Haber Kuruluşlarından Mobil Habercilik Tavsiyeleri

Mobil, tüm sektörlerde olduğu gibi basın sektörünü de hızla dönüştürmeyi sürdürüyor. Son bir yılda mobil internet kullanımı Türkiye’de %179, küresel bazda %67 arttı. Mobil internet tüketiminin bu kadar artması haberi tüketicilerinin de masaüstünden neredeyse vazgeçip gelişmeleri akıllı telefonlarından takip etmelerine yol açıyor.

Uluslararası medya başta olmak üzere büyük haber kanalları ve ajansları cep telefonlarına yönelik haber üretimine hız verirken bir yandan çalışanlarının yani habercilerin büyük ekipmanlar yerine akıllı telefonlarla haber, video, fotoğraf ve içerik üretimini artırmaya çalışıyor.

BBC, The Telegraph gibi bir çok gazeteciyi çalıştıran haber kuruluşları kendi akademilerine mobil habercilik kurslarını çoktan dahil etti bile.

Aşağıda derlemeye çalıştığım tavsiyeler RTE, BBC, Sky News, Al Jazeera gibi büyük haber kuruluşlarında çalışan profesyonel (mobil) habercilerin ve eğitmenlerin, mobil ile çalışırken dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çektikleri ipuçlarından oluşuyor. Umarım faydalı olur.

Mobil Habercilik sunumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İrlanda’nın resmi yayıncısı RTÉ‘den mobil muhabir Glen Mulcahy 24 Temmuz’ta Journalism.co.uk tarafından düzenlenen mobil habercilik eğitim kursunda mobil muhabirlere en önemli beş önerisini sıraladı.

Mulcahy’ye göre:

Eğer iPhone veya iPad’iniz varsa cebinizde küçük ama tüm özellikleriyle kendi stüdyonuzu taşıyorsunuz.

Mulcahy’nin 5 önerisi:

Zoom yapmayın, yakınlaşın

iPhone’da optik zoom özelliği yok. Zoom yaptığınız zaman görselin parçalarını büyütüyor ve kalitesini düşürüyorsunuz.

“Ne kadar zoom, o kadar kötü fotoğraf” diyen Mulcahy zoom özelliğinin ancak kaydedilmekte olan görüntüye yaklaşmanın tehlikeli veya imkansız olduğu durumlarda kullanılması gerektiğini ifade ediyor.

Mulcahy bunun yerine telefonunuz için zoom özelliği olan lensleri satın almanızı öneriyor. Sony QX10 optik zoom bunlardan biri olabilir.

Diğer cihazların aksine eğer cep telefonunuzla çekim yapıyorsanız mümkün olduğunca yakınlaşın. Görüntüsünü kaydedeceğiniz alana yakınlığınız oluşturacağınız prodüksiyon için çok önemli.

Görüntüsü kaydedilen obje veya olaya en az bir metre yakında olmak hem görüntü hem de ses kalitesi için en iyi sonuçları verebilir.

Telefonunuzu uçuş moduna alın

Telefonu uçuş moduna almamak ses kaydınızı tamamen yok edebilir. Önemli bir röportaj veya açıklama sırasında ses kaydı alırken birinin sizi araması hoş olmadık sonuçlar doğurabilir. Bunların en başındaysa kaydettiğiniz bütün sesin hafızaya alınmadan silinip gitmesi geliyor.

Ses kaydı alırken yapılması gereken bir diğer şey kulaklık kullanmak.

Kayıt alırken telefonu yan tutun

Akıllı telefonla başarılı bir video kaydı almanın olmazsa olmazı telefonu yan tutmak. Dik tutarak kayıt almak etrafta olan biten bir çok önemli ayrıntıyı kaçırmanıza, video kaydına onları sığdıramamanıza neden olur.

