Askeri istihbarat sosyal medyada

Instagram’da profilleri dolaşıyorum. Gözüme bir fotoğraf takılıyor. Aslında sıradan bir görüntü ama altındaki cümle dikkat çekici.

“Saat 5.55 tam şafak vakti. Birazcık puslu aynı zamanda çok tehlikeli bir an” yazıyor. Vatani görevini yapan bir askerin hissiyatı. Duygulanmamak elde değil ama bir saniye… Fotoğrafın konumunda “Grabiye Kuzey Irak” yazıyor. Dokunuyorum ve bir harita açılıyor. Siperin konumu açık seçik ortada. Bunu mümkün kılan teknolojinin adı “Geotagging”.

Geotagging nedir?

Geotagging, İngilizce “Geographical Tagging” kelimesinin kısaltılmış hali. Türkçe karşılığı coğrafi etiketleme. Bu teknoloji sayesinde çekim yapılan noktanın koordinatları fotoğrafa kaydediliyor. Böylece bir fotoğrafın tam olarak hangi noktada çekildiğini haritadan tespit etmek mümkün. Günümüzde akıllı telefonların bir çoğunda bu özellik var. Bütün sosyal medya platformları bu teknolojiyi kullanıyor.

Binadan askeri teçhizata her şey Instagram’da

Bir çok sosyal medya servisinde konuma göre fotoğraf aramak mümkün. Örneğin Instagram veya Facebook’ta “Kuzey Irak Sınırı” araması yapınca bölgede görevli askerlerin paylaştığı fotoğrafları görüyorsunuz. Fotoğraflarda sadece vatan hasreti değil birlik binalarından askeri teçhizata kadar bir çok detay mevcut.

Nerede yaşadığını biliyorum!

Sosyal medyada mahremiyet konusu sadece askerler değil siviller için de önemli. Instagram kullanıcılarının profil sayfasında hangi konumdan fotoğraf paylaşımı yapıldığı dünya haritası üzerinde gösteriliyor. Kullanıcıların en çok fotoğraf paylaştığı noktalara bakan birisi ev veya iş adreslerini tahmin edebilir.

Geotagging özelliği nasıl kapatılır?

Android: Kamera ayarlarına girip Geo tags (coğrafi etiket) seçeneğini pasif hale getirin. Bu ayar farklı markalarda değişik isimler altında yer alabilir. Alternatif olarak kamera uygulaması ayarlarına girin ve konum hizmetleri ayarlarını kontrol edin.

iOS: iPhone kullanıcıları sırasıyla telefon ayarları, gizlilik ve konum servislerine girip fotoğraf için konum servislerini pasif hale getirebilir.

Instagram ve Facebook: Telefonunuzdaki uygulama ayarlarından konum paylaşma özelliğini kapatın. Ayrıca Instagram profilinize girip istemediğiniz fotoğrafların konum bilgisini tek tek iptal edebilirsiniz.

Deniz Ergürel — Teknoloji Yazarı / Sosyal Girişimci