Girişimci, Yatırımcı Olmak, Insan Olmak

aklıma takılanları yazdım yine…

Bir süredir yazmaya fırsat bulamıyordum, açıkcası yoğunluktan değil ama yazacak birşeyler bulamıyordum, hem hala geçmeyen omzumun ağrısı, hem yeni girişimimin lansmanının yaklaşması kafamı fazlasıyla doldurdu sanırım son zamanlarda.

Allah rahmet eylesin, geçtiğimiz günlerde Zeki Alasya’yı kaybettik. Onun bir videosunu izledikten sonra bu yazıyı yazdım. Kopya çekmişsin demeyin, esinlendim sadece. Buna benzer bir yazıyı 3–4 hafta önce de yazmak istemiştim zaten.

Zeki Alasya önemli olan iyi oyuncu olmak değil, iyi insan olmak demiş. Ne de güzel söylemiş. Ben de bunu içinde bulunduğum alan için söyleyim.

Önemli olan iyi bir yatırımcı olmak veya iyi bir girişimci olmak değil, iyi insan olmak.

Bunu söylememin sebeplerini de tek tek sıralayım. Son 5 yıldır girişimcilik ekosistemini yakından takip etmemden dolayı fazlasıyla bilgi, dedikodu, söylenti kulağıma geldi. Bazıları doğru, bazıları yanlış olabilir ama şunu unutmamak lazım, girişimcilik ekosistemimiz oldukça küçük, o yüzden herkes her şeyi en az bir iki haftada duyuyor. Zaten girişimcilik ekosisteminde insanların birbirine uzaklığı 2 bağlantıyı geçmiyordur (birine ulaşmak için en fazla 2 kişiye ihtiyacınız var) Duyduğum bazı şeyleri üstü kapalı şöyle anlatayım;

 1. Sırf o sektörü öğrenmek için yatırım yapmayacak olsa bile girişimciyi çağıran yatırımcılarımız var.
 2. Bir girişimciden duyduğu projeyi başka bir girişimciye yaptıran yatırımcımız var, birbirini dolandıran girişimci ortaklar var.
 3. Bir sürü soru sorup cevap verdiğinizde size teşekkür bile etmeyen girişimci adayları var.
 4. “Sizin görüşleriniz çok önemli” diyip sonra hiçbir görüşünüzü dikkate almayan girişimci adayı var.
 5. Girişimciyi ayağına çağırıp bir çay bile ısmarlamayan yatırımcımız var(mış).
 6. Portföyündeki girişimleri kötü gitse bile “süper gidiyor, hatta unicorn olmak üzere” diyen yatırımcımız var.
 7. Önüne gelen her girişime “bu tutmaz, bakın buraya yazıyorum” diyen girişimci adaylarımız var (hem de yüzlerce).
 8. Konferanslarda konuştuğunuz zaman “ya bu adam da çok bir şey başarmış gibi sürekli orada burada konuşuyor” diyen, hiçbir yerde konuşma yapmadığınızda da “ya bu adamın da bir tarafı kalktı iyice, çağıranda suç” diyen ekosistem oyuncularımız var. (Mart-Nisan-Mayıs aylarında 9 konferans talebini reddettim, biraz dinlenmek iyi geldi açıkcası)
 9. “Yatırımcı trafiğimizi iyi sansın” diye Alexa’da yüksek sırada gözükmenizi sağlayan sitelerden trafik satın alan girişimciler var.
 10. Girişimci toplantı yapmak istediğinde 3 ay sonrasına toplantı atan yatırımcılarımız var (3 ay 7x24 doluysanız, bir problem vardır).
 11. Birbirinin konuşmacısını, mentorunu ayartan ekosistem oyuncularımız var.
 12. Birden çok ağa mensup olup girişimciye farklı tekliflerle gelen melek yatırımcılarımız var.
 13. Girişimciye destek oluyorum diyip yatırımın %70'den fazlasını ayni desteklerle sağlayan melek yatırımcılarımız var…

var da var… Bitmiyor bu dedikodular, söylentiler.

Naçizane tavsiyem şu; sosyal medyada da, günlük koşuşturmada da samimi olun, dürüst olun, sektör zaten küçük, herkes her şeyi duyuyor, zaten ülke olarak yeterince kutuplaştık, bir de girişimcilik ekosisteminde kutuplaşmayalım. Iyi insan olalım, iyi bir girişimci veya iyi bir yatırımcı olmasak da olur.

not 1 : Hata yaptığımda beni de uyarmayı unutmayın.

not 2: Lütfen bu yazıdan “ekosistem bitmiş” gibi bir çıkarımda bulunmayın, sadece aklıma takılanları yazdım. Ekosistemimizde süper insanlar da azımsanamayacak kadar çok.

Nur içinde yat Zeki Alasya.

Like what you read? Give Serkan Ünsal a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.