Tecrübelileri takip edin

Mulcahy yalnızca akıllı telefonla çekilen filmlerden oluşan film festivallerini (Cinephone gibi) veya Flickr’da yalnızca cep telefonuyla çekilen fotoğraflardan oluşan listeleri takip etmenizi öneriyor:

Akıllı telefonlar sadece bir cihaz, asıl sanat onu tutan ellerde olmalı

Sky News muhabiri Nick Martin Journalism.co.uk’a verdiği röportajda şöyle diyor:

Bazen büyük ekipmanları yanınızda taşımak istemediğiniz hikayelerle karşılaşırsınız. Ayaklanmalar, protestolar veya dikkatli davranmanızı gerektiren yerlerde yaptığınız çekimler büyük kameralar yerine daha küçük ekipmanları zorunlu kılar.

Telefonu sabit tutun

Martin, kaliteli bir canlı yayın için ilk önceliğin telefonun sabitliği olması gerektiğini söylüyor. Eğer akıllı telefonla yapılan bir canlı yayın, telefon yeterince sabit tutularak yapılmıyorsa görüntüde oluşacak olası sarsıntılar bu yayının halktan biri tarafından yapıldığı izlenimi verecektir.

Çekim yaparken telefonu sabit tutacak tripod veya Gorillapod kullanabiliriz. Böylece ekipmanımızı görüntüyü sabit tutarak alabileceğimiz yerlere bitiştirmemiz veya bağlamamız mümkün olabilir. Sarsıntısız bir görüntü elde etmek istiyorsanız sokakta ilerlerken telefonu tripod veya bir gorillapod ile sabitleyebileceğiniz, duvar, posta kutusu gibi detaylara dikkat etmeye çalışın.

Ses

Görüntüyü sarsıntısızca kayda almak veya canlı yayınlamak için uygun ortamı yakaladıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta sesin kalitesi. Çoğu telefonun kendi dahili mikrofonu yeterli kaliteyi yakalamanızı sağlayacaktır ancak canlı yayında röportaj yapmak istiyorsanız, Martin akıllı telefonlar için kullanılabilecek harici mikrofon takımı edinmenizi öneriyor.

L’Echo muhabiri Nicholar Baquet’nin mobil habercilik için kullanışlı araçları listelediği yazısına göz atılabilir.

Bağlantıda kalmak

BBC mobil habercilik eğitmeni Marc Settle elde edilen görüntünün bir an önce haber merkezine gönderilmesinin oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Bu yüzden alandayken iyi bir sinyal yakaladığınız veya WiFi bağlantısı bulunan yerler iyi tespit etmek gerektiğini söylüyor.

Bir görüntü içerisinde ne kadar çok hareket varsa o görüntü daha çok veri yer ve göndermek daha meşakkatli olabilir. Bu yüzden görüntüyü sarsıntısız almak daha da önemli.

Ayrıca Martin internet üzerinden canlı yayın yapmanın her zaman kolay olmadığını ifade ediyor. Çekim yaparken cep telefonu aramalarını başka bir yere yönlendirmenin de önemli olduğunu, aksi halde internet bağlantısının kopabileceği uyarısında bulunuyor.

Doğru uygulamayı seçmek

Kaydettiğiniz video ya da ses ne olursa olsun doğru uygulamayı seçmek çok önemli. Settle’ın aktardığına göre BBC canlı ses aktarımı için Luci Live uygulamasını kullanıyor, ancak bu uygulamanın App Store’daki fiyatı 500 TL civarında ve en pahalı uygulamalardan biri.

Canlı yayınlar için Report-IT daha ucuz bir seçenek ve tabii ki canlı ses ve video aktarımı için Skype da kullanılabilir.

Ayrıca Settle, canlı video aktarımı için Bambuser’i öneriyor. Skype doğrudan canlı yayın yaparken, Bambuser çekilen kaydı aynı zamanda telefonun hafızasında da tutuyor.

AJ+ Ferguson’da hangi araçları kullandı?

Al Jazeera’nın yeni dijital haber ajansı projesi AJ+ kapsamında çalışan muhabirlerin Ferguson olaylarında çekim yaparkeniPhone için kullandıkları araçlar şöyle:

Originally published at matakanfoca.com on December 29, 2014.