‘‘Bir at dört nala koşarken dört ayağı birden aynı anda yerden kesilir mi?’’

İngiliz fotoğrafçı Eadweard Muybridge, birden fazla kamera kullanarak yaptığı hareket incelemeleriyle bilinen fotoğraf tarihinin en önemli isimlerinden biridir. İlginç bir kayıt yöntemiyle sinemanın ilkel halini bulan kişi olarak tarihte adından söz ettiren Muybridge 1800'lerde Kaliforniya valisi ve yarış atları sahibi Lelan Stanford tarafından ‘‘Bir at dört nala koşarken dört ayağı birden aynı anda yerden kesilir mi?’’ sorusunun cevabı için görevlendirilir. (Tarihte bu soru üzerine çoğu insanın bahisler oynadığı bilinmektedir.)

Bu sorunun cevabını bulabilmek için Muybridge, demiryolu mühendisi olan John Isaac’ın da yardımıyla 24 fotoğraf makinesinden oluşan bir düzenek kurar ve 1/1000 enstantane hızıyla bu soruya cevap verebilecek görüntüyü elde eder.

Atın bir tek uzun adımının 10–12 poz fotoğrafını çeken Muybridge bir atın dört ayağının aynı anda havalandığı görselleriyle birlikte kanıtlamayı başarmıştır.

Aşağıda Eadweard Muybridge tarafından 1878 yılında ‘‘Kolodyum Tekniği’’ kullanılarak elde edilen bir atın hareket halindeki görüntüsüne bakmaktasınız.

Muybridge’in insan hareketlerini parçalara bölerek fotoğraflaması sonucunda elde ettiği binlerce kare, zamanının bilim insanları-ressamları için zengin bir kaynak oluşturmuş ve sinemanın ilk adımları onun sayesinde atılmıştır.

Muybridge’in aynı anda çekim yapan 24 fotoğraf makinesiyle elde ettiği diğer çalışmaları.

Dancing Woman
(1881)

dört ayak üzerinde yürüyen paralitik çocuk
Phenakistoscope diski (1893)
Vals