Avea, TTNET ve Türk Telekom Birleşti. Peki Ne Değişti?

Yaklaşık 2 yıldır aynı çatı altında faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan Türk Telekom, Avea ve TTNET, 27 Ocak 2016 itibariyle Türk Telekom çatısı altında tek bir marka olarak yola devam etmeye başladı.

Şirketler bu birleşmeye rağmen tüzel kişiliklerini koruyacaklar. Bu da demek oluyor ki yine internet hizmetini TTNET, mobil iletişim hizmetini AVEA, sabit telefon iletişimini ise Türk Telekom sağlamaya devam edecek. Tek fark, marka algısı ve kurumsal kimlik değişmiş olacak.

Bu kapsamda markanın logosu, web siteleri, tabelalar ve hatta cep telefonlarındaki mobil operatör göstergeleri dahi değişmeye başlandı. Yeni slogan ise “Tek Telekom, Türk Telekom”.

“Türk” Telekom web sitesindeki uzak doğulu kız.

“Fiberleyelim” temalı reklam filmini de buradan izleyebilirsiniz:

Peki bu değişim ne kadar gerçek?
İlk bakıldığında biz son kullanıcılar için harika bir haber gibi görünse de gerçek öyle değil. Çünkü 30 Eylül 2015 itibariyle 12.9 milyon sabit hat, 7.8 milyon geniş bant ve 17 milyon mobil abonesine hizmet veren Türk Telekom’un hizmet kalitesi aşikar. Yenilenen tek şeyin hizmet ve kalite yerine algı ve kurumsal kimlikten öteye gitmediğini gördüğümüzde malesef bu birleşimin son kullanıcı olan bizler için bir anlamı kalmıyor.

Sanırım tek iyi haber fiyatların artmaması. Yukarıdaki reklam videosunda alt yazı olarak da geçiyor. Mevcut TTNET fiyatlarını düşününce kötünün iyisi olarak kabul edilebilir.

Hizmet Kalitesi
Reklam filminde ağızlara pelesenk olmuş “fiberlemek” malesef lafta olan bir şey. Halen daha ülkenin her yerine bırakın fiberi kaliteli ve ucuz ADSL hizmetini tam olarak veremeyen bir şirketin fiberleyen insanlarla dolu bir reklam yapması çok yapmacık.
 

Ayrıca ülkemizde dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan AKN (Adil Kullanım Noktası) gibi bir saçmalığı dayatan, bu kotaya takılmamak için satın alabileceğiniz hizmeti 200 TL’lik fahiş fiyatlarla pazarlayan bir şirketin Türkiye’nin iletişiminde bu kadar büyük rol alıyor olmasını iyi olarak nitelendirmeye dilim varmıyor.

Yeni Kurumsal Kimlik ve LogoInterbrand ve TBWA/Istanbul işbirliği ile kurulan global ekibin tasarladığı logoyu açıkçası çok sıradan buldum. Avea Prime, Türk Telekom ve Material Design‘ın çok sıradan bir şekilde harmanlanmış bir halinden ibaret.

Avea zaten “çakma” logo konusunda sabıkalıydı hatırlayacağınız üzere.

Peki sizler ne düşünüyorsunuz?


Originally published at www.ferdicildiz.net on January 27, 2016.