İnternette Size Uygun İçeriğe Rastlama Rehberi

Aykut Kale
Dec 27, 2015 · 5 min read

Belki uzun zamandır internette kaliteli bir yazı veya videoya denk gelmediniz, her internete girdiğinizde hep aynı kişiler, aynı web siteleri, aynı uygulamaları döndürdünüz. Önünüze güzel ve ilginizi çeken bir yazı çıksa okursunuz ama, hepimiz üşengeç varlıklarız, gidip kaliteli bir şey bulmaya üşeniyoruz, onun yerine keşke size uygun okuyacağınız izleyeceğiniz bir şey önünüze gelse güzel olmaz mı?

İşte bu yazıda birkaç küçük tavsiyeyle ilginizi çeken şeylerin nasıl siz hiçbir şey yapmadan önünüze geleceğini anlatacağım.

Facebook

Ana sayfanızda her seferinde önünüze çıkan şeylerin hiç mi hiç ilgilenmediğiniz ilkokul arkadaşınızın, sevdiğiniz ama hiç de ilginizi çeken şeyler paylaşmayan markalarla dolu olmasından nefret ettiğinizi, her seferinde gitmediğiniz etkinliğin davetini paylaşan arkadaşlarınızın bildirimlerinden bıktığınızı biliyorum.

Image for post
Image for post
Cepten 1 günde yaklaşık 14 kere Facebook’a giriyoruz ve her seferinde ortalama 2,5 dakika Facebook’ta zaman geçiriyoruz. O zaman neden bunu daha verimli kullanmayalım?
Image for post
Image for post
  • Daha sık görmek istediğiniz arkadaşlarınızı ve sayfaları Facebook’a bildirin. Örneğin müzik mi ilginizi çekiyor, bu konuda mı kendinizi sürekli gündemde tutmak istiyorsunuz? İlgilendiğiniz müzik ile ilgili içerik paylaşan ya da müzik hakkında bilgili olduğunu düşündüğünüz bir arkadaşınızı “Yakın Arkadaşlar”ınıza (Close Friends) ekleyin ya da onun iletilerini zaman tünelinizin en başında görün (See First). Böylece daha çok müzik ile ilgili içerik önünüze düşsün. Veya bir arkadaşınız ilginiz olmayan konular mı paylaşıyor, onu kısıtlı arkadaşlara ekleyin. Bunu yapmak bir kişinin profiline girmek kadar kolay.
Image for post
Image for post
  • İlginiz olan konularda yazılar yazan web sitelerinin Facebook sayfalarını like edin, ilgilendiğiniz konulardaki kişileri takip edin, burada da benzer şekilde ayarları yapın, hatta birkaç defa özellikle girin sayfalarına yazılarını tıklayın okuyun, beğendiklerinizi like edin, bir süre sonra göreceksiniz ana sayfanızda ilgili sayfalar sıkça çıkmaya başlayacak.

Twitter

Twitter, Facebook’un aksine takip etme üzerine kurulu olduğu için ister istemez ilgi alanınıza göre siz içerik takip ediyorsunuz zaten ancak burada da ilgili olduğunuz içeriğe ulaşmak için birkaç küçük ipucu var.

Image for post
Image for post
İlgili profile gidip oradaki çark sembolüne tıkladıktan sonra bildirimleri açabilirsiniz.
  • Twitter’da en önemli şey uzmanından direkt bilgi almak. Örneğin ilgilendiğiniz konu basketbol ve basketbol üzerine içerik okumak, görmek istiyorsunuz. Zaten Twitter’da basketbol ilgili hesapları, iyi basketçileri, yorumcuları vs. takip ettiğinizi düşünüyorum. İlginizi çeken ve sizin kişisel gelişiminizi olumlu yönde etkileyecek ve günde abartılı sayıda tweet atmayan Twitter kullanıcıların mobil bildirimlerini açın. Bir anda ilgili olduğunuz konuda gün içinde size bildirimler gelmeye başlayacak bir süre sonra o konuyla ilgili gündemi daha yakından takip etmeye başladığınızı fark edeceksiniz.
Image for post
Image for post
  • Twitter’da ikinci en önemli şey, doğru uzmanı takip etmek. Twitter ana sayfasında who to follow kısmında size hali hazırda takip önerileri sunuyor. Buradan ilginize göre öneriler görebilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra Twitter’ın bir başka özelliği birini takip ettikten sonra takip ettiğiniz hesabın özelliklerine göre size benzer öneriler sunması. Bunun için Seçenekler>Bildirimler>Email’e geldikten sonra Yakın Zamanda Takip Ettiklerime Göre Öneriler seçeneğini işaretlemek (1) yetiyor. İşaretledikten sonra birini takip ettiğinizde mailinize takip ettiğiniz kişiye göre öneriler içeren mailler almaya başlayacaksınız. Özellikle bir konu hakkında araştırma yapıyorken veya o konu hakkındaki içerikleri sürekli bir şekilde gündeminizde tutmak istiyorsanuz o konu hakkındaki uzman hesapları bulmak açısından çok işe yarar bir özellik.
Image for post
Image for post
İş gereği kreatif işleri takip etmek zorunda olan biri olarak, kreatif ajansları takip ediyorum.

