Görselin Kaynağı: macrumors.com

Bir Androidçi’nin iOS ile imtihanı

2 ay önce yaklaşık 5 senelik Android hayatımı mecburiyetten bitirip, iOS (iPhone 6 Plus) ile devam etmek zorunda kaldım. Yeni bir telefon alır almaz, ilk iş o telefonu rootlayıp, eğer Stock ROM’u (telefonun içinde gelen resmi ROM) beğenmezse, xda-developers’dan kendi kullanım şekline uygun bir ROM bulup yükleyen biri olarak, iOS’e geçişim çok sancılı oldu. (Tahmin etmek zor değil.)

Mühendis kökenli biri olarak, günlük hayatımın önemli bir kısmında kullandığım telefonumun ve bilgisayarımın optimum verimliliği vermesi için gerekirse bir duvar kağıdı (wallpaper) için saatlerce uğraşırım/uğraştım/uğraşacağım. Duvar kağıdı olarak kullandığım fotoğraf odaklanmamı ve konsantrasyonumu olumsuz etkiliyorsa neden duvar kağıdı üzerine kafa yormayayım? Yeşil bir duvar kağıdı kullandığım zaman yine yeşil ikonu olan Evernote uygulamasını ekranda bulmakta zorlanıyorsam neden bu ayrıntıya dikkat etmeyeyim?

Gün içinde sıklıkla yaptığım bir eylemi (3G’yi açıp/kapatmak) ekrana üç defa dokunarak yaparken, dokunma sayısını ikiye düşürürseniz bu sizin için büyük bir iyileştirme olur. Android’i neden rootluyorsun diye soranlara verilecek en iyi cevap budur aslında: Kişisel deneyiminizi iyileştirmek. 3 tuşla yapılacak işlemleri 2 tuşa düşürmek. (Sadece bir örnek)

iPhone 6 Plus ile geçen 1 haftanın ardından şunu yazmıştım: “Iphone’un en iyi yönü telefonu daha az kullandırıyor olması, ÇÜNKÜ KULLANIRKEN ACI ÇEKİYORUM.” O an için zikredilebilecek tek olumlu yönü buydu. Telefonu çöpe atacak halim yoktu, son çare Jailbreak nasıl yapılır, yapılması avantajlı mıdır ve benim sorunlarımın çözümü Jailbreak ile halledilebilir mi gibi sorulara cevap aradım ve cevabımı buldum: Hayır. (Bu yazının konusu değil, belki başka yazıda değiniriz)

İşte bu sıfır noktasından bugüne kadar Iphone 6 Plus’ı ehven-i şer (kötünün iyisi) olacak şekilde düzenleyip, kullanmaya başladım ancak yine de Apple’a olan kızgınlığımdan ücretli uygulamaları satın alıp App Store’a para kazandırmak istemiyorum, bu yüzden leş gibi olan Twitter ve Facebook uygulamasına katlanıyorum. (Sinirim geçsin ilk iş Tweetbot’u satın alacam, binecem üstüne, vuracam kırbacı) Lafı daha fazla uzatmadan beğendiğim birkaç uygulamayı, Ana ekranı düzenlerken uyduğum kuralları ve sonucunda ortaya çıkan, şu an kullandığım güncel ekran görüntüsünü paylaşmak isterim.

Uygulamalar:

Overcast: Denediklerim arasında en iyi podcast uygulaması.

Redditor: Her ne kadar Android’teki Relay kadar olmasa da bu da fena değil, Reddit uygulaması.

Pocket: Readability ve Instapaper’dan daha üstün.

Any.Do: Normalde bundan daha iyi To Do uygulamalar var ama sadelik özelliğiyle öne geçiyor.

MindMaple: eksiklikleri var ancak denediklerim içinde en iyi haritalama uygulaması.

Sunrise: Takvim olarak Google Takvimden daha iyi.

QOSHE: köşe yazarı okumak için.

EpisodeTime: Yabancı dizileri takip etmek için en iyi uygulama. (Denediklerim arasında en iyi demekten yoruldum)

PomodoroPro: Ne olduğu belli, açıklamaya gerek yok.

Liner: Okuduğunuz yeri highlight yaptığınızda onu kaydediyor.

IF: IFTTT’in uygulaması.

Genius Scan: Foto çekip tarama yapmak için.

My Study Life: Hoca/öğretmen ve öğrenciler için biçilmiş kaftan. Bütün platformlarda var. Gireceğin lisans/Yüksek lisans ders ve sınıfları, o dersler öncesinde yapacaklarını ve sınavları takip etmek için kullanabilirsin.

Ana Ekranı düzenlerken uyulan kurallar:

Ana Ekran

Kural 1: Ana Ekranı her zaman tek sayfa kullan. (Sayfa çevirmeye uğraşmaktansa ana sayfada bütün uygulamaları gör)

Kural 2: En sık kullanılan uygulamaları klasör dışında tut.

Kural 3: Tek telle hemencecik tıklaman gereken uygulamaları sağ başparmağının taradığı alana koy. (Sağ-lak olduğumdan dolayı)

Kural 4: Bütün sayfayı uygulama ve klasörlerle doldurma, en alt sırada boşluk bırak sayfayı rahatlat.

Kural 5: Benzer renkli uygulamaları birbirine yakın koyma.

Kural 6: Duvar kağıdında resim olmasın, desen (pattern) tercih et ve uygulamalarına kamuflaja neden olacak renkler seçme. (Siyah her zaman iyidir)

Not: Hiç mi iyi yönü yok iOS’in? Var:

1.iOS’e çıkan uygulamaların büyük çoğunluğu, Android’e göre daha özenilmiş ve daha oturmuş uygulamalar. Sadece görsel olarak bile daha iyi hazırlanmış diyebilirim.

2.Sarj kablosu (Lighting) daha kolay takılıp çıkarılıyor.

3.Donanımına göre çok daha hızlı bir kullanım deneyimi sağlıyor.

4.Pil kapasitesine göre pili daha uzun süre gidiyor. Ayrıca telefonu daha az kullandığınızdan kullanım süresi uzuyor :)

Not: Her türlü tavsiye ve görüşe açığım.