İçerik aşırıp “Afedersin” diyememek…

GÜNCELLEME:

En son trollük ile suçlanmıştım:

Şimdi de engellenmişim:

Tüm bunlar “lisansa dikkat etmemişiz, özür dileriz. Şimdi kaldırıyoruz” dememek için.


ESAS YAZI:

Bildiğiniz üzere, 2011 ile 2016 yılları arasında Türkçe popüler bilim yazınına kayda değer katkılar sağlayan Açık Bilim, yazılarının okunması, ‘kurallara uygun olarak’ paylaşılması amacıyla arşivini hâlâ açık tutuyor.

Bir vesileyle bir Açık Bilim yazısını Google’da arattığımda, Onedio adlı sitenin bir yazımızı doğrudan doğruya kopyaladığını, yazar adını sildiğini, yazının tamamını verdikten sonra “haberin devamı için tıklayın” gibi komik bir bağlantı verdiğini gördüm. Her şeyden önce bizim lisansımız ticari kullanıma izin vermiyor! Versek bile, paylaşma kurallarına uygun değil.

Twitter’dan epey ‘sitemkâr’ bir biçimde ifşa ettim bu aşırmayı…

Akabinde Onedio CEO’su Kaan Kayabalı tarafından TATAVA yapmakla, şov yapmakla suçlandım.

Kayabalı’na göre bu bir ŞOV’du çünkü yazı 5 yıllıkmış. O zamanlar botlar alıyormuş zaten bunu. Mail atsak kaldırırlarmış. Bu yaygara nedenmiş?

Yani Kayabalı’na göre, onlar bize sormadan, e-posta atmadan içeriğimizi aynen aşırabilecekler. Lakin biz kaldırmalarını e-postayla rica etmek zorundayız. O da yazımızla karşılaşırsak…

(YAZININ SONUNDA AÇIK BİLİMDEN AŞIRILMIŞ YAZILAR DİYE KOCAMAN BİR LİSTE EKLEDİM)

Yani “afedersiniz, botlar almış, kalmış, hemen siliyoruz” değil. “Niye mail atmıyorsun kardeşim? Niye şov yapıyorsun?”

Daha sonra da “neden yaygara koparıyormuşum? ‘Hayırdır’ deseymişim ya”.

Yani tepki verdiğimiz ama bunu da aşıranın arzusuna göre vermediğimiz biz suçluyuz :) Hırsızın hiç suçu yok. Tam memleket havaları.


Sonrası daha da kötü! “2012'de BETA olduğu için” açıklamasına karşı 3 yıl önce paylaşılmış başka bir içerik örneği verdik (Kerem Kaynar, “Adresini Bilmiyorum Sevgilim” yazısı aynı şekilde aşırılmıştı).

Açık Bilim yazarları, sevenleri ve namuslu, dürüst insanlar tepkilerini ortaya koyduktan sonra bu defa da yazının hiç yayınlanmadığını, içerik geliştirmek için konduğunu iddia etti CEO.

“YA YIN LAN MA YAN” diye de hece hece anlattı bize sağolsun.

Lakin biz unuturuz… Arşiv unutmaz. İşte Kerem Kaynar’a ait ‘Adresini Bilmiyorum Yazısı’ kültür haberleri manşetinde:

Yayımlanıp yayımlanmaması da beni ilgilendirmiyor bu arada.

Bu siteye 3 milyon dolar yatırım alınırken “İçerik sayısı: XXXX” dendiğinde o sayıya benim içeriğim dahil miydi? Dahildi.

Google indexlemesinde benim içeriğim taranıyor ve sitenin arama motoru performansı artıyor mu? Artıyor.

Ayrıca yazılarımız da yayımlanmış. Arama motorundan ulaşılamıyor diyor da… Ben nereden ulaştım sanıyor acaba?

Başka bir intihal örneği, daha da önemlisi intihale mahçubiyetle yanıt vermek yerine üste çıkma örneği olarak, bu platforma yazıyorum bu diyaloğu.

Özel yazışmalar olmadığından paylaşmakta beis görmüyorum. Neticede herkesin önünde gerçekleşen yazışmalardı.

Bu arada… Yeni bir site açarsanız Serdar Başeğmez’in şu taktiğini bir deneyin derim:


Açık Bilim’den Aşırılmış Yazılar Listesi:

Oooo… Tekrar yaygara suçlaması.

Öncelikle, arama motorlarından ulaşılamadığı iddiasına karşın şunu bir koyayım. Bunların hepsi Açık Bilim’den aşırılmış yazılar ve bir kısmı. Dahası da var.

Mesela şu bizzat benim şahsıma ait bir yazı… Altta adım yok. Yazının tamamı verilmiş. Biyografimi silmemişler ama adımı silmişler :) Sonunda da bağlantı vermişer “haberin tamamı” diye. Hangi tamamı? Aradaki fark sadece benim ismim :)

Şu aşağıdaki yazı ise telifli bir yazı… Biz Açık Bilim olarak Dr. Karl S. Kruszelnicki’den izin aldık. Telif hakkı korunan bir yazı… Ama Onedio affetmemiş!