Austen Heinz Neden öldü ?

83 doğumlu olan Heinz Haziran ayında intihar etti.

Sentetik Biyoloji alanında çığır açan çalışmaları olan bu girişimci, sörf yapmayı seven, düşüncelerini söylemekten çekinmeyen ve dünyanın daha iyi bir yer olabilmesi için katkı sağlamaya çalışan bir araştırmacıydı.

Gerçekleştirdiği çalışmalar sentetik biyoloji çalışanlar için gerçekten ilgi çekiciydi.

Yaptığı çalışmaları kısaca TechRepublic.com’a “We print life. Life is very simple, it’s just code. Four letters — we print that” diye ifade etmişti.

Cambrian Biotech ve startup dünyasına girmeden önce depresyon için hastanede bulunmuş, daha sonra ise tamir ettiği motorsikletle bir yıl boyunca ülkeyi gezmiş. Bu gezisinin ardından takma ismiyle (Austen James) “Öncam olmadan hayat” isimli bir kitap yazmış. Seul’de sürdürdüğü doktora çalışmalarını bırakıp startup dünyasına girmiş. Aklındaki fikir, 3B yazıcı gibi bir yazıcı geliştirmek ve DNA molekülünü yani A,C,T ve G nükleotidlerini bu yazıcı ile yazmak olmuş. Ancak startupların hayatında yer alan, paranın suyunu çektiği, satış döngüsünün henüz başlamadığı maddi sıkıntıların ortaya çıktığı an geldiğinde Austen’in de sıkıntıları artmış. Çünkü hayalleri ve parlak fikirlerini gerçekleştirmekte sıkıntı yaşamak, yatırımcıların sürekli baskısını hissetmek bir yerden sonra zorlayıcı olabiliyor. Ve bu dönemler de kişisel sıkıntılarıyla birlikte Austen’i bu kötü sona sürüklemiş.

Pek çok startup kurucu için işlerin yolunda gitmiyor olması, alınan fonların işlere yetmemesi gibi sorunlarla yüzyüze gelmek zorlayıcı oluyor. Aslına bakılırsa bu sorunlarla yüzyüze geldiklerinde genel olarak bunları saklama eğilimine giriyorlar. Çünkü gelecekteki yatırımcılarına “kötü” görünmek istemiyorlar. Ancak bu ne kadar doğru ?

Ayrıca yatırımcılar da yatırım yaptıkları firmadaların kurucuları ile ne kadar ilgileniyorlar, özellikle “dahi” özelliklerle gelen, ve farklı hayat döngülerine sahip genel olarak bilim insanı olan bu kurucuları ne kadar anlamaya çalışıyorlar ?

Melek yatırımcı olan Jason Calacanis şöyle diyor “ Melek yatırımcı olarak, Yatırım yaptığım tüm yatırımcılara iki şey söylüyorum : birincisi işler karamsarlaştığında ilk aradığınız kişi ben olmalıyım ve ikincisi eğer başarısız olursanız kimseye gitmeden önce sıradaki fikrinizle birlikte bana gelin.” Bir melek yatırımcıdan bunları duymak gerçekten güzel ve iç açıcı. Darısı Türkiye’deki melek yatırımcıların başına.

Dünya da barış ve demokrasi isteyen ve çalışmalarını bu amaçlara adıyan Austen Heinz’in anısına….