Medium

Medium yukarıda saydığım platformların aksine daha rafine ve daha kaliteli içerik sağlayan bir platform. Sitede okuduğunuz çoğu yazı size artı değer katıyor. Ancak Medium’u da daha verimli kullanmak için yollar var.

  • Öncelikle Medium size otomatik olarak haftada bir düzenli e-postalar gönderiyor. Ancak özellikle Türkçe içerikleri için Medium Türkiye hesabını takip edebilirsiniz. Medium’un kendisine ek olarak ayrı bir e-posta gönderiyor. Medium Staff hesabı da Medium çalışanlarının beğendiği yazılardan oluşan bir sayfa. Burada da çoğu zaman güzel yazılara denk geldiğimi söyleyebilirim.
Image for post
Image for post
Tag’leri takip edebilir, istediğiniz tag’i arayabilirsiniz
  • Ek olarak medium.com’a girdiğinizde sağda yer alan taglerden size uygun içerikleri takip ederseniz Medium’un otomatik e-postalarında takip ettiğiniz içerikteki o haftaki popüler yazıların de size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ekşi Sözlük

Ekşi sözlük çoğu zaman geyik içeriklerin bulunduğu ve popüler konuların tartışıldığı bir platform ancak aynı zamanda en büyük Türkçe içeriğe de sahip olan da yer. Verimli bir şekilde kullandığınız takdirde kısır içeriklere takılmadan bilgi edinebilirsiniz.

  • Öncelikle debe yani Dünün En Beğenilen Entry’leri. debe, bir önceki günün en beğenilen entrylerini size 50 adetlik bir seçki halinde sunuyor. Çoğu zaman çoğu haber sitesinden daha güzel yazılara rastlamanız mümkün. Ayrıca güncel ve her türlü görüşten bilgi de buraya düştüğü için haber siteleri gibi tek taraflı bir bilgi almamış oluyoruz. Özellikle günlük gündemi takip etmek zorunda olan bir pazarlamacı için çok güzel ve hap bir kaynak.
  • Badiler, yani takip ettiğiniz kişiler de güzel içeriklere ulaşmak için güzel bir kaynak. Takip ettiğiniz konular hakkında yazan yazarları bulduğunuzda onları takip etmemek için bir sebep yok. Üstelik burada yazarlar çoğu platformdan daha güncel bir şekilde içerik oluşturduğu için daha hızlı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.
Image for post
Image for post
Kanallar
  • Son olarak Kanallar aracılığıyla o kanaldaki konuları ve başlıkları takip edebiliyorsunuz. Ancak burasının çok verimli olmadığını söylemeliyim.

Dünya Halleri

Son olarak size M. Serdar Kuzuloğlu’nun blogundan bahsetmek istiyorum.

Image for post
Image for post

https://www.dunyahalleri.com/

Her hafta güncellenen ve o haftanın ilgili konularda içeriklerinin olduğu blog oldukça güzel. Özellikle teknoloji ve internet ile ilgiliyseniz çok güzel içerikleri bulmanız mümkün. Ek olarak kategorilere de ayrılması ilgilendiğiniz konunun takip edilmesi açısından ayrıca değerli.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım:

Medium Türkçe

Resmi Türkçe Yayın

Aykut Kale

Written by

Pazarlama tutkunu, reklam sever, dijital okur / yazar. Daha detaylı bilgi için: http://www.linkedin.com/in/aykutkale

Medium Türkçe

Resmi Türkçe Yayın

Aykut Kale

Written by

Pazarlama tutkunu, reklam sever, dijital okur / yazar. Daha detaylı bilgi için: http://www.linkedin.com/in/aykutkale

Medium Türkçe

Resmi Türkçe Yayın

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch

Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore

Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store