Art Arda 100 gün Mutlu Olabilir Miyim?

Beni bilen bilir, bilmeyen tanısın. İddiaları ya da meydan okumaları sevmem; ancak böyle bir meydan okumaya asla karşı koyamazdım.

Pozitif Psikoloji’ye olan bağlılığım ve mutluluğun öğrenilebilir olduğuna inancım doğrultusunda bu meydan okumayı kabul ettim. Dünyanın en basit, bir o kadar da hayatınızı değiştirebilecek güce sahip görevi bu.

Medium’da “My 100 happy days” isimli paylaşımdan etkilenen ben, linkleri takip ederek asıl kaynağa ulaştım: 100happydays , yani 100 mutlu gün. 100 Mutlu Gün projesi size, “Art arda 100 gün boyunca mutlu olabilir misiniz?” diye soruyor. Sonra da soruyu, “Bunun için vaktiniz yok değil mi?” diye cevaplıyor.

Süper-yoğun programların böbürlenilecek şeyler olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Yaşamın hızı artarken, anın tadını çıkarmak için daha az zamanınız kalıyor. insanların uzun vadeli mutluluğuna giden yolun temeli anın, çevrenin ve bunların içinde kendinin kıymetini bilme becerisidir.

Göreviniz çok basit. Her gün sizi mutlu eden bir anı fotoğraflayıp, herhangi bir sosyal medya aracılığıyla, 100happydays hashtagi ile paylaşmanız bekleniyor. Paylaşma kararı tamamen size kalmış, herhangi bir yerde paylaşmayıp telefonunuzda bir klasörde biriktirirseniz de aynı etkiyi yaratacağını düşünüyorum.

Bu proje, bizim her gün keyif alarak yaptığımız bir çok etkinlik olduğunu; ancak biz bunların farkına varmadan ve minnet duymadan geçip gittiğini düşünerek planlanmış. Yani, biz bu anları biriktirdiğimizde, minnet duymamız ve mutlu olmamız gereken ne kadar çok anımız olduğunun farkına varıyoruz. Özellikle sıkıntılı ve stresli günlerde, keyifli bir anı düşünmek ve onu paylaşmak, modun yükselmesini sağlayacak ve farkındalığı arttıracak.

Çok kolay gibi görünmesin, göreve başlayanların %71'i, 100. günü göremeden vazgeçiyor. Vazgeçme sebebi olarak ise, zamanlarının olmadığını belirtiyorlar.

Bu görev sadece sizinle ilgili! Eğer biriyle yarışmak ya da ne kadar mutlu olduğunuzu etrafa göstermek niyetindeyseniz; göreve başlamadan bitirebilirsiniz.

“Neden böyle bir şey yapayım?” sorusuna da 100happydays cevap veriyor.

Görevi başarıyla tamamlayanların iddası:
– Her gün kendilerini neyin mutlu ettiğini fark etmeye başladılar;
– Her gün daha iyi bir ruh halinde olmaya başladılar
– Diğer insanlardan daha çok iltifat almaya başladılar;
– Sahip oldukları hayat için ne kadar şanslı olduklarını fark ettiler;
– Daha iyimser oldular
– Görev sırasında aşık oldular

Ben kaydımı yaptırdım. @100mutlugunum adında, sadece bu göreve özel bir Instagram hesabı da açtım. İlerleyen süreçte ne olur bilemem; ancak başlamak bile beni heyecanlandırıyor.

Siz de başlamak istiyorsanız: http://100happydays.com/tr/

O zaman CHALLENGE ACCEPTED!