-Emeklilik ödemelerinde yine yardımcı oluyorlar
Bu anlattıklarım çalıştığım yerlerden ve arkadaşlarımdan gördüklerim

Buna ek olarak, bana bir kredi kartı verdiler yıllar evvel maaşın yanında bunu kullanıyorum otel, uçak, yakıt benzer ödemeleri internetten takip edip iş için olanları ödüyorlar bu şekildede benim kredi skorum yüksek ve iyi durumda kalıyor bu Amerikan vatandaşı için ciddi bir artı. Kredi skoru burada her şeydir.

Peki sizden istenenler nelerdir?

Burada daha doğrusu sektörde ilanlarda level 1–2–3 gibi belirtirler seviye neye göre belirlenir bilmiyorum ama içerik klasiktir ön bilgisi ya da 2 yıl deneyime sahip şeklinde olabilir suç geçmişinizin olmaması önemli bazı yerler uyuşturucu kullanmadığınıza dair temiz kağıdı gibi bir şey isteyebilir bu gayet normaldir bazı bölgelerde işle alakalı ek şartlarda olabilir yüksekte çalışabilir soğukta çalışabilir gibi bu tarz durumlarda yıpranma payı olabiliyor soğuk sistem odalarında çalışan arkadaşlar daha fazla molaya sahip ya da özel giysilere sahip ya da daha saat çalışıyorlar bunun için ek ödeme alanda var yere göre değişiyor.

Peki ben nasıl başladım? Ne seviyedeyim? Nasıl yaşarım?

Okuyucular ile etkin olarak iletişim halindeyim bu konuda çok soru alıyorum bazen troubleshooting yaptığımızda oluyor beraber. Fikir alışverişleri yaptığımız oluyor. Bir çoğunuzla mailleştim bu yazıdaki içerik o sorulara yönelik biraz da.

Ben nasıl başladım, küçük yaşta Rusya’dan buraya geldik üniversite bittikten sonra Kaliforniya’da bir grup şirketin ana binasında göreve başladım tecrübesiz olduğum için en az maaş ve en alt pozisyonda başladım işi öğrendim kavradım sonrasında izin de olan biri bir gün şirketi aradı sistemden bir mail aldığını müdahale edilmez ise kısa sürede büyük problem olacağını söyledi aslında bu işlem master diskteki en eski dosyaları ikinci bir diske aktarıp yaklaşık 10 gb kadar yer açmaktı telefondaki yönlendirmelere göre başarıyla yaptım o gece evden çıkıp gitmiştim evime yakın olması ve telefonu çalışanlar arasından sadece benim açmam bir şanstı. Kendimi bir nebze ispat etmiştim ilk açık pozisyonda seviye atladım aradan bir süre geçti farklı alanlara aldılar bir süre sonra joker eleman olmuştum istenilen her yere konulabilir haldeydim.

Zamanla eğitim ile destekledim, asosyal biriydim çünkü dışarı yabancı bir dünya gibi geliyor korkuyordum o yüzden tek yaptığım basket maçı izleyip internetden araştırma yapmaktı işim gereği Windows kullanıyorum ama Linux tarafında uzmanlığım var asıl işim orada.

Bir müddet sonra Kaliforniya da yapamadım şehir beni boğuyor diyebilirdim müdürüm beni yakından tanıdığı için bana bir teklif sundu. 
Kabul ettim teklife göre Utah’da devam edecektim biraz araştırma yaptım ve kabul ettim.
yaklaşık 40 tane grup şirketten oluşuyoruz hastaneler, bankalar, okullarımız, küçük entagratör ekipleri, enerji şirketleri bulunuyor. Benim işim sorumlusu olduğum 6 şirketin serverlarının son aşamadaki yönetimi, network sağlığı, backuplar, teknoloji planı yapmak ihtiyacımızı karşılayacak platformlara yatırım yapmak ileriye dönük planlar yapmak diyebilirim. 
Ben yılın 6 ayı Utah’dayım 3 ay tatil hakkım var bu 3 aylık tatilde uzaktan müdahale ve yönlendirme zorunluluğum var tamamını tek seferde kullanamıyorum diğer 3 ayda ise Türkiye, Cezayir, Lübnan ve Avrupa’daki yerlere gidiyorum analiz yapıyorum oradaki benim pozisyonumdaki kişiler içinde bu geçerli onlarda beni denetliyor. Ben yaklaşık 5 yeri denetliyorum bir o kadar kişide beni denetliyor. Amerika’da 3 ve yurt dışında 3 lokasyondan sorumluyum hatta geçtiğimiz aylarda serverda sıkıntı olduğu Rusya’ya gidip hard disk değiştirdim uçak ile 3 aktarma yaparak gittim şimdi diyecekseniz orada kimse yok mu diye var ama benim gitmem icap etti prensibimdir kimsenin yaptığı işe güvenmem ne zaman güvensem çıkan sorunda gereğinden fazla uğraşıyorum.

Eh biraz votka içmenin kimseye zararı olmaz hemde gezmiş oldum.

Belli süreler ile şirket içinde eğitimler veriyorum personel bu eğitimlerden sonra sınavlara girip sertifika alıyorlar duruma göre kişileri farklı pozisyonlar sağlayabiliyoruz.
Aklınıza gelecek her konuda eğitimler veriyoruz sadece ben değil tüm uzmanlar ve tüm birimlere. Bir finans personelinden Excel eğitimi aldım ve bana bir proje ödevi verdi Excel’de internet üzerinden canlı verileri grafik halinde döktük.

