İyi Fikirler Duşta Gelir

Yıllarca denedim. Ben de duştan, havlularla, o “parlak” fikri bulmuş olarak fırlamak istedim.

Olmadı.

Sıcak suyun altında da olmadı, soğuk suyun altında da. Hatta şu Aqua Not Defteri’nden bile aldım. Üstüne yazacak fikir çıkmadığı için, defter de işlevsiz kaldı.

Yine bir gün, bir proje üstünde çalışıyordum. Kısıtlı zamanım vardı. Aradığım o sihirli, başlangıç cümlesine bir türlü ulaşamıyordum.

Vakit kazanmak için duşa girdim.

İlk defa, duştan parlak fikrim cebimde çıktım. Madem fikre ulaşmak bu kadar kolaydı; yıllarca ben niye başaramamıştım? Cevabını da buldum (öyle hemen değil tabii).

Meğer, duşa girerken o fikre odaklanarak girmiyormuşum. Kafanız tamamen o konuya çözüm oluşturmak için çabalıyorsa, duşta da ona mutlaka bir çözüm yolu buluyor. İşin sırrı sadece o konuya odaklanmak imiş.

Birbirinden farklı düşüncelerle duşta zaman geçiriyorsanız, ona paralel olarak da, o birbirinden farklı her konu hakkında bir fikir uçuşması yaşıyorsunuz. Ama hiçbirinden somut bir netice çıkmıyor.

Niye İyi Fikirler Duşta Geliyor?

Çünkü, beyin, en yaratıcı fikirleri dopamin hormonu salgılandığında üretiyor. Dopamin de müzik dinlerken, egzersiz yaparken, ılık duş alırken ve rahatlatıcı her aktivite sırasında salgılanan bir hormon.

Çünkü, duşa girince dış dünyadan bir süre uzaklaşıp, kendi iç dünyanıza dönüyorsunuz. Bu da yaratıcılığın önünü açan bir durum. Aynısı alkollü olduğunuzda ve uykunuz geldiğinde de geçerli. (Ama son ikisinde genellikle fikri eyleme geçirecek halimiz olmuyor)

Duşa girdiniz, rahatladınız, dopamin hormonu da salgılandı, “e bu fikir niye gelmedi?” durumu olmasın. Beyninizi faal olmaya zorlayın. En önemli koşul tek bir fikre odaklanmak ve kafayı onunla meşgul etmek.

Bu işten ben sonuç aldım; darısı başınıza.