“Big Data” dedikleri ne menem şey nedir? Ne değildir?

Bilişim dünyası belirli dönemlerde çeşitli “kutsanmış” kelimeler etrafında kabile dansı yapmayı sever. Big Data da böyle bir kavram. Daha yakından bakalım.

Son yıllarda henüz Big Data veya Türkçe karşılığı ile Büyük Veri (biz Big Data demeye devam edeceğiz) kavramını duymayanlar varsa mutlu bir hayatları olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan bizler gibi sektörün içinde yer alan insanlar için artık duymadığımız gün yok.

Maalesef bu kavramın oldukça yanlış anlaşıldığını ve kullanıldığını da gördüğüm için kısa bir yazı ile Big Data ne değildir ve nedir sorularına cevap vermek istiyorum.

Verinin Hayatımızdaki Yeri

1 ve 0'lardan oluşan dijital dünyanın kapıları açıldığı günden bu yana hiç bir an yok ki veri dediğimiz şey küçük bir değeri ifade etsin. Evet bu gün için 10 MB’lık bir dosyayı internetten indirmek milisaniyeler alıyor olabilir ancak 10 yıl önce çevirmeli bağlantılar ile 10 MB gerçekten indirmek için üzerinde düşünmek durumunda olduğunuz bir büyüklüktü.

IBM’in 1956 yılında ürettiği 5 MB büyüklüğündeki sabit disk tören eşliğinde uçağa yükleniyor.

Yukarıdaki fotoğrafa bir bakın. Eminim ki o dönemde bile bu sabit diskin alabileceğinden daha fazla dijital veri üretilebiliyordu.

Pek çok kez gördüğünüzü düşündüğüm ve sürekli güncellenen internetin bir dakikası konulu Infografikleri düşünün. Hatta bir tanesini hemen aşağıya koyalım.

Internetin bir dakikasında neler olup bitiyor ?Muhtemelen bazı rakamlar büyümüş bazıları ise küçülmüş olabilir.

Google’ın kurucularından ve tüm Google şirketleri bünyesinde barındıran Alphabet’in İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt yıllar önce bir konuşmasında şöyle demişti:

“İnsanlığın var olduğu günden 2003'e kadar beş exabyte veri ürettik. Artık bu veriyi her iki günde bir üretiyoruz ve hızımız giderek katlanıyor.”

Tam bu veri seli içinde Big Data kavramının bunları ifade ettiğini söyleyip yazıyı bitirebilirdim ama durum hiç öyle değil.

Neymiş? Big Data şu ana kadar anlattığımız şey değilmiş!

İlginç değil mi? Aslında çılgıncasına her yerden akan veri Big Data kavramının sadece bir kısmı desek daha doğru olur.

Peki, nedir bu Big Data?

Big Data dört başlık ile ifade edilebilecek bir kavramdır. Bunlar;

  • Hacim: Verinin toplam büyüklüğü
  • Hız: Zamana bağlı olarak üretilen veri miktarı ve verinin yayılma hızı (Viral bir Youtube videosunu düşünün)
  • Çeşitlilik: Sözel veri, yazılı veri, görsel veri ve bu üçünün dijital olarak ifade edilmesi ile alıcılardan (sensörlerden) gelen veriler
  • Karmaşa: Twitter’ın zaman akışı, her dakika Youtube’a yüklenen 100 saatlik video, MOBESE kameralarından gelen veriler ve aklınıza gelip gelemeyen tüm kaynaklardan akan karman çorman ne varsa hepsi.

Big Data’nın Genel Tanımı

Kullanıcıları için; yaygın olarak kullanılan donanım ve yazılım araçlarının, kabul edilebilir sürede, yakalaması, takip etmesi ve işleyerek anlam vermesinin mümkün olmadığı kadar çok veri üretilmesi sürecidir.

Yukarıdaki tanımı bir kaç kez okumanızı tavsiye ediyorum.

Yani Big Data bir SÜREÇTİR

Artık Big Data’nın ne olmadığını ve ne olduğunu biliyoruz. Bu noktada yazımızın başlığındaki içeriği verdik. Burada bitirebiliriz. Üstelik çağımızda yazı okumayı pek sevmiyoruz ama gerçekten önemli olduğunu düşündüğüm bir kaç bilgiyi daha aşağıda paylaşacağım.

Big Data Temelde Anlamsız Bir Şeydir!

Eğer elinizdeki veriyi anlamlandıramıyorsanız ki Big Data tanımı gereği zaten bunun üretim sürecini ifade ediyor, Big Data diye diye ortalıkta çığırtkanlık yapmanın hiç bir anlamı yok. Yazımızın girişinde belirttiğim “kutsanmış kelimelik” işte buradan geliyor. İşin felsefesi şu köşede beklesin.

Big Data’ya bir anlam kazandırmak ve değere dönüştürmek için bür sürece ihtiyacınız var.

Big Data’nın Değer’e Dönüşmesi

Bu değere dönüşüm süreci ise insanlar için anlamsız bir veri kümesinden başlayarak Bilgeliğe doğru çeşitli seviyelerden geçen bir yol haritasına sahip.

Artık sadece Big Data’nın ne olup olmadığını değil ona nasıl yaklaşıp kullanmamız gerektiğini de biliyorsunuz ;)

*Bu makale işletmeler ve eğitim kurumları için hazırladığım Big Data sunumundan sadeleştirilmiştir. Dilerseniz Twitter hesabımı da takip edebilirsiniz.