İş hayatım böyle çok fazla tatil seven bir insan değilim bir çok teknoloji devi ile global ortak olduğumuz için yılda yaklaşık 10 tane global summite katılıyorum Microsoft’da MVP’lik ünvanına sahibim bu yüzden her yıl Seatle’a gidiyorum bunun dışında Vmware, Citrix gibi bunlarında etkinliklerine katılıp notlar alıyorum eğer işime yarayacak bir teknoloji var ise bunları izliyorum takip ediyorum.

Hatta biraz bahsedeyim fark ettiyseniz artık bir çok işlem tarayıcıdan yapılıyor hatta Unity o kadar güçlü ki Call of Duty gibi oyunlar tarayıcı üzerinden oynanabiliyor. Bir çok ERP 3rd uygulama olmaktan çıktı tarayıcı üzerinde çalışıyor. Çünkü yönetimi kolay. Dikkat ettiyseniz Chrome üzerindeki eklentiler aldı başını gidiyor :) Bu eklentiler gittikçe güçleniyor. Microsoft’un korkusu işte burada başlıyor insanlar artık bütün ihtiyaçlarını tarayıcıdan karşılıyor Chrome OS ve benzeri Linux dağıtımlarını kullanımı yaygınlaştı insanların Linux’dan 2 temel şikayeti vardı birincisi oyun ikincisi ise kullanım zorluğuydu.

Oyun konusunda Steam muhteşem bir adım attı ve Steam OS’u çıkarttı ve bu sorun ciddi anlamda çözüldü. Kullanım kolaylığı kısmına gelince yeni dağıtımlar ev kullanıcıları için çok ideal kullanımı Android tabletten farksız ve basit. İnsanlar artık lisans parası ödeyip zorla güncelleme almaktansa bir sonraki güncellemeyi heyecan ile bekleyen Linux kullanıcılarına dönüştüler.
Geçenlerde geliştirici bir arkadaşım yakında Foursquare’in otomobillere entegre olacağından bahsetti yeni nesil araçlar ile bir mekanın yanından geçerken camda orayla ilgili yorumlar puanlama ve benzeri şeylerin belirceğini söyledi araç sizi dinliyor olacak siz yanınızdaki arkadaşınız yeni bir ayakkabı almam gerek derken çevredeki ayakkabı indirimleri görebileceksiniz Taco yemek istiyorum dediğinizde yakındaki dükkanlara yol tarifi öneriler gibi şeyler yine araç camlarında belirecek. Dünya çok farklı hale gelmeye başladı gizlilik denen bir şey kalmayacak sanırım.

Son olarak (Sorulara cevap..)

Kariyerinize burada devam etmek istiyorsanız aylık en az 2000 dolar kazanmanız gerek, dili ne kadar iyi bilirseniz o kadar iyi, bir uzmanlık alanınız var ise ve onun üzerine gelişir uzmanlaşırsan kazanç ve itibarınız yükselecek taşrada yaşayacaksanız bir araba şart şehirde ulaşım kolay metro falan var ama şehir hayatı başlangıçta pahalı gelir ve emin olun o kalabalık çekilmez delirmemek elde değil sakin ve güzel bir hatanız olur. Eğer vatandaş iseniz maddi durumunuza ve çocuk sayısına göre bir takım destekler alabilir eğer kira ödemek can sıkıyorsa ev alabilir kira yerine taksit ödersiniz.

Yazılardan sonra Türkiye’den bazı arkadaşlar geldi tanıştık çok mutluyum bir tanesi 200 kilometre ötede bazen çıkıp geliyor mutlu oluyorum. Meksikalı, çekik gözlü, isveçli arkadaşlarım var ama özellikle Türkleri seviyorum o yüzden Türkçe okuyup Türkçe yazıyorum. Zeka ve deliliğin birleştiği noktadasınız. Seviyorum hepinize bol şans!!

Tavsiyem
Eğer burada başlayacaksınız temel seviyede bilgide yeter saatlik 10–15 dolar alır geliştikçe maaş artar. Temel IT bilgisi bile yeter kablolama, printer tamiri, bilgisayar tamiri.. Kimse aç kalmaz emin olun. Amerika’da IT yukarıda tam açıklayamadım cümlelerde sorun yaşıyorum uzun tutuyorum anlamı bozuluyormuş. “Sencer dedi…” neyse burada teknoloji ile uğraşan kişi it’dir. Her alanda iş yaparsanız en kötü ihtimal evlere kablolu tv bağlarsınız gerçi buda şekil değişti olay tamamen kablosuzlaştı diyebilirim. Acaba demekten vazgeçin yapacaksanız yapın. Bugün yapın daha fazla beklemeyin cesur ve azimli olan kişiler başarabilir. Başarı zor değil insanlar tembel onlar yapamamış olabilir ama siz yapabilirsiniz.

Not: Bu yazı Amerika’ya gelmek isteyenler ve IT çalışanları için yazıldı. Mantıksız eleştiriler yapmayın.

Son olarak;

cheerss

Yuri Korolyov
Dost, arkadaş, kebap sever, sistemci real russian!

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Yuri Korolyov’s story.