Bunca sıkışmışlığın arasından bir nefes: Eşya Kütüphanesi

Birlik ve beraberliğin yokluğunu en çok hissettiğimiz şu günlerde paylaşmayacağız da ne zaman paylaşacağız ha sevgili okur?

Buhran dört bir yanımızı sarmışken, güzel ve pırıl pırıl bir hayalden daha çok neye ihtiyacımız var sanki?

Bağrımızda acılarımızı taşıyıp da karanlığa bir kibrit tanesi kadar bile olsak direnmeyecek miyiz?

Direneceğiz.

Avuçlarımızda hayallerimizle, “o durakta” okulumuza gitmek için, evimize gitmek için biz yine bekleyeceğiz. Bir insan kadar korkarak da olsa biz güzel şeyleri düşleyerek yeni bir dünya kuracağız.

Bak böyle gülümseyeceğiz:

3 pırıl pırıl kadın bu memleketi daha güzel bir yer haline getirmek için kollarını sıvamışlar bile işte. Ve tüketim, harcama deliliklerimize ‘ağır ol be!’ demek için Eşya Kütüphanesi’ni kurmuşlar.

Eşya Kütüphanesi en kısa haliyle çevrendeki insanlarla bir ödünçleşme platformu.

Hani üniversite hazırlıktayken ‘sahilde ben bunu çalar prim yaparım’ deyip aldığın sonra da evin bir köşesinde duran gitarın var ya, işte onu ödünç verebileceğin;

ya da

‘ulan şimdi satın alsam bir daha da kullanmayacağım aslında’ dediğin ama bugün gelen arkadaşlarla acayip keyifle oynayacağın bir oyunu ödünç alabileceğin bir platform.

Ödünç almanın, emanete sahip çıkmanın, ödünç vermenin, gülümsemenin, teşekkür etmenin, ‘estağfurullah ya ne demek!’ demenin, yeni insanlarla tanışmanın ne kadar güzel bir his olduğunu hatırlasana!

Sosyal alışveriş denilen şey internette girdiğin her sitede ‘Satın Al’ butonunu görmek değil; hakikatten tanışarak yapılan, hatta paraya ihtiyaç duyulmayan bir şey olabilir sanki.

Durma, şimdi gir Eşya Kütüphanesi’ne. Üye ol. Çok sevdiğin, bunu aslında herkes okumalı dediğin bir kitabın var ya kütüphanende duran, onu hemen ekle işte siteye. Tanımadığın birinin okumasına vesile ol. Şöyle bir gezip gözüne takılan bir şeyi de ödünç iste hatta. İnan insanların çok fantastik hobileri var :).

Bitmedi.

Fongogo’da bir proje açmış Eşya Kütüphanesi ekibi.

Oku sayfayı. Aklına yatarsa(ki yatacak, biliyorum) cüzdanının el verdiği kadar sen de destek ol. Paylaş etrafındaki insanlarla bu bilgiyi.

Hadi!

Lütfen!

Kıçımızın üzerinde oturuyoruz, bari oturmayanlara bir omuz atalım yahu.

— — —

PS: Bir süredir ara vermiştim yazmaya. Hayat gailesi işte. Derken hepimizin boğazına bir öküz daha oturuverdi. Böyle zamanlarda hep Ayşen Aksakal(@temcikterelelli )’ın Bavul Dergi’de yazdığı ‘Durursak Biteriz’ yazısı geliyor aklıma. Durmayalım n’olur. Böyle paylaşmaya değer gördüğünüz ne varsa yorumlara yazarsanız pek sevinirim.

Geri bildirimler için de Twitter’da @aykutbal üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere sayın okur. Ölmeyelim. Daha çok işimiz var.