iPhone 6’ya geçmeye değer mi?

iPhone 6’ya geçiş yapıp yapmama konusunda çok kararsızdım. Normal olarak iPhone 5’ten sonraki bir sonraki mantıklı adım olsa da boyutların artması ve fiyat faktörleri karar vermeyi zorlaştırıyor. Şimdi her bir olasılığı artı ve eksileriyle değerlendirelim:

iPhone 6 Artıları:

+ Boyut olarak bana göre en ideal çözüm gibi gözüküyor. 4 inçten 4,7 inçe çok güzel bir terfi yapabilirsiniz. Çözünürlük oranı korunmuş, büyüme sebebiyle göz daha az yoruluyor.

+Klavyenin büyük olması daha rahat yazımı sağlıyor.

+ Kenarlar yuvarlatılarak ele oturma çok iyi sağlanmış. Cihazı incelmesi ve yuvarlatılmış kenarlar 6 Plus’a rağmen elde kayma yapma olasılığını daha da az yapmış. Hiçbir zaman hiçbir iPhone’u ne önündeki filtreyle -retina kalitesi bariz bir şekilde ortadan kalkıyor- ne de kılıfla kullanmadığım için çıplak iPhone’un beni tatmin etmesi gerekiyor. Kaldı ki kenarlarda hiç bazel olmaması da çok şık olmuş.

+ Sürekli kot giydiğim için kot cebinde rahat rahat taşınabiliyor.

iPhone 6 Eksileri:

- Pil ömrü 5 serilerine göre biraz iyileştirilmiş olsa da yine de tam bir gün dayanmıyor.

- iPhone 5’e göre biraz daha büyük olması dışında size bir artı sunmuyor gibi. Kaldı ki yalnızca daha büyük bir ekran için 2350 TLlik fiyata da değmez gibi geliyor.

iPhone 6 Plus Artıları:

+ Pil ömrü gerçekten çok iyileştirilmiş. Cihaz kesinlikle yoğun kullanımda 1 tam gün idare ediyor.

+ Klavyenin büyük olması daha rahat yazımı sağlıyor.

+ iPad vb. ikinci ekranlara gerek kalmıyor.

+ 5.5 inçlik ekran inanılmaz bir kullanım alanı sunuyor. Desktop’ta yapabileceğiniz bazı şeyleri bile yapabilir hale geliyorsunuz.

iPhone 6 Plus Eksileri:

- 5.5 inçlik ekran kesinlikle çok büyük. Üstelik kenarlardaki bazeller nedeniyle bu boyutlardaki diğer cihazlara göre de büyük kalmış.

- Tek elle kullanmak neredeyse imkansız hale gelmiş. Elde çok kolay kayması nedeniyle kılıf şart olmuş. Kılıf kullanmayı sevmediğimi söylemiştim.

- Kot cebinde taşımak bir hayal. Kışın ceket, mont vb. sorun olmayabilir ama yazın problem. Bunun olmadığı durumlarda cepte taşımak yerine elde taşınmak zorunda kalınıyor.

- 6 ve 6 Plus’ta aynı CPU, GPU ve RAM var. Fakat 6 Plus’ın çok daha yüksek bir çözünürlüğe hitap ettiğini düşünürsek iPhone 6’ya göre performansı ileride daha düşük olabilir (ya da Apple bu sorunu kimseye söylemeden farklı teknolojiler kullanarak da çözmüş olabilir ama bu konuda hiçbir işaret yok).

Gelelim iPhone 5’te kalma sebeplerime:

+ Tek elle kullanım hala daha benim için en önemli kriter. Cihaza tam anlamıyla hakim oluyorsunuz.

+ Minimum 2350 TL’lik bir masraftan kurtuluyorsunuz. Kaldı ki operatör destekli değilseniz bu parayı peşin vermeniz gerekiyor. Yukarıdaki sebeplerle hala daha iyi bir değer kazandığınızı söyleyemem.

+ Kot pantolonunda rahatlıkla kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

+ Apple Watch’ın gelmesini beklemekte fayda var. Özellikle bildirimler ve hızlı işlemler için cep telefonuna gerek bile kalmıyor. Onun gelmesinden sonra cep telefonu kullanım alışkanlıklarımız tamamıyla değişebilir.

+ iOS 8 ilk çıktığında kasmalar oluyordu fakat en son versiyonla birlikte bu kasmalar giderilmiş oldu.

+ iPhone 6 neslinde bu form faktörün eksikliği şimdiden hissedilir oldu. Öyle ki iPhone 6S zamanında tekrardan 4 inçlik bir telefon görebileceğimiz söyleniyor.

Bu yüzden şimdilik iPhone 5’te kalmaya devam edeceğim. Ama Apple Watch’ı sabırsızlıkla beklediğmi söylemem lazım.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.