Haziran Seçimleri ve Baraj Umudu

Bu konuda (baraj kaldırılmadan önce) yapılacak birşeyin olduğuna inanıyorum.


Türkiye çok partili döneme geçtiğinden beri seçimlerin hepsinde temsil edilme sorunu sonucuyla karşılaştı (Ondan önce temsil edilme sözkonusu bile değildi).

Dünyada seçim barajları

7 haziran yaklaşırken, yine bu şekilde sonuç alınacak bir seçime yaklaşıyoruz. Bu yazıda özellikle bir parti ile ilgili taraf olmadan, fikirlerimi anlatmaya çalışacağım.

Yıllardır oyların konsolide edildiği, aman x partisi barajı geçemez o yüzden y partisine oy ver laflarının konuşulduğu seçimler yaşadık.

Önümüzdeki de tamamen aynı şekilde yaşanacak bir seçim olacak.

Artık 29 yaşında ve aslında bu ülkenin en çok üretim beklediği bir birey olarak, bu konuda (baraj kaldırılmadan önce) yapılacak birşeyin olduğuna inanıyorum.

Kısa dönemli, yarı çözümler yerine, uzun dönemli ve kendimize göre tam çözüm olduğuna inandığımız şekilde hareket etmemiz gerekiyor.

Tüm hayatımız boyunca çeşitli şeylerden etkilenerek görüşlerimiz ortaya çıkıyor ama son gün geldiğinde baraj korkusu yüzünden bu görüşlerimize en çok uyan partiye oy veremiyoruz.

Bu yönlendirmeyi tabiki bundan faydalanmak isteyen partiler, insanlar daha önceki dönemlerde getirdiler. Çok akıllı olduklarını düşünüyorlar ve hala bu yönlendirme zorlamasıyla oy topladıkları için çok memnunlar.

Ben de aslında bu zorlamaya daha önce boyun eğmiş ve ona göre oy vermiş biriyim.

Bu sefer daha kapsamlı düşünme fırsatı buldum ve artık barajın varlığını düşünmeden oy vermeye karar verdim.

Bunun sebebini de çok basit bir şekilde anlatayım.

Eğer baraj korkusuyla oylar yine konsolide olursa, gelecek iktidar, nasıl olsa barajı kaldırmayacak ve sonraki seçimde yine baraj yüzünden oyların bu şekilde verilmesi gerekecek.

Baraj korkusu olmadan verilen oylar, belki yine, baraj altında kalacak partilere dağılacak ama eskisi gibi Türkiye çapında 0.32% oy almayacaklar.

O oranlar 3–4% seviyelerine çıkacak.

Sonraki seçimlerde bu seviyeler, baraj kalkmamış olsa bile, oy verenleri cesaretlendirecek ve insanlar gerçekten kendisine en yakın hissettiği partiye oy verebilecekler.

Seviye 9–10% lara çıktığı zaman artık meclis içerisinde baraj yüzünden yıllardır içeriye girememiş birçok parti olacak, bu partiler barajın hemen kaldırılması için uğraşacak.

Tüm bunlara karşı söylenebilecek, “ama o zaman iktidar partisi yine tek başına iktidar olacak, en azından onlara karşı birleşelim” argümanına karşı da basitçe şu söylenebilir;

Kısa dönemli içinize sinmeyen ama sırf iktidardan kurtulmak için yapılan bu hareket hiçbir zaman size hayal ettiğiniz Türkiye’yi vermeyecektir. Bu çapta sorunları çözmenin yolu temelden başlar ve uzun zaman alacak çalışmalar sonucunda ortaya çıkar.

15 senedir bu konsolidasyon deneniyor, her seçimde iktidar’a karşı 1 veya 2 partide birleşme çağrıları yapılıyor. Bugüne kadar hangisi işe yaradı?

Ana akım partiler dışındaki partilere oy vermek isteyenler bence artık, barajı kaldırılması ve etnik olmayan azınlıkların da temsili için, “oy boşa gitmesin” diye verdikleri oyları artık içlerine sinen partilere vermelilerdir.

Barajı geçemez korkusuyla verilemeyen her oy, aslında bu ülkenin insanlarına mutsuzluk ve tatminsizlik olarak geri dönmektedir.

Bir yerden başlamak lazım, barajsız seçim görme dileğiyle.

TRT’nin yayınladığı, her partinin 10 dakika süre aldığı yayın. Tüm yayınları ayrı ayrı izleyebilirsiniz.

https://eksisozluk.com/entry/51849111