Başkalarına Kulak Asmayın.

Bu aralar yepyeni bir start-up projesine kafa yoruyorum. Full-time ve yüksek tempolu bir işim olduğundan dolayı bu fikrimle bir pet project misali ancak geceleri ve hafta sonları uğraşabiliyorum. Tempo bu kadar yüksek olunca özlediğim arkadaşlarımın hepsine vakit ayırabilmek için toplu buluşmalar ayarlamaya başladım. Yine geçenlerde ortağımla birlikte üniversiteden arkadaşlarımla kahve içmeye gidelim dedik. Masada doğal olarak konu projemizden açıldı. Hepsi yakın arkadaşlarım olduğundan fikrimi son detayına kadar anlattım.

Lan bir başladılar eleştirmeye… Yok efendim şunu düşündünüz mü? Bu iş ne olacak? O öyle kolay mı sanıyorsunuz?

Olan biteni tartışırken masanın diğer ucuna baktım ki ne göreyim. Benim ortağın suratı düşmüş, bir karış o da bana bakıyor. Eee bende yılların iş adamı değilim, manzarayı görünce benim de düştü surat =)

Bu yaşanan enstantanenin neden bana zararlı olduğunu ve aynı şeyi yaşamamak için ne yapmam gerektiğini hazır kavramışken sizinle de paylaşmak istiyorum.

Bu tarz tahrik edici söylemlerle hayatınızın hemen her evresinde karşılaşabilirsiniz. Hele ki Türkiye’de; bir işe kalkıştığınız zaman anneniz, babanız, arkadaşlarınız, teyzeniz, onun çocukları falan kısaca herkes destek olmayıp köstek olmaya bayılırlar =) Karşınızdakiler kimi zaman yaptığınız işi gerçekten mantıklı bulmadığı için, kimi zaman size yardım etmeye çalıştığı için, çoğu zamansa salt kıskançlıktan bu tutuma bürünebilirler …

Bir girişimci olarak bu tip motivasyon kırabilecek söylemlere karşı direnç kazanmak zorundasınız. Bu tip durumlarda söylenenler insanların çoğuna o an koymaz zaten, söyleyenin yüzüne sırıtır geçersiniz. Asıl sıkıntı gece yatağa yattığınızda o sarf edilen heves kırıcı lafların kafanızda tekrar tekrar çalması, ve sizi “lan acaba herif haklı mı?” gibi düşüncelere sokmasıdır zaten… İşte buna karşı derinizin kalın olması gerekiyor.

Bu gibi durumlarda soğuk kanlılığınızı koruyamaz ve başkalarının sözlerinin sizi derinden etkilemesine izin verirseniz hayal ettiğiniz başarılara imza atmanız çok zorlaşır. Başkalarının söylediği negatif şeylerden etkilenmek sizi kararlarınızı sorgulamaya iter. Verdiğiniz kararları sorgulamanız ise kararsız kalmanıza neden olur. Bu da ilerlemenizi engelleyebilecek en büyük engellerden biri olsa gerek. Çünkü iş hayatında verilecek en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir.

İş hayatı sonsuz bir yokuşta pedal çevirmeye benzer, kısa bir süreliğine bile pedal çevirmeyi bırakırsanız önce ilerlemeyi bırakır, daha sonra geri yuvarlanmaya başlarsınız. Bu yüzden sizin oturup kararlarınızı değerlendirmek yerine kötü kararlarla bile sürekli ilerlemeniz lazım, yanlışta olsa pedalları çeviriyor olmanız, pedalı düzgün çevirmeyi yolda ilerlerken öğrenebilmeniz lazım. Bir girişimcinin olumsuzluklara takılmaması, her tür engele rağmen yola devam etmeyi bilmesi ve pozitif enerjisini her daim koruması lazım. Çünkü bu pozitif tutum karşınıza çıkacak problemleri çözmeniz için size gereken enerjiyi verebilecek tek şey…

Kendi işinizi kovalıyor olsanız da, başkasının şirketinde çalışsanız da değişmeyecek tek bir gerçek var: İş hayatında başarıyı getiren en önemli beceri problem çözme yetisidir. Bir iş toplantısına yetişmeye çalışırken uçağınız rötar yapacak, ithal ettiğiniz ürün gümrüğe takılacak, inşaatınıza gereken malzeme üretimden kalkacak, bilgisayarınız bozulacak, sunucularınız arızalanacak, müşteriniz parayı gününde ödemeyecek, tam süper bir düzen kurdum derken en iyi elemanınız daha iyi bir iş bulup istifa edecek… Eğer problemlerle başa çıkmayı öğrenir ve problemleri hızlıca çözüme kavuşturma konusunda kendinizi geliştirirseniz şunu garanti ederim ki iş hayatında başarılı olma şansınız inanılmaz yükselir.

İnsanların çoğu olumsuza odaklanmaya o kadar alışmış ki… Markete gidip istediği marka şarabı bulamayınca suratını asıp hem kendi keyfini kaçırıp hemde yanındakilerin gününü zehir eden tonla ruh hastası var mesela… Bu halet-i ruhiyeyle iş hayatında hiç bir halt yiyemezsin…

(Girişimcilik ve teknoloji üzerine her hafta bunun gibi kısa da olsa bir şeyler karalıyorum. Yazılarımın tümüne buradan ulaşabilirsiniz.)