Devlerin omuzlarında oturmak, Tokyo Sky Tree’den bir görüntü

Nasıl Büyük Bir Yaratıcı Lider Olunur?

Son 14 yıldır Sony’de bilfiil çalıştığımdan, büyük yaratıcı lider görüşüme katkıda bulunan, dünya genelinde gerçekten yetenekli bazı profesyonellerle çalışma fırsatını yakaladım. Sayısız özellik aklıma gelmesine rağmen, bunlar günlük olarak profesyonel hayatımı yolunda tutan beş tanesi.

  1. Kuzey Yıldızı olun. Her organizasyon “izlenecek bir yıldız”a ihtiyaç duyar. İster müşterileri ve büyük başları çeksin, ister takıma zor engelleri aşmak için ilham versin, iyi bir yaratıcı lider için en önemli özellik bir fikri ikna edici şekilde iletme yeteneği (kimin olduğunu önemsemeden) ve satabilmedir. Net bir vizyon ile ekip, işi derinden önemsemek ve kişisel olarak işle bağlantılı hissetmek için gerekli bağlama sahip olur.
  2. Açıklık sağlayın. Her proje karmaşıklıklarla ve imkansız görünen çözülecek zorluklarla katmanlanmıştır. Büyük ihtimalle bütün cevapları bilmeyeceğinizden, bir lider olarak sizin işiniz, problemi çözmek için kılavuz prensiplerini sağlamak ve gereksiz oyalanmaları engellemek için sonuçları açıkça belirlemektir.
  3. Takım için bir şampiyon olun. İyi yaratıcı liderler işle yakından ilgilenirler ve takımlarının inanılmaz şeyler yaptıklarını gördüklerinde motive olurlar. En iyisi bu enerjinin nasıl yakalanacağını bilmek ve bunu takım çalışması için misyon olarak kullanmak. Eğer şevk samimi ise, yayılacak ve diğerlerine ilham verecektir.
  4. Dürüst ve düşünceli olun. Yaratıcı liderler işlerinin yaratmak olduğu kadar düzenlemek olduğunu da bilirler. Çarpıcı bir tasarım, iş ile ilgili yumuşamadan veya kritik yorumu ertelemeden, korkusuz dürüstlük gerektirir. Ama dürüst olmak, pislik olmak için verilen bir izin değil. Unutmayın, yaratıcılar hisseden insanlardır, bu yüzden mantıklı, direkt ve bireye değil işe odaklı geri bildirim yapmaya devam edin. Güvenli, saygılı bir ortamı beslemek, iletişim için yollar açmaya ve pozitifliğe ve büyük fikirlere teşvik eder.
  5. Mütevazi olun. Lider olarak, takım için bir ton şey yapıyorsunuz. Tevazu hareketleri göstermek — eleştiri almak ve hataları kabul etmek; diğerlerini güçlendirmek; çoğunluk için büyük kişisel riskler almak ve sonuçlardan çalışanları sorumlu tutmak — takımı, işlerine daha bağlanmış hissettirir, yeniliği besler ve daha tatmin edici bir iş deneyimi yaratır.

İlk olarak www.cssdesignawards.com’da yayınlandı.