İçimizdeki canavar

Intel Türkiye’nin pazarlama müdürüymüş adam. Yeğeninin yüzüne asit fırlatmış. Çocuğun bir gözü kör olmuş. Yüzü yanmış. Haberin diğer detayları şurda: https://tr.instela.com/kapitalizm---14690193

Bir bilimsel araştırma facebookta başkalarının mutlu anlarını görmenin insanları depresyona soktuğunu belirtiyordu sonuç bölümünde. Aşağı doğru her kaydırma, her bir paylaşım birilerinin bir şeyleri görmesini sağlamak için sıklıkla. Kimseye ilham vermek veya sevinçleri üzüntüleri paylaşmak adına değil. Herşey oradaki like sayılarını arttırmakla ilgili. Yapılan diyet, yenen yemek, gidilen tatil, okunan kitap bile sosyal medya üzerinden yansıyınca materyalleşiyor. Etrafa belirli bir meta değeri üzerinden arz ediliyor. O ortaokuldaki lisedeki barbour giyerek övünen ruh hastaları büyüdü ve “kocişleriyle pompiş keyfi” paylaşıyorlar. https://eksisozluk.com/genc-evlilerdeki-olaganustu-kiroluk--2272487?p=4

Hayatlarını repütasyon üzerine kuran manyak, psikopat, ruh hastalarıyla birlikte yaşıyoruz. Elde edecekleri para, keyif alarak mutlu olmak adına değil. Onlar için keyif, paylaşmak, hayatlarını dahi metalaştırıp piyasaya arz ederek, değerini artırmak üzerine kurulu.

Metalaşarak dolaşıma giren her şeyin, meta değeri artar maddeleşir, ancak özünden koptuğu kadar da özüne yabancılaşır. Marketten para verip aldığın yoğurdun, evde binbir emekle mayaladığın yoğurtla ne içerik olarak ne de sağlığa fayda olarak alakası yoktur. Hayatlarımızda yaşadığımız her anı da bu şekilde maddeleştirmemizi körükleyen sosyal medya bağımlılığı, yaşadığımız anları da dolaşıma sokuyor ve like para birimi şeklinde borsada arz ve talep görmesini sağlıyor.

Bu şekilde insanlıktan çıkıyoruz. Düşünmeden yediklerimizi paylaşarak. Ya da midpointe gidiyosan bundan banane kardeşim. Yahu aç insanlar var dünyada, sen yediğin yemeğin, gezdiğin yerlerin resmini paylaşıyorsun, utanmadan sıkılmadan. Nazar değer diye bişi vardı bu toplumda. Ya da “nispet yapar gibi” diye bir deyim. Paylaşma kardeşim. Paylaştıkça daha da fakirleşiyorsun, insanlıktan çıkıyorsun. Senin içinden de 3,5 yaşındaki çocuğa asit atan kapitalist bir manyak ortaya çıkıyor.

Yapma.