Minority Report (2002)

Gelecekteki Uygulamalar

Görüşlerimi ve tahminlerimi paylaşmak istiyorum:

  1. Kesinlikle web tabanlı olacaklar. Güncelleme işlemleri neredeyse olmayacak. Bir background reload ile yeni sürümü görmüş olacağız.
  2. Browserlar çağına hoşgeldik.
  3. Server dediğimiz işletim sistemli vm’ler de kalmayacak. (Bknz: Serverless Architectures ) Container mantığı iyice her yerimizi saracak.
  4. Uygulamaların hepsi UI<->API gibi mimarilere geçecek. Frontend developerlar backend ihtiyaçları için çok fazla miktarda alternatif bulacak.
  5. Her developer javascript’i çok iyi bilmek durumunda kalacak. Bu trendi yakalayamayanlar muhtemelen başka dallara kayacak.
“Önümüzdeki beş yıl içinde bu salondaki her geliştiricinin JavaScript’i derinlemesine öğrenmesi gerekecek.” #

6. Veritabanlarını kurmak yerine servis olarak kullanmayı tercih edeceğiz.

7. Ölçeklemeyle ilgili konularda “Scalability Engineer” diye meslek dalları daha bir öne çıkacaklar ve ciddi para kazanacaklar.

8. Masaüstü yazılımlar tarihe gömülecek.

9. Dosya sistemleri yerine object storage’lar tamamen piyasayı ele geçirecek fakat biz bu dosya sistemini bir API/servis üzerinden kullanmayı tercih edeceğiz. Yerel dosya saklama devri bitecek.

10. Haber/bilgi paylaşma ağları yükselişini sürdürecek. ProductHunt ve HackerNews gibi platformlar çok daha önemli hale gelecek.

11. Bot’lar daha da akıllandığı için destek hizmetleri ucuzlayacak, insanlara insanlardan daha yardımcı olacaklar. Bu konuda Bot’unuzu bu konudaki okullara gönderip eğitmenlere tonla para akıtacaksınız.

12. Torrent yasal hale gelecek. Yayıncı firmalar bir şekilde kiralama yöntemini bulacak

13. İnternet üzerinden yayın yapan TV sayısı karasal yayın yapanların çok üstüne çıkacak. Bu yüzden streaming yayıncılık alanındaki yazılımlar/mobil uygulamalar patlayacak.

14. Mini işletim sistemleri olacak.

15. IoT cihazlar yeni web ziyaretçilerimiz olacak. İstatistiklerimiz buna göre şekillenecek ( 100k insan gösterimi, 34k IoT gösterimi)

benden bu kadar