*Birleşmiş Gezegenler Federasyonu

Facebook Federasyonu

Bu hafta F8'in kapsadıklarını okuduktan sonra bir şey netleşti: Sosyal ağ olan Facebook artık o kadar da ilginç değil. Bence henüz tam olarak farkında olmasak da zirvenin diğer yanındayız. Facebook’un artık ilginç olan kısımları Messenger, Instagram, WhatsApp ve Oculus.

Onlar da yavaş yavaş Facebook’a dönüşüyorlar. Ürünlerden oluşan bir federasyon bu, sosyal ağ akışı değil.

Bence bir gün geriye dönüp bakacak ve Facebook’un, Apple’ın da olduğu gibi, başkaları yapmadan kendini parçalayana dek iyi iş çıkardığına inanacağız. Ve bunu da akıllıca bünyelerine kattıkları şirketlerle yaptılar — herkesin unuttuğu gibi, Messenger bile sonradan alınmış bir şirket. Snapchat’i de satın alabilseler nasıl olurdu bir hayal edin…

Beni şaşırtan şey, teknoloji devlerinin bu modeli takip etmiyor oluşu. Evet, hepsi şirket satın alması yapıyor, ama inandıkları ürünleri satın almaları gerekiyor, sonrasında onlara gelişmeleri için gereken kaynakları sağlamaları ve kendi hallerine bırakmaları. İdeal olarak, çok sıkı olmasa da bir bağ olması gerekir. Her zaman başarılı olmayabilir tabii. Ama bu model zorla entegre edip şirketin bir parçası haline getirmeyi denemekten daha iyi sonuç veriyor gibi gözüküyor.

Kafamdaki en büyük soru işareti Facebook’un bu yeni Facebook Federasyonu’nu yeterince hızlı paraya çevirip beklenen büyük sosyal ağ çöküşünün önüne geçip geçemeyeceği.

Açık olmak gerekirse, 1.5 milyar aktif kullanıcıyla Facebook yakın zamanda hayatımızdan çıkacak gibi durmuyor. Ama ana platformun er ya da geç yavaş yavaş düşüşe geçeceğine eminim. (Bunu kabul edip etmeyecekleri meçhul çünkü Messenger kullanıcıları teknik olarak Facebook kullanıcısı ve tanıdığım bir çok insan sadece Messenger’ı kullanmak için masaüstünde Facebook açıyor.)

Evet, insanlar yıllardır bu konuda tahminler yürütüyor. Ve her zaman yanıldılar. Ama gerçekte Facebook ölmüyor, bütünlüğünü yitiriyor. Yavaş yavaş ama kesinlikle.


Bizi Takip